Jump to content
Sign in to follow this  
terelka

Co studiujecie lub co zamierzacie studiować?

Recommended Posts

Falkhor    63

Heh, a ja mam ochote na jakies następne studia :) Trzeba będzie się za czymś rozglądnąć. Budownictwo nie wygląda tak źle... Przydałoby się jakieś wykształcenie techniczne :)

pablo    0

A mnie narazie wystarczy tej nauki ale nie mówię nie w przyszłości :eek:

Falkhor    63

pablo, Wiesz... tak się zastanawiam, to jesli mam się jeszcze czegoś uczyć - to teraz. Im póxniej, im starzej - tym trudniej. Widzę w końcu ludzi po 50tce na studiach, i szczerze - nie idzie im to tak, jak mnie. Chociaż są wyjątki :)

Eisenhower    2

Zatem poki mlodosc dopisuje, warto wybrac sie na studia po ktorych bedziesz mial wyksztalcenie techniczne. Teraz glownie licza sie wlasnie kierunki po ktorych ma sie wyksztalcenie wyzsze techniczne. Moze trzeba sie troche pomeczyc, ale warto. Z rzeszowskich uczelni ktora daje takie mozliwosci, najlepiej stoi polibuda. Praktycznie kazdy kto ja skonczy ma prace w kieszeni i to calkiem dobrze platna. Nie mozna sie kierowac tylko checia studiowania czegos, bo to kogos interesuje itp. Mam trochu znajomych, ktorzy studiowali religioznastwo, dziennikarstwo, politologie, pedagogike, europeistyke itp., a teraz stoja za lada, lub w Anglii na zmywaku tylko dlatego, ze wybrali zly kierunek bo taki im sie podobal, lub zla uczelnie.

rudzia    0
Nie mozna sie kierowac tylko checia studiowania czegos, bo to kogos interesuje itp. Mam trochu znajomych, ktorzy studiowali religioznastwo, dziennikarstwo, politologie, pedagogike, europeistyke itp

Nie zgodze się z Toba. Nie można studiowac czegoś jeżeli się tego nie lubi!! Nie wszyscy są stworzeni do studiowania nauk ścisłych. Pomysl co bo było jakby wszytscy chcieli studiowac jakieś nauki ścisłe!! Wogole by pracy nie było. Wybieram się na kierunek humanistyczny i jestem pełna nadzieji, że jak skończe to dostane dobra pracę!! Jetsem humanistką i jest mi z tym dobrze. Nie wyobrażam sobie męczenia się z matematyką czy z czymś podobnym jeszcze przez pięc lat skoro nie mogłam tego zniesc do tej pory :/

Eisenhower    2

Ukonczenie porzadnego kiedunku na PRz, przykladowo na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwaa, w sytuacji gdy mamy WSK i Doline Lotnicza (oraz plany powstania naszej wersji Doliny Krzemowej) sa szanse na dobra robote po ukonczeniu sa niemal pewne. Teraz jedynymi studiami jakie sie oplaca zaczynac to studia techniczne i informatyczne. Wszelakie nauki humanistyczne, zarzadzania, marketingi i inne takie, to sa studia po ktorych bedzie ciezko znalesc robote w zawodzie. Zapotrzebowanie, nie tylko na podkarpaciu, Polsce, ale tez za granica sa przede wszystkim na przedmioty techniczne i budownictwo. Zawsze na calym swiecie potrzeba architektow, kreslarzy, elektronicy, maszynoznawcy, geodeci i inne osoby z wyksztalceniem przedmiotu technicznego. Kompletnie bezuzyteczne i produkujace bezrobotnych to kierunki typu historia, socjologia, pedagogika, politologia, europeistyka, dziennikarstwo itp., jednym slowem glownie podchodzace pod humanizm. W naszym kraju sa wielkie problemy ze znalezieniem pracy z tym wyksztalceniem, a za granica takich cudactw w ogole nie potrzebuja i konczy sie to zwykle tak, ze absolwenci musza zwykle studia powtarzac albo pogodzic sie z byciem przez cale zycie malarzem, skladaczem mebli badz praca w restauracji. Podobnie jezyki obce. Nauka ich dobra rzecz, ale juz studia filologiczne sa kiepskie. Bo do czego takie studia? Jedziesz jako filolog anglista do takiej Anglii czy Irlandii no i co z tym swoim wyksztalceniem zrobisz? Powiem wiecej - co z tym wyksztalceniem zrobisz w Polsce? W najlepszym wypadku mozesz zostac tlumaczem przysieglym. W Polsce kiedys to bylo bardziej dochodowe, ale teraz tymi tlumaczami wszedzie obrodzilo. A juz np. na swiecie tlumacze angielsko - polscy nie sa az tak bardzo potrzebni. I zeby nie bylo, opinii nie opieram jedynie na swoich analizach rynku, przemysleniach itp., a rozmowach z gosciem ktory zna sie na rzeczy, dziennikarzem, a z wyksztalcenia... fizykiem.

terelka    1

Eisenhower,

Ukonczenie porzadnego kiedunku na PRz, przykladowo na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwaa, w sytuacji gdy mamy WSK i Doline Lotnicza

Tylko dostanie się na lotnictwo w rz graniczy z cudem :P Ale PRz jest to jedna z najlepszych uczelni, kształcących pilotów.

