Jump to content
Sign in to follow this  
profesoq

Co lepsze Windows Xp czy Linux :)

Recommended Posts

Falkhor    63

To jest chyba po części wielka atrakcyjność i zarazem przekleństwo Linuxa - różnorodność. Zbierzmy milion Userów Xp a milion Userów Linuxa - z uzbieraniem miliona Userów XP, którzy mają niemal TE SAME systemy operacyjne (nie tylko NAZWA, ale i kodeki, sterowniki urządzeń) problemu większego nie ma. A co z linuksiarzami? Każdy ma co innego ;)

Ponadto Windows jest dla mas - on taki jest z założenia, do prawie wszystkiego wystarczy kursor mychy.

maciej    32

Panowie Panowie nie ma to jak ulubiony system Ubuntu :D Ahh od kilku lat oddycham lżej po przesiadce z Windowsa :) Nie zawiódł mnie jeszcze, ani raz.

Ale możecie gdybać i gdybać jaki to linux nie jest... Ale pamiętajcie, że średnio co kilka miesięcy wychodzi nowe distro które jest co raz lepsze... Nawet żonę przekonałem, działają jej gry te co grała na windowsie. a system po prostu lepszy co tu dużo mówić ;) Mama też z radością używa ubunciaka.

Mówicie, że potrzebny internet, ale kto z Was teraz go niema... więc w czym problem :D

okura    4

@Maciej,

- zawsze może być tak, ze nie będziesz miał neta, a będziesz chciał zainstalować coś. Zależności niespełnione i klops.

- co distro to inną wersje i inne zależności, trzeba pobierać.

- neta pasuje mnieć szybkiego by korzystać z linuxa.

- kodeków i innych rzeczy nie ma na oficjalnych repo - kolejny klops

- instalacje jednego programu moze trwać wieczność, a jak zapytać innego usera to powie "wygogluj sobie" albo "u mnie działa".

- wsparcie sprzętu nadal beznadziejne.

Windows mieści się na 1 CD/DVD, programy i stery do niego też można mieć na jednym DVD. Instalka prosta i wszystko działa jak należy.

Kniejas    17

Linux to fajny pomysł ale no nie ukrywajmy - on jest taki bardziej dla siebie niż dla wszystkich. Winda ma marketingowo zaplanowane - dotrzeć do jak najwiekszej liczby klientow. Kto widział w urzedzie jak wiekowa referentka obsługuje XP? Marnie. Jakby miała obsługiwać Linuxa???? To juz są lata od kiedy człowiek przyzwyczail sie do windy to jej sukces może za jakieś 10-15 lat podobnie rynek przejmie linux no ale co free to free wiadomo.....

ITEON    0

ja uzywam UBUNTU - ale jest wiele roznych wersji i wydan.. jest w czym wybierac.. ja osobiscie po przejsciu na linuxa nie mam ochoty meczyc sie juz z windowsem.. jesli czegos mi prakuje - wpisuje w centrum oprogramowania.. wyswietla mi sie lista oprogramowania ktore jest znakomita darmowa alternatywa dla znanych komercyjnych programow. polecam! ubuntu, fedora, opensuse

maciej    32

@ ITEON, a wsparcie sprzętu?

Od 4 lat nie mam takiego problemu. Co podłączam to chodzi...

okura    4

Hmm.. ciekawe jakby to wsparcie chodziło na moim eee pc 1001px.

Oto czego sądzę by nie obsłużył:

- kamerka,

- gniazdo słuchawek 3in1 (do jednego gniazda można podłączyć albo słuchawki, albo mikrofon, albo głośniki),

- touchpad (te stery dostarczane do win7 obsługują m.in. powiększanie tekstu w przeglądarce gdy dwa palce rozjeżdżają się od siebie na touchpadzie, przewijanie stron w dół/boki gdy używam dwóch palców naraz),

- wbudowany czytnik kart SD.

danny    15

Jeśli ktoś nie jest pewny linuxa lub nie chce nic instalować na dysku a chce zobaczyć jak to działa polecam linuxa LIve CD/DVD - czyli uruchamianego z płyty. Wadą/zaletą jest że czyta właśnie z płyty zamiast dysku i potrzebuje na start więcej ramu. Zaleta taka że jak po sesji wyłączasz kompa to masz nienaruszonego windowsa, bo cały linux siedzi w RAMie ;) Myślę że za niedługi czas wypróbuję ubuntu live cd na nowym laptopie i zobacze jak działa tak dla zabawy.

