Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Krzyż na sejmowej sali - jednak zostaje

Recommended Posts

Falkhor    63

Krzyż pozostanie na sali obrad Sejmu. Warszawski Sąd Apelacyjny uznał, że wisi tam legalnie i odrzucili wniosek Twojego Ruchu o usunięcie krzyża. Wyrok jest prawomocny. (...) Obecność krzyża w Sejmie nie narusza dóbr osobistych - ogłosiła sędzia Edyta Jefimko, oddalając powództwo posłów Twojego Ruchu. Jednocześnie obciążył Janusza Palikota kosztami sądowymi. Krzyż na sali posiedzeń w Sejmie zawiesił w 1997 roku poseł Akcji Wyborczej Solidarność poseł Tomasz Wójcik.

Źródło Dziennik PL

Ni stąd, ni zowąd... Krzyż w sejmie stał się celem ataku i obrony. W jakiś sposób od razu wydaje mi się, że jest to próba zmontowana na podorędziu w celu odwrócenia uwagi od najistotniejszych problemów gryzących Ojczyznę. Wątek wplótł się zgrabnie w dość popularny ostatnio nurt krytykowania kościoła katolickiego (czasem zasadny, czasem nie).

Co jednak może zainteresować człowieka w tym zamieszaniu? Ano uzasadnienie wyroku:

Sędzia Jefimko w uzasadnieniu mówiła, że ekspozycja krzyża nie narusza dóbr osobistych, takich jak wolność sumienia i wyznania. Stwierdziła, że w Polsce krzyż jest nie tylko symbolem religijnym, ale także kultury i tożsamości. Jak tłumaczyła, nie każdy dyskomfort światopoglądowy niewierzących należy utożsamiać z naruszeniem wolności sumienia i wyznania.

Źródło Dziennik PL

Niektórym wyda się to może błahe, ale wg mnie dotknęło to bardzo istotnego problemu obecności symboli religijnych w życiu, w przestrzeni publicznej (o czym już było na Forum). Czy zatem krzyż katolików ma większe prawo istnieć między ateistami niż czerwony półksiężyc albo posążek Buddy w Polsce?

Chyba, że należy uznać to za jawne naruszenie prawa ateistów i innowierców (okiem katolików) do braku dyskomfortu? Poza tym jest jeszcze sprawa demokracji - skoro większość chce tego krzyża w sejmie, to... No ale czy ktoś by robił referendum w sprawie krzyża? W sprawie tęczy referendum ogólnopolskiego nie widziałem ;)

Szczus    63

no i dobrze Krzyż zostaje sprawa ucichnie i nikomu nie będzie przeszkadzał . Przeszkadza tylko wtedy gdy się o nim mówi . 

danny    15

Bardzo podoba mi się postawa JKM, on nawet nie bierze tej sprawy na poważnie tylko się naśmiewa, bo poważnymi ludzi Palikota nie można nazwać. Świetne wystąpienie Mikkego, genialnie się uśmiałem. A Palikotowcy jeszcze za postępowanie sądowe muszą zapłacić. https://www.youtube.com/watch?v=6GpAuMlgmJ4

Edited by danny

Neołafita    42

"Stwierdziła, że w Polsce krzyż jest nie tylko symbolem religijnym, ale także kultury i tożsamości" Czyli można wreszcie malować do woli Swarożyce, Ręce Boga, Toporły (w pełnych wersjach) a nawet Swastyki? :o

Referendum czy jawne glosowanie na sali? O ile się orientuję, to wieszanie robi po kryjomu mała grupa, a potem następuje terroryzowanie reszty, że nie można zdjąć bo jesteśmy (rzymsko) katolickim krajem :wacko:

PS: a może by tak w druga stronę?? Niech w kościołach zawisną portrety posłów, a na kazaniu niech będą czytane listy gończe :D

Falkhor    63

Mimo, że nie przepadam za Korwinem, to przyznać muszę - bardzo przyjemnie ogląda się rozmowy tego pana z politykami, którzy znacznie częściej pojawiają się w mediach. Chodzi głównie o jego sposób dyskutowania - konsekwencja, pamięć i umiejętne przyszpilanie argumentami.

BTL

Jest mi bardzo wszystko jedno... i coś mi mówi że reszcie społeczeństwa też...

Dlatego Polska zaczyna tak wyglądać - każdy chce karać odpowiedzialnych, ale jest problem - bo odpowiedzialnych nie ma. Bo nikt nie bierze odpowiedzialności i nie jest z niej rozliczany. Z krzyżem jest podobnie - sporo osób wypowiada się w necie, że KK rządzi w kraju, ale czy ktoś przeciętny w otwarty sposób mówi, że krzyż mu nie pasuje? Nie, bo nie pasuje mu krytyka beretów. Szał pał :)

Szczus    63

88% Polaków chce krzyża w urzędach publicznych, 87% chce ślubowania władz państwowych z wezwaniem "Tak mi dopomóż Bóg", 85% ma krzyż nad łóżkiem, 85% ma Biblię w domu, 85% popiera religijny charakter przysięgi wojskowej, 82% chce lekcji religii w szkołach, 82% ma obraz z Matką Bożą w domu. (Badanie CBOS, grudzień 2013, wyniki podaję za A.Kozicki)

Falkhor    63

Szczus - Tylko teraz bierzemy przykład z państw wysoko rozwiniętych i pozwalamy, by mniejszość oklejona metką tolerancji mogła wygłaszać swoje poglądy w imię należnej jej wolności. Oczywiście ma się to dziać z poszarganiem tych samych praw, ale po stronie większości. Brzmi to bardzo logicznie, prawda? Nie? W sumie to bez znaczenia bo i tak pewnie w końcu stanie się powszechnie modne :ph34r: I wskazane, zalecane, dofinansowywane.

Neołafita    42

88% Polaków chce krzyża w urzędach publicznych, 87% chce ślubowania władz państwowych z wezwaniem "Tak mi dopomóż Bóg", 85% ma krzyż nad łóżkiem, 85% ma Biblię w domu, 85% popiera religijny charakter przysięgi wojskowej, 82% chce lekcji religii w szkołach, 82% ma obraz z Matką Bożą w domu. (Badanie CBOS, grudzień 2013, wyniki podaję za A.Kozicki)

Fajnie te procenty w kolejnych pytaniach spadają.

Ciekawe ile z tych 85% zagląda do bibli częściej niż raz do roku, zresztą pytanie jest w sumie błędne, bo powinni pytać o KKK B)

Zastanawia mnie też ile z tych kolejnych 85% jest gotowa podjąć się służby wojskowej :rolleyes:

Ale w sumie to najśmieszniej by było zestawić to z... frekwencją na mszach.

Typowo katolicka wspakmoralność.

Szczus    63

Nawet jak by dać granice błędu 25 % to dalej większość jest za ,a skoro mamy "Demokracje  to większość rządzi" czy jakoś tak :P