Jump to content
Marcin Lis

Wizyta w Łańcucie, prośba o polecenie fajnej trasy rowerowej

Recommended Posts

Marcin Lis    0

Witam,

Jesteśmy ze śląska i chcemy razem z żoną odwiedzić pałac w Łańcucie i trochę pooglądać okolicę na rowerze, wszystko musi się odbyć w jeden dzień - stety/niestety.
Proszę lokalnych forumowiczów o polecenie widokowej (najlepiej oznaczonej) trasy rowerowej do 20 - 30 km.

Mało informacji niezależnych znalazłem o oficjalnej trasie:
http://www.gminalancut.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=111&strona=1

Czy to urzędniczy figurant, czy rzeczywiście fajna trasa, aby zwiedzić Waszą okolicę w pigułce. A może coś innego?

Pozdrawiam,
Marcin

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

Siema.

Ze względu na wysokości, jakie napotkasz na tej trasie - jest najbardziej widokowa w naszym regionie. Czy jest aktualnie dobrze oznaczona - tego nie wiem.
Poza tą, którą wspomniałeś powyżej, możesz zerknąć także tutaj:
Trasa rowerowa – Szlakiem przydrożnych krzyży i kapliczek w Husowie
http://www.markowa.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=187&menu=247&strona=1

Ponadto Powiat Łańcut wymienia:

 

Cytat

 

Trasy rowerowe

Białobrzeska trasa rowerowa: Białobrzegi - Korniaktów - Budy Łańcuckie - Grodzisko Dolne - Zmysłówka - Opaleniska - Żołynia - Białobrzegi. Trasa zatacza pętlę wśród lasów gmin Białobrzegi, Żołynia, Grodzisko, trasa nizinna, oznakowana, pośród pól, lasów i stawów.

Południowa trasa rowerowa: malownicza trasa rowerowa (ok. 30 km) przebiega przez Handzlówkę, Albigowę-Honie, Cierpisz, Kraczkowę i Albigowę. Planowane jest rozszerzenie trasy na pozostałe miejscowości gminy. Początek i zakończenie trasy znajduje się w centrum Handzlówki. Biegnąca przez teren gm. Łańcut jest trasą trudną, na której trzeba pokonywać liczne, czasem bardzo strome wzniesienia. Wiedzie głównie drogami polnymi, kamienistymi. Jednak walory widokowe tej trasy w pełni wynagradzają trudy podróży.

„Szlak garncarski”:wiodący przez wsie Medynia Głogowska, Medynia Łańcucka, Pogwizdów i Zalesie to trasa turystyczna, która wiedzie do miejsc, gdzie w zaciszu warsztatów garncarze toczą na kołach garnki, na półkach pod powałami suszą się pękate, gliniane dzbany; dymią piece po brzegi wypełnione ceramiką. Zachwycają zaklęte w glinie światki, wiejskie kapele i „gwizdające” ptaszki. Zdumiewa też ceramiczna mozaika zdobiąca wnętrze medyńskiego kościoła. Trasa pełna jest uroczych zakątków, takich jak zielone, śródleśne stawy czy pagórki, z których roztacza się widok na panoramę okolicznych miejscowości koniecznie trzeba się zatrzymać przy starym cmentarzu ukrytym wśród wysokiego starodrzewu, a po drodze pokłonić się każdej napotkanej kapliczce.

„Żelazny szlak” o długości ponad 30 km wiedzie przez przysiółki Rakszawy: Dymarkę, Basakówkę, Wołochy, Kościelne, Rąbany Gościniec, Bieleckówkę, Strachocin oraz sołectwa gminy Rakszawa: Kąty rakszawskie, Węgliska i Wydrze wśród otaczających ją lasów dawnej Puszczy Sandomierskiej, na sporych odcinkach wzdłuż dróg asfaltowych. Główną atrakcją ścieżki jest piec dymarski, młyny wodne, cegielnie oraz kuźnie.

Szlakiem przydrożnych krzyży i kapliczek. Wiedzie on wśród lasów Husowa i Tarnawki, by dać wytchnienie w czasie tzw. jużyny w skansenie w Markowej (po wcześniejszym uzgodnieniu). Znalazły się na niej najciekawsze obiekty  związane z historią Husowa oraz ponad dwadzieścia krzyży i kapliczek przydrożnych znajdujących się na terenie wsi. Trudy podjazdów wynagradzają zapierające dech w piersiach widoki.

Szlakiem kraczkowskich kapliczek i krzyży. Trasa liczy 15,5 km. Rozpoczyna i kończy się w Kraczkowej przy pomniku Chwały Grunwaldzkiej. Podzielona jest na 4 odcinki o różnym stopniu trudności. Znajduje się na niej 20 zabytkowych kapliczek, 4 krzyże, zabytkowe 300 letnie dęby, kościółek pod wezwaniem Marii Magdaleny, gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki kultury i punkty widokowe.

"Szlak małej architektury - żołyńskie kapliczki" został zaprojektowany w formie pętli o długości 50 km. Najlepiej zwiedzać go rowerem, bądź wędrując. Szlak wiedzie wygodnymi, spokojnymi drogami. Sporo tu odcinków wśród lasów i pól, blisko natury. Trasa prowadzi przez niezwykle cenne przyrodniczo obszary chronionego krajobrazu: Brzóźniański oraz Zmysłowski. Wycieczkę można rozpocząć w dowolnym miejscu. Najwygodniej uczynić to na żołyńskim rynku pełnym zieleni i zabytkowych kamieniczek.

 

 

Jeśli chodzi o mapki - polecałbym wczesne odwiedzenie siedziby starostwa powiatowego w Łańcucie (ul. Mickiewicza 2) i zapytanie o mapkę regionu (szczególnie taką składaną wersję). Czasem taka mapka leży też w holu budynku. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

UpDate ;)

 
Cytat

 

Fajna traska na południe od Rzeszowa z kapliczką w lesie: http://www.sportypal.com/Workouts/Details/2394558
Rzeszów i Mława + zjazd polna droga z Magdalenki: http://www.sportypal.com/Workouts/Details/2504161
Lub z opcją przez las, prawie do Łańcuta: http://www.sportypal.com/Workouts/Details/2540743

 

 
Thx Jozku :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marcin Lis    0

Dziękuje za porady, na pierwszy raz skorzystaliśmy z oficjalnej trasy start/stop Handzlówka. I powiem, że rewelacja!!!
Super widoczki, fajna traska, Polecam.

Dołączam GPX'a jakby ktoś chciał skorzystać.

Lancut_Handzlowka.gpx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


×