Jump to content
Sign in to follow this  
AdamKunysz

Lancut.org - Zakończył się łańcucki „Festiwal gwiazd”

Recommended Posts

AdamKunysz    5

Nocnym koncertem w wypełnionej po brzegi sali Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie zakończył się tegoroczny 53. Festiwal Muzyki w Łańcucie. Wystąpił w nim artysta szczególnie lubiany przez publiczność, – Stanisław Soyka z zespołem Soyka Kwintet Plus. Wykonał kilka pieśni własnej kompozycji do wierszy znanych polskich poetów oraz W. Shakespeare.

 

Zanim melomani pożegnali się z Festiwalem, wysłuchali jeszcze dwóch koncertów w Sali Balowej Muzeum-Zamku. W czwartek, 29 maja, wystąpił znakomity polski skrzypek – Krzysztof Jakowicz, któremu akompaniował na fortepianie Robert Morawski. Gwiazdą tego mistrzowskiego wieczoru poezji i muzyki, zatytułowanego „Nastroje” był wybitny aktor Daniel Olbrychski. Usłyszeliśmy utwory muzyczne skomponowane przez Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina Karola Szymanowskiego i na zakończenie utwór współczesnego kompozytora – Zygmunta Koniecznego oraz wiersze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Karola Norwida i Juliana Tuwima.

 

Oficjalne zakończenie tegorocznego 53. Festiwalu Muzyki w Łańcucie nastąpiło w piątkowy wieczór, 30 maja. Zanim na estradzie pojawiła się najmłodsza, 22. letnia jego uczestniczka - pianistka Leonora Armellini oraz Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Massimiliano Caldiego, dyrektor Festiwalu i Podkarpackiej Filharmonii profesor Marta Wierzbieniec, podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by kolejna edycja tej pięknej imprezy mogła się odbyć w tym wyjątkowym miejscu stworzonym dla muzyki, jakim jest niewątpliwie pałac Lubomirskich i Potockich w Łańcucie.

 

Jak co roku nad sprawnym przebiegiem koncertów czuwał sztab pracowników Muzeum-Zamku, którzy aranżowali także piękne dekoracje kwiatowe w Sali Balowej, zaś dyrektor Wit Karol Wojtowicz przygotował dla festiwalowych gości skromną wystawę z okazji przypadającej w maju 220. Rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej. Można było na niej zobaczyć oryginalny obraz Juliusza Kossaka, znajdujący się na co dzień na drugim piętrze Zamku. Przed koncertami festiwalowymi na dziedzińcu przed zamkiem i w pałacowej sieni występował Rzeszowski Zespół Instrumentów Dętych „Da Camera”.

 

Adam Kunysz

Fot. Adam Kunysz

 

 

 


Zobacz pełny artykuł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×