Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Rok 2014 rokiem zmian w prawie karnym - mniej więźniów, więcej grzywien.

Recommended Posts

Falkhor    63

Mniej więźniów, za to więcej wyroków grzywny i kary ograniczenia wolności - szykuje się rewolucja w polityce karnej państwa. Reporter TOK FM Michał Janczura dotarł do projektu zmian w Kodeksie karnym, przygotowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Główna idea nowelizacji to odejście od polityki skazywania na kary w zawieszeniu, ale przy okazji rząd chce też wprowadzić wiele innych regulacji.

(...)

Sądy będą częściej stosować kary ograniczenia wolności, czyli na przykład prace społeczne lub potrącania części wynagrodzenia. Zdecydowanie częściej mają być też zasądzane grzywny.

Źródło Tok.fm

 

Czy jest to plan rewolucji w prawie karnym? Nie do końca, gdyż póki co jest to tylko mocno poglądowy 'szkielet' pomysłów zmian i jaki będzie jego kształt ostateczny? Prędko się nie dowiemy, może w 2014 roku. Nie mniej - jest to sygnał próby zmian. Nie od razu Rzym zbudowano, nie od razu też ktoś uzdrowi polski wymiar sprawiedliwości i prawo jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Jakie będę skutki? To może być jedna część dyskusji. Druga może być pytaniem, dlaczego nagle pojawia się taki projekt zmian? Czy w Polsce tak drastycznie wzrosła przestępczość? Niekoniecznie. Większy nacisk na kary pieniężne może doprowadzić do zubożenia społeczeństwa lub zadłużenia. Czy jest to też jakaś próba wyludnienia więzień? Skrócenie przedawnienia przestępstw seksualnych?

Jeszcze pytanie - prace społeczne. Kto widział więźniów przy pracach społecznych?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×