Jestem niemalże w stu procentach pewien, że obsłuży wszystko z powyższych bez instalowania czegokolwiek. Funkcja multitouch czy pich-to-zoom w gładziku to co innego, bo i w Windowsie wymaga sterownika.

okura    4

Jak dokupię napęd CD na USB to da się z niego odpalić Ubuntu live?

aaaTak z ciekawości bym uruchomił, by sprawdzić jak wykrywa sprzęt. Instalować nie będę, bo mam oryginalnego Windows 7 starter na pokładzie, nie będę go się pozbywał, zapłaciłem przecież ;)

Nie bede instalował ze względu na partycję recovery czy mieszanie z bootloaderem - wole nie mieszać, aby uniknąć problemów z odzyskaniem systemu.

aaaAby w pełni wykorzystać Linux trzeba znać dobrze basha i programy obsługiwać za pomocą konsoli - bo jak coś do czego przyjdzie, to nie da się pewnych rzeczy wyklikać. Oczywiście jeżeli ktoś chce poćwiczyć to może zainstalować cygwina, albo załatwić sobie darmowe konto shell gdzies w necie - ale komu się chce ślęczeć nad wkuwaniem tych komend... - nie szkoda życia na to? Są ciekawsze rzeczy do robienia.

Sama architektura i zasada działania linuxa jest taka zagmatwana - weźmy na to deinstalacja programów instalowanych ze źródeł; z tego co pamiętam trzeba mieć źródła gdzieś zapisane by potem odinstalować zainstalowany program - to jest chore!

Jasne, że się da. Da się też uruchomić Ubuntu w sesji Live z pamięci USB, więc nie musisz kupować zewnętrznego napędu optycznego. Co do mieszania z bootloaderem - wcale tak nie miesza, w razie czego powrót z GRUB'a do Windowsowego loadera to kwestia wpisania trzech prostych komend w konsoli odzyskiwania Windowsa. Też mam oryginalny system Windows 7 Home Premium, ale nie przeszkadza mi to w używaniu Ubuntu - jednak nie na stałe.

A co do nauki konsoli i kwestii tego, czy nie szkoda na to życia... otóż czy na coś szkoda życia to jest kwestia na prawdę bardzo indywidualna, bo mamy takie coś jak: zainteresowania, pasje czy pracę. Na znajomości linuksa zarówno podstawowej, jak i szczególnie trochę bardziej zaawansowanej (na naukę czego trzeba poświęcić czas) można naprawdę dobrze zarobić między innymi zarządzając sieciami, serwerami czy po prostu pomagając ludziom za darmo i zyskując satysfakcję z niesionej pomocy.

Nie tyle zapisane źródła, co nazwy pakietów a i to nie zawsze, bo mamy różne usprawnienia jak np. wspomniane centrum oprogramowania, w którym jest wiele, jednak nie wszystko. Resztę instalujemy dodając repozytoria i używając np. w Ubuntu opcji apt-get i tym samym usuwamy dodając parametr remove.

maciej    32

Nie tyle zapisane źródła, co nazwy pakietów a i to nie zawsze, bo mamy różne usprawnienia jak np. wspomniane centrum oprogramowania, w którym jest wiele, jednak nie wszystko. Resztę instalujemy dodając repozytoria i używając np. w Ubuntu opcji apt-get i tym samym usuwamy dodając parametr remove.

Jest jeszcze wygodny synaptic ;) jak ktoś nie lubi konsoli :D

danny    15

Okura możesz zainstalować LIve dvd na pendrive - przynajmniej nie będziesz zażynał lasera w napędzie, lub możesz zainstalować już pełnoprawny system. Sprawdź w biosie tylko czy twoja płyta główna obsługuje boot z zewnętrznej pamięci/napędu usb.

Polecam dwa linki, okazuje się instalacja na pamięci flash bardzo prosta. UUI albo UNetbootin

Rybak    0
Aby w pełni wykorzystać Linux trzeba znać dobrze basha i programy obsługiwać za pomocą konsoli - bo jak coś do czego przyjdzie, to nie da się pewnych rzeczy wyklikać. Oczywiście jeżeli ktoś chce poćwiczyć to może zainstalować cygwina, albo załatwić sobie darmowe konto shell gdzies w necie - ale komu się chce ślęczeć nad wkuwaniem tych komend... - nie szkoda życia na to? Są ciekawsze rzeczy do robienia.

Sama architektura i zasada działania linuxa jest taka zagmatwana - weźmy na to deinstalacja programów instalowanych ze źródeł; z tego co pamiętam trzeba mieć źródła gdzieś zapisane by potem odinstalować zainstalowany program - to jest chore!

Śmiem zaprzeczyć. Korzystam głównie z linuxa a praktycznie żadnej komendy nie znam - nie potrzebuję, więc na co mam ich się uczyć. Deinstalacja programów jest bardziej banalna niż na windowsie - pakiety, wyszukiwanie i odznaczanie. Sam system sprawuje się lepiej niż windows i co ciekawe - jest prostszy w obsłudze.

Avalanche    0
Śmiem zaprzeczyć. Korzystam głównie z linuxa a praktycznie żadnej komendy nie znam - nie potrzebuję, więc na co mam ich się uczyć.

