Jump to content
Sign in to follow this  
Gosia86

czy oświetlenie LED - to już czas?

Recommended Posts

Gosia86    0

Hej,

robimy w mieszkaniu generalny remont i zastanawiamy się nad oszczędnościami tu i tam (nowa pralka, lodówka itp.) - jako że w dużym pokoju światło świeci się prawie non stop, chcemy i tam trochę zaoszczędzić i wrzucić oświetlenie LED - powiedzcie mi proszę, czy jest sens wrzucać takie lampy LED na sufit i liczyć na to, że to światło będzie wystarczające? Pytanie może wydać się z jednej strony może głupie, ale po prostu mieliśmy dosyć nieprzyjemne doświadczenia jak dotąd z tego typu LEDami (nie dawały wystarczającej ilości światła). Jak to wygląda obecnie? 

Na 100% w ledy się jeszcze nie przerzucę, ale myślę że powoli powoli...

Falkhor    63

Przerabiając 100% oświetlenia w jednym domu jednorodzinnym mówię od razu, że w skali pół roku oszczędność na prądzie była taka, że Energetyka przysłała dwóch smutnych panów do sprawdzenia licznika, czy aby coś się nie zepsuło. Poważnie. Dlatego przejście na oświetlenie inne niż zabytkowo-żarnikowe uważam za mocno zasadne. 

Niewystarczające ilości światła? Nie wiem, kiedy mogą wystąpić, jeśli w pokoju 16m.kw. użyjemy LED SMD ~900 lumenów w barwie 2700K. Biało jak w dzień przy żarówce brandowanej przez Tesco i poborze mocy 6W. 

Tanie, w sensie - bardzo tanie - żarówki LED są bez sensu. Nadadzą się raczej do korytarzy, piwnicy. Ale nie do czytania, oglądania TV. Chociażby prosty przykład najtańszych (~9zł) diodówek, które nawet normalnie włączone potrafią... błysnąć. Masakra :)