Eisenhower    2

Nie mowie ze od razu na lotnictwo. :P Ale dostanie sie na polibude nie graniczy z cudem i nie jest jakos arcytrudno sie tam dostac - trudniej jest sie tam utrzymac. Nie kojarze dokladnie jakie sa tam obecnie progi punktowe, ale przykladowo w 2005, gdzie byl to ostatni rok starych matur (i poczatek nowych) to przyjmowali nawet typow z ocena 2 (slownie dwoja) ze starej.

Ale tak z zycia. Kolega ktory na PRz bronil magistra 22 czerwca, 5 lipca zaczal prace dzieki swojemu wyksztalceniu. Programista.

Sasiadka i dalsza kuzynka, bronily magistra w zeszlym roku w czerwcu, jedna studiowala administracje, druga socjologie - do dnia dzisiejszego obie pracuja w Asi. :|

terelka    1

Eisenhower,

Ale dostanie sie na polibude nie graniczy z cudem i nie jest jakos arcytrudno sie tam dostac - trudniej jest sie tam utrzymac.

No dokładnie, przyjmują masę ludzi a potem jest niezły odsiew :/ i na dodatek nie można brać warunków na 1 roku :/

Ja studiuje poolitologie i zdaje sobie sprawe z tego, że po tych studiach nie będę miała pracy :/ dlatego myślę nad drugim kierunkiem, tylko zaocznie :) szczegóły wkrótce, o ile się zdecyduje :P

Eisenhower    2
Ja studiuje poolitologie i zdaje sobie sprawe z tego, że po tych studiach nie będę miała pracy :/ dlatego myślę nad drugim kierunkiem, tylko zaocznie :) szczegóły wkrótce, o ile się zdecyduje :P

Nom, politologia, niefajnie moze byc niestety pozniej z praca. Jesli moge cos jeszcze dopowiedziec, to dobrymi zawodami, po ktorych mozna wszedzie dostac prace sa ksiegowi i wszelkiego rodzaju finansisci oraz lekarze. Jest zapotrzebowanie w Polsce i na swiecie na wszelkiego rodzaju pielegniarki, a takze dobrym zawodem jest rowniez prawnik - ci zawsze sa potrzebni.

Ogolnie w Polsce dla mnie megaarcywku*wiające jest podejscie do sprawy. Mnie jest obojetne, czy ktos bedzie mial wyksztalcenie wyzsze czy nie byle byl dobry w tym co robi. Studia go tego nie naucza, nauczy natomiast doswiadczenie.

terelka    1

Eisenhower,

a takze dobrym zawodem jest rowniez prawnik - ci zawsze sa potrzebni.

no tak, tylko strasznie ciężko jest się dostać na to prawo :/ wiem, bo kiedyś próbowałam...

Ale prawnikiem zostać to też jest trudno, bo najpierw trzeba skoczyć prawo a potem dostać się na aplikacje... co nie jest takie proste w naszym kraju :P

Eisenhower, a Ty co studiujesz?

levi    0

OKM,

mmmmmmmm moje marzenie

to na co ja składam papiery nieco odbiega od moich marzeń ale wydaje mi się, że to (jak na ten moment) jedyny kierunek, który tak naprawdę by mnie interesował - a to przecież bardzo ważne :lmao:

Falkhor    63

Mam jeszcze trochę czasu, ale serio, kusi mnie jakiś 'inzynier' :P Wybór dośc duży, a sposobów dostania się na polibudę - tez jest wiele. Skoro mnie przyjęli na budownictwo kiedyś, a miałem 3 z matmy i 3 z fizy... :):D to ciekawe, co teraz ze mną by zrobili :P

magdaaa    0

Falkhor, chcesz być inżynierem składaj podanie na leśnictwo :) Kierunek na pewno ciekawszy od innych technicznych, chociaż nie jest wcale łatwiejszy. Jakbyś poszedł na zaoczne to zrobienie inż. zajęło by Ci 4 lata, bo tyle to trwa, potem mgr. kolejne 2. Z budownictwem też byś się spotkał ( drogowym, ogólnym i wodnym ), geodezją, hydrologią, informatyką, systemami informacji przestrzennej ( GIS ), no i oczywiście z matematyką, chemią, statystyką i informatyką. Poza tym wiele przedmiotów przyrodniczych tj. zoologia, botanika, dendrologia, fizjologia i wiele wiele innych.

