Jump to content
Sign in to follow this  
AdamKunysz

Lancut.org - W Sali Balowej i … w Synagodze

Recommended Posts

AdamKunysz    5

Kolejny, wtorkowy koncert w ramach 53. Festiwalu Muzyki w Łańcucie zdominowały kobiety. Na estradzie w reprezentacyjnej Sali Balowej Muzeum-Zamku pojawił się Opium String Quartet.

 

Cztery urocze dziewczyny, które tworzą ten kameralny zespół, to skrzypaczki – Agnieszka Marucha i Anna Szalińska oraz Magdalena Małecka grająca na altówce i wiolonczelistka – Olga Łosakiewicz – Marcyniak. Wszystkie są absolwentkami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i mają już za sobą wiele sukcesów artystycznych. Repertuar zespołu, który ma już dziesięcioletnie doświadczenie sceniczne jest niezwykle bogaty i różnorodny. Grają utwory kompozytorów polskich, m. in.: Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Witolda Maliszewskiego, Wojciecha Kilara, Grażyny Bacewicz, Piotra Mossa. Współpracują także ze znanymi muzykami, solistami i aktorami. Podczas występu kameralistek w Łańcucie usłyszeliśmy kilka utworów Piotra Mossa, który wprowadził słuchaczy w nastrój koncertu i zapowiadał poszczególne jego części, a także dzieła innych wybitnych kompozytorów zagranicznych.

 

Gwiazdą koncertu była niewątpliwie Jadwiga Rappe – jedna z najwybitniejszych śpiewaczek polskich, absolwentka kilku wyższych uczelni, m. in. Akademii Muzycznej we Wrocławiu, laureatka wielu konkursów krajowych i zagranicznych. Dysponuje ona niezwykle rzadkim, wspaniale brzmiącym głosem, śpiewając utwory oratoryjno-kantatowe z różnych epok muzycznych, od baroku do pieśni współczesnych. Jej koncert w łańcuckim Muzeum-Zamku mógł zadowolić najbardziej wymagających słuchaczy.

 

W minionych latach festiwalowe koncerty odbywały się także poza Salą Balową. Melomani mieli okazję słuchać muzyki i solistów w leżajskiej Bazylice, w kościele Farnym w Łańcucie, a w ub. roku – w zamkowym Teatrzyku, Storczykarni i w Ujeżdżalni. W tym roku po raz pierwszy w salę koncertową zamieniła się na jeden wieczór zabytkowa Synagoga. Wczoraj trzystu słuchaczy oklaskiwało występ Josepha Malovanego, który z towarzyszeniem Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu pod dyrekcją Stanisława Michała Rybarczyka i towarzyszącego artystom na organach i fortepianie – Piotra Rojka, zachwycił wszystkich wspaniałym wykonaniem hebrajskiej muzyki liturgicznej. Artysta ten przez znawców muzyki uważany jest za najsłynniejszego, współczesnego kantora o którym mówi się, iż jest „Pavarottim synagogi”. Za wspaniały występ publiczność nagrodziła artystę i towarzyszący mu chór burzą oklasków na stojąco, on zaś odwdzięczył się kilkoma bisami.

 

Wczorajszy Koncert Muzyki Synagonalnej, zorganizowany przy współpracy Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego prowadziła Małgorzata Janicka-Słysz.

 

Adam Kunysz

Fot. Adam Kunysz

 

 

 


Zobacz pełny artykuł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×