Jump to content
Sign in to follow this  
profesoq

Tanie gadanie przez telefon Wi-Fi

Recommended Posts

profesoq    0
A gdyby tak, zamiast wykorzystywać minuty z abonamentu komórkowego, dzwonić tanio lub za darmo za pośrednictwem sieci bezprzewodowych pozwalających na łączenie się z internetem z kawiarni, portów lotniczych czy mieszkań? To właśnie umożliwią wchodzące na rynek nowe modele telefonów

 

Zamiast korzystać ze zwykłych sieci komórkowych, nowe telefony wykorzystują rozproszone po całym świecie hot spoty Wi-Fi. Inne modele komórek będą mogły z łatwością przełączać się z jednego trybu na drugi.

 

Nowe aparaty, chociaż dają potencjalne oszczędności klientom, mogą być jednocześnie źródłem dużych problemów dla operatorów sieci komórkowych. Zainwestowali oni bowiem miliardy w maszty przekaźnikowe rozproszone po całym kraju, a nagle może się okazać, że klienci zaczną rezygnować z ich usług na rzecz połączeń w sieciach Wi-Fi. Ucierpieć też mogą, i tak już będące w trudnej sytuacji, firmy telefonii stacjonarnej. Stanie się tak, jeśli nowe telefony zwiększą zainteresowanie tanimi rozmowami przez internet, tym samym zmniejszając zapotrzebowanie na tradycyjne linie telefoniczne w domach z dostępem do sieci bezprzewodowych.

 

Telefon Wi-Fi jako uzupełnienie tradycyjnej komórki

 

Niejednolity zasięg bezprzewodowego internetu sprawia, że nowe telefony na razie będą raczej uzupełniać, niż wypierać standardowe usługi telefonii komórkowej. Niemniej jednak, w kilkudziesięciu miastach w USA buduje się lub planuje budowę rozległych sieci umożliwiających wykorzystywanie telefonów Wi-Fi do tanich lub darmowych połączeń.

 

- Taki telefon wygląda i działa jak aparat komórkowy, tyle że funkcjonuje w sieci Wi-Fi - mówi Steve Howe, wiceprezes ds. łączności głosowej w firmie EarthLink, która buduje sieci w Filadelfii i Anaheim w Kalifornii. Pod koniec bieżącego roku EarthLink planuje uruchomienie usług telefonii Wi-Fi, które, jak mówi Howe, będą o jedną piątą tańsze od tradycyjnych usług komórkowych.

 

Producenci telefonów Wi-Fi

 

Technologia ta wciąż znajduje się we wczesnym stadium rozwoju, a na drodze do jej powszechnego wykorzystania stoi jeszcze wiele przeszkód. Mimo to jest ona promowana przez duże firmy technologiczne jak Cisco Systems i wpływa na rozwój konkurencji w branży telefonii komórkowej.

 

Kilka firm już teraz obniża koszty działalności wykorzystując telefony Wi-Fi w budynkach i kompleksach biurowych, a aparaty tego typu wkrótce wejdą na rynek konsumpcyjny. Skype, popularny internetowy komunikator głosowy należący do eBay, poinformował, że czterech producentów zamierza do końca września bieżącego roku rozpoczęcie dostaw aparatów Wi-Fi obsługujących usługi Skype. Jest wśród nich producent urządzeń sieciowych Netgear, który chce sprzedawać swoje aparaty po 300 dolarów za sztukę. Pozostali producenci to Belkin, Edge-Core i SMC.

 

Skype umożliwia darmowe rozmowy między użytkownikami serwisu, a za połączenia ze zwykłymi telefonami nalicza z reguły groszowe opłaty. Dodatkowo, jeszcze przed końcem bieżącego roku, wszystkie połączenia krajowe w USA wykonywane za pośrednictwem serwisu mają stać się darmowe.

 

EarthLink chce sprzedawać swoje aparaty po 50-100 dolarów za sztukę i pobierać miesięczną opłatę za usługę w wysokości ok. 25 dolarów, bez względu na liczbę wykonywanych rozmów. Usługa będzie początkowo dostępna wyłącznie w hot spotach, w których dostęp do internetu zapewnia EarthLink, zarówno w domach, jak i w granicach sieci miejskich.

 

Łączność Wi-Fi nie uszła uwadze największych firm komórkowych. Niektóre z nich postanowiły "oswoić" potencjalne zagrożenie wprowadzając je do swoich biznesplanów.

 

Jednoczesne połączenie przez hot spoty i przekaźniki komórkowe

 

W przyszłym roku firma Cingular Wireless zamierza udostępnić klientom aparaty umożliwiające łączenie przez domowe sieci bezprzewodowe i przełączanie się na przekaźniki komórkowe po wyjściu na zewnątrz.

 

Dobrze poinformowani analitycy twierdzą, że pod koniec bieżącego roku T-Mobile planuje rozpocząć próby usługi, dzięki której abonenci firmy będą mogli bezproblemowo przełączać się między przekaźnikami komórkowymi i hot spotami Wi-Fi w mieszkaniach oraz w ponad 7 tys. punktów, które T-Mobile obsługuje w kawiarniach sieci Starbucks, na lotniskach i w innych miejscach. Firma liczy na to, że skierowanie połączeń komórkowych poza własną sieć pozwoli obniżyć ceny usług i odebrać klientów konkurentom z branży, a także firmom telefonii stacjonarnej, takim jak AT&T.

 

- T-Mobile jest zainteresowana zastępowaniem połączeń do linii stacjonarnych - mówi dyrektor marketingu T-Mobile Mark Bolger. - Łączność Wi-Fi należy do technologii, które nam to umożliwią- dodaje.