Nawiązując do słów Eisenhower, nie wyobrażam sobie studiowania kierunku technicznego jeśli byłabym humanistką. A nawet jeśli przemęczyłabym te studia to nie wiem jaki byłby ze mnie fachowiec. Bo wykuć można wiele rzeczy, ale rozumieć je i stosować w praktyce to już niezupełnie.

levi    0

Falk,

Mam jeszcze trochę czasu, ale serio, kusi mnie jakiś 'inzynier'

wiesz :?: ja też o tym myślę...ale narazie chce sobie zrobić 'nieco inne' studia =D wiesz - zawsze lepiej mieć 2 papierki niż jeden...

Eisenhower    2
ja będe sttudiować architekrture wnętrz :) oczywiście jak się dostane

W takim razie proponuje powoli przyswajac sobie dzialanie programu Autocad - jego dobra znajomosc to podstawa ;]

Nawiązując do słów Eisenhower, nie wyobrażam sobie studiowania kierunku technicznego jeśli byłabym humanistką.

Nic takiego nie napisalem, wiec nie wciskaj mi do ust tego, czego nie wypowiedzialem. Ja tylko poddalem malej analizie rynek, ze wskazaniem na te kierunki na ktorych absolwentow jest najwieksze zapotrzebowanie. Dla ogolnego rozeznania proponuje przejrzec oferty pracy na http://www.job-net.com.pl w poszczegolnych zawodach. Wnioski nasuwaja sie same.

Mam jeszcze trochę czasu, ale serio, kusi mnie jakiś 'inzynier'

Przykladowo na polibudzie budownictwo ogolne 3 lata, a pozniej idziesz np. 2 lata na mosty specjalizacje (jak chcesz) i jestes budowlaniec :>

okimaxim    0
W takim razie proponuje powoli przyswajac sobie dzialanie programu Autocad - jego dobra znajomosc to podstawa ;]

o dzięki ;) właśnie sie zastanawiałam jaki program sobie poszukać :D mam dwa miechy na zaprzyjaźnienie sie z nim :P dam rade :D

Falkhor    63

Eisenhower, Heh, no wiem, kierunek atrakcyjny :) Ale już raz próbowałem i na rpawdę, było trudno :/

okimaxim, Dwa miechy z Autokadem? :) No to życzę wytrwałości :)

magdaaa    0
Ja tylko poddalem malej analizie rynek, ze wskazaniem na te kierunki na ktorych absolwentow jest najwieksze zapotrzebowanie. Dla ogolnego rozeznania proponuje przejrzec oferty pracy na www.job-net.com.pl w poszczegolnych zawodach.

No dobrze, teraz jest zapotrzebowanie na takich absolwentów, ale w przyszłości może się to odwrócić. Jak ja szłam na studia to zapotrzebowanie było z tego co pamiętam, przynajmniej na moim terenie na nauczycieli języków obcych, a teraz

Eisenhower,

Podobnie jezyki obce. Nauka ich dobra rzecz, ale juz studia filologiczne sa kiepskie. Bo do czego takie studia? Jedziesz jako filolog anglista do takiej Anglii czy Irlandii no i co z tym swoim wyksztalceniem zrobisz? Powiem wiecej - co z tym wyksztalceniem zrobisz w Polsce? W najlepszym wypadku mozesz zostac tlumaczem przysieglym. W Polsce kiedys to bylo bardziej dochodowe, ale teraz tymi tlumaczami wszedzie obrodzilo. A juz np. na swiecie tlumacze angielsko - polscy nie sa az tak bardzo potrzebni.

Więc jakbym kierowała się trendem z czasów kiedy wybierałam się na studia to siedziałabym w domu. Zresztą nie wiadomo, czy po moim technicznym kierunku nie będę siedziała w domu.

Ale zdaje się temat jest o tym co studiujemy lub co zamierzamy studiować, więc w tym miejscu mogę zadać pytanie co studiujesz Eisenhower, ?

Eisenhower    2

Dziwnie oznaczaja sie posty na forum, bo niektore mam jako przeczytane ktore nie sa przeczytane i ich nie zauwazylem.

No ale tkwijcie dalej w nieswiadomosci iconlolfk6.gif

PEPEr    0

Ja choć jeszcze mam sporo czasu zastanawiam sie nad Politologią lub Socjologią może na UJociku ;) kto wie , jeszcze sporo czasu . Może jest ktoś na forum kto ukończył lub jest na tym kierunku jeśli tak to napiszcie :)