To prawda, komendy nie są potrzebne w zwykłej wersji np. ubuntu, ale są konieczne jeśli używamy linuxa w wersji serwerowej. Ja tylko z takiej korzystam. Ubuntu ma bardzo dobrą opinię w tej dziedzinie (chyba zasłużoną).

Sam system sprawuje się lepiej niż windows i co ciekawe - jest prostszy w obsłudze.

A z windows 7 korzystałeś? Różnica między 7, a xp jest kolosalna, sama nawigacja między folderami jest znacznie ułatwiona.

ITEON    0
[quote name="okura"]
@ ITEON, a wsparcie sprzętu?
[/quote]

jedyne co mi nie podeszlo to brak gotowego menadzera do sieci, tylko z tym chwilke walczylem, ale poza tym zadnego problemu! zainstalowalem jakiegos menadzera i sam skonfigurowal wszystko ;]

Mayo    0

Ja obecnie korzystam z win 7 i mi to całkowicie odpowiada. Spełnia moje wymagania w pełni, nic więcej do szczęścia potrzebne mi nie jest.

okura    4

Z ciekawości zamierzam uruchomić ubuntu z pendrive. Czy jeżeli walnę takiego ubuntu (700mb) na 'pendraka' 4 gb to ustawienia systemu będą zapisywane na pendrive, czy będzie konieczna ponowna konfiguracja po nowym uruchomieniu?

Czy da się instalować dodatkowe pakiety na takiego pendrive z systemem?

okura    4

Wlasnie siedze na ubuntu z pendrive.

Dzwieku - brak

Polskie czcionki - brak

Mp3 - nie otwiera. "kodekow nie znaleziono"

avi - nie otwiera "kodekow nie znaleziono"

firefox v4.0 - aktualizacji brak (w win klikam "aktualizuj" i pobiera)

okura    4

W wersji instalacyjnej tez brakuje kodekow - trzeba je z neta pobrac, ale JAK?

Ustawienia i pliki sa zapisywane na pendrive - jakby kogos ciekawilo.

Gdzie ustawic Polish Language? (language support nie dziala - po uruchomieniu od razu znika)

Jak ustawic polska klawiature?

Jak pobrac kodeki? BEZ RUSZANIA KONSOLI!

Jak zaktualizowac FF do v5.0?

Czekam na porady, skoro tak wychwalaliście...

Narazie mam dzwiek, obraz, neta, flasha.

Nic nie mam... Od nowa daje system na pendrive.

Oj coś kiepsko z tym linuksem. Tylko nie piszcie "u mnie działa" bo to żadna pomoc.

okura    4

Panowie, ten wasz ubuntu to nieporozumienie.

Drugie podejście:

wgranie jeszcze raz na pendrive- udane

kolejna konfiguracja audio - udane

ustawienia ekranu - udane

pobranie language packa i aktualizacji dla fft5 -

ponowne uruchomienie i nic...

pendrive sobie mryga i mryga przy uruchamianiu systemu i nic... Już ponad 10 minut... nadal tylko miga.

Żeby nawet spolszczenia nie bylo w standardzie? Wstyd.

Kodeków tez nie pobrało...

slabo, slabo slabo

danny    15

Ale który obraz systemu zainstalowałeś najpierw powiedz,coś ty tam znalazł :). Ja uruchomiłem wszystko na w miarę nowym laptopie.

Kodeki są obarczone licencjami więc w wersji oficjalnej nie dostaniesz ich ale jak uruchomiłem zwykły film avi to odtwarzacz totem sam je pobrał.

Całe ubuntu jest prawie :) w pełni polskie. Nie wiem jaki masz problem.

Wersja ff jest chyba specjalna na ubuntu. spróbuj wyszukać ff 5 w more programs czy coś takiego było. albo scrypt uruchom w terminalu. ja odkryłem że tak można wszelkie progamy instalować - są gotowe skrypty na necie.

Zainstaluj normalną wersję ubuntu, nie live, wtedy bedzie normalny system, wszelkie ustawienia jak w normalnym systemie.

ubuntu live cd albo na pendraku 700MB http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download

ubuntu DVD i nie tylko http://nginyang.uvt.nl/natty/

okura    4

System werszyn: ubuntu-11.04-desktop-i386.iso

"Wypalone" na nówce pendraku 4GB FAT32 Kingstone, za pomocą Universal-USB-Installer-1.8.5.5. - wedle instrukszyn ze strony ubuntu.

Kodeki są obarczone licencjami? Kogo to obchodzi. Jeżeli są dostępne legalnie za darmo to powinny znajdować się w dystrybucji - ewentualnie jakaś osobna CD. Żeby user nie musiał za każdym razem jak idiota szukać repozytoriów restricted i innych podobnych.