 

Najwięksi producenci telefonów, jak Nokia, Samsung czy Motorola już oferują, lub planują wprowadzenie aparatów przeznaczonych do użytku zarówno w tradycyjnych sieciach komórkowych, jak i sieciach Wi-Fi. Samsung poinformował już o rozpoczęciu sprzedaży swoich telefonów dwuzakresowych we Włoszech.

 

Co daje technologia Wi-Fi

 

Oprócz lepszej jakości połączeń głosowych, niż w tradycyjnych sieciach komórkowych, technologia Wi-Fi oferuje prowadzenie wideokonferencji oraz świadczenie innych usług transmisji danych za pośrednictwem przenośnych urządzeń. Podczas gdy użytkownicy komórek są często zmuszeni do korzystania wyłącznie z usług oferowanych przez swoich operatorów, telefony Wi-Fi mogą umożliwić dostęp do szerszej oferty w internecie, przy czym, w niektórych przypadkach, prędkość transmisji jest większa od oferowanej przez operatorów sieciowych.

 

Mimo to, liczba ograniczeń tej technologii sprawia, że upłynie jeszcze trochę czasu zanim ludzie zaczną wyrzucać stare komórki i korzystać z możliwości Wi-Fi.

 

Sygnały radiowe wysyłane przez zwykłe telefony komórkowe łączą się z dziesiątkami tysięcy stacji bazowych na masztach bądź antenach umieszczanych na budynkach, planszach reklamowych i innych obiektach. Średni zasięg tych stacji wynosi dwie mile, co pozwala na pokrycie zasięgiem większości powierzchni kraju.

 

Hot spoty Wi-Fi dysponują znacznie mniejszym zasięgiem, z reguły nie większym niż 800 stóp. W odróżnieniu od masztów telefonii komórkowej, które są obsługiwane przez operatorów, hot spoty są zwykle zarządzane przez osoby prywatne lub małe firmy, a ich działanie nie jest skoordynowane, nie są też łączone w większe sieci.

 

- Minie jeszcze sporo czasu zanim będzie można korzystać z niezawodnych połączeń Wi-Fi bez względu na miejsce, w którym akurat przebywamy - mówi Michael Jackson, dyrektor operacyjny Skype.

 

Zródło : © 2006 The New York Times

 

Nowa era telefoni TELEKOMUNA niech sie schowa.... :560:

Share this post


Link to post
Share on other sites
grzenio    0

Ale jeszcze trochę chyba poczekamy na to cudo.

 

Chodzi właśnie o zasięg bezprzewodowego internetu, czego przykładem, niechlubnym jest Rzeszów. Z szumnie zapowiadanego dostepu do internetu na terenie Rzeszowa pozostało szukanie zasięgu jak grzybów w lesie. Nie mówię już o szybkości przesyłu danych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

Hmmm... czy ja dobrze rozumiem? Że taki telefonik działa "w swojej sieci"? W sensie niezależnie od operatorów, bo chyba taki sprzęt będący nadajnikiem i odbiornikiem nie potrzebuje W PEWNYM ZAKRESIE korzystać z instalacji operatorów?

 

Coś jak krótkofalówka :) To byłoby fajne :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
profesoq    0

Nie chce zasmiecac forum nowymi topikami jednak chce was zapytac co o tym sadzicie bardzo przykuło to moja uwage....

 

Klik

 

Prosze o opinie :)

 

 

//

edit maciej

zly link , poprawione

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

Hmmm... To pewnie strony tego typu, ze mają umowę z orange czy coś i przez nich sobie doładowujemy konto a oni dostają prowizję? czy coś w tym stylu? :) Ja tam nie idę w takie historie :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
grzenio    0
Rozmowy przez Skype'a bez komputera

 

Philips zapowiedział wprowadzenie na rynek bezprzewodowego telefonu umożliwiającego rozmowy internetowe przez program Skype bez podłaczenia do komputera.

 

Philips zapowiedział wprowadzenie na rynek bezprzewodowego telefonu umożliwiającego rozmowy internetowe przez program Skype bez podłączenia do komputera.

 

Jak poinformowała agencja Reuters, holenderska firma elektroniczna dostarczy produkt przed końcem bieżącego roku. (...)

 

Teraz do rozmów za pomocą Skype'a wystarczy sam aparat Philipsa i bezprzewodowy dostęp do internetu. Czyżby nadchodziła kolejna rewolucja w telefonii? Telefonia VoIP i tak już skutecznie konkuruje w telefonami stacjonarnymi, bo jest o blisko 95 proc. tańsza od standardowych operatorów (zwłaszcza jeśli chodzi o połączenia międzynarodowe).

 

Teraz przyszedł czas na komórki. Kiedy bezprzewodowy dostęp do internetu będzie coraz powszechniejszy także standardowa telefonia GSM może się stać reliktem, skoro udało się sprawić, by VoIP było bezprzewodowe i przenośne. Istniały co prawda telefony VoIP, ale musiały być na stałe podłączone do komputera bądź linii telefonicznej. Obecnie i to ograniczenie zostało pokonane...

Wiadomości24.pl

 

Dla telekomów torcik do podziału robi się coraz mniejszy :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

grzenio, Ja bym powiedział, że powstał raczej NOWy torcik telekomunikacyjny... do którego w kolejkę giganci trochę się spóźnili...

Share this post


Link to post
Share on other sites
wolfek    0

A ja sądzę że to znakomite rozwiązanie dla firm których pracownicy komunikują się np. w duży m budynku. Poza tym i telefony nie są drogie np. firmy Zyxel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×