Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Obrazy Przeszłości

Recommended Posts

Falkhor    63

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Handzlówka

realizuje Projekt

 

„OBRAZY PRZESZŁOŚCI”

 

dofinansowany przez

Fundację Wspomagania Wsi

z programu „Kultura Bliska”.

 

Celem projektu jest zachowanie części lokalnego dziedzictwa kulturowego - starych fotografii i klisz z końca XIX i XX wieku obrazujących kulturę materialną, pracę, życie codzienne i społeczne, tradycje, zwyczaje i kulturę z tamtego okresu, a następnie wykorzystanie ich do celów edukacyjnych, promocyjnych. Utrwalona na zdjęciach zostanie też ciekawa, ale ginąca kultura materialna pozostawiona przez naszych ojców.

 

W ramach Projektu zostaną zgromadzone (wypożyczone od posiadaczy) stare fotografie i klisze z ubiegłych wieków, zagrożone bezpowrotnym zniszczeniem i zagubieniem. Takie obrazy to ostatni świadkowie ważnych wydarzeń oraz życia i pracy naszych przodków. Zeskanowane, cyfrowo poprawione i skatalogowane, a także na nowo wykonane w formie papierowej będą zachowane dla następnego pokolenia. Powstaną z nich tematyczne albumy i prezentacje do wykorzystania edukacyjnego i promocji. Sfotografowane i skatalogowane zostaną też ginące obiekty kultury materialnej na terenie wioski i okolic.

 

Dotarcie do starych zdjęć nie jest jednak proste. Prosimy więc osoby posiadające stare fotografie ( nawet zniszczone) z lat 80-tych XX wieku i starsze – przedstawiające życie codzienne i obyczaje, działalność społeczną, edukacyjną, ważne wydarzenia, architekturę i pejzaże o udostępnienie do zeskanowania tych cennych pamiątek. Każdy kto wypożyczy zdjęcia może otrzymać ich cyfrową wersją.

 

Tylko dzięki Waszej życzliwości i pomocy będziemy mogli zachować dla następnych pokoleń obrazy z życia naszych ojców i rodzinnych wiosek.

 

W sprawie szczegółów wypożyczenia zdjęć proszę o kontakt pod nr tel. 0-17-22-64-139 (wieczorem) lub 0-17-225-46-88 do końca b.r.

 

Koordynator projektu

Krystyna Musz-Kisała

 

Źródło - Gmina Łańcut LINK

 

Ciekawa akcja. Pora odkurzyc swoje archiwa i otwowrzyć najstarsze szuflady i schowki :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Bake   
Guest Bake

SWIETNY POMYSL!!!!!!!

 

 

BARDZO chcialbym zobaczyc takie zdjecia z podpisami... BARDZO

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

To tak jakby 3 miesiące po czasie, ale może już są jakieś zdjęcia. Mie to w sumie zawsze fascynowało - widiec jakieś miejse sprzed 100 lat, a teraz patrzec na to, co się tam obecnie znajduje... cos w tym jest :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marcinnn    0

Hej Hej

 

Odgrzewam stary temat (ostatni wpis z 2007-01-28!) lecz chyba warto. Otóż "stare zdjęcia" można obejrzeć na stronie www.gminalancut.pl w Galerii zdjęć (Dawniej - cz. 1 oraz Dawniej - cz. 2). Są to w większości zdjęcia z Handzlówki (z wyjątkiem kilku z Soniny, Albigowej oraz Kraczkowej). Ukazują one różne momenty z życia wsi - prace na roli, przy budowie szkoły, uroczystości takie jak wizyta biskupa w parafii czy Pierwsza Komunia. Niestety nie wszystkie są podpisane. Moim zdaniem REWELACJA. Zachęcam wszystkich do obejrzenia!!!!!!

 

[ Dodano: 2007-12-03, 21:46 ]

PS

 

ciekawe zdjęcia znajdują się także w Muzeum Regionalnym w Handzlówce. Zapraszam :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

Marcinnn, Szkoda, ze się tych fotek nie podda jakiejś lepszej reprodukcji i nie zrobi wielkoformatowej wystawy. Szkoła koszykarska, strój łańcucki... Albo 'Uczestnik Banderii Rowerowej witającej Biskupa w parafii Handzlówka -ok.1950r' :D:)

 

Sporo tam na prawdę fajnych zdjęć!

 

http://www.inter.media.pl/nt-bin/lancut ... isu_39.jpg

 

YEAH :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×