Jump to content
Sign in to follow this  
zegfryd

Panika w Stalowej Woli

Recommended Posts

zegfryd    0
Stalową Wolę (woj. podkarpackie) ogarnęła panika spowodowana antypirackimi kontrolami Policji w tamtejszych domach. Użytkownicy masowo chowają lub formatują dyski twarde, a następnie kupują legalne Windowsy albo... instalują Linuksy.`

 

Wszystko zaczęło się od poniedziałkowego nalotu Policji i Prokuratury w siedzibie sieci osiedlowej Stowarzyszenia Interblock. W sieci tej znajduje się około 800 komputerów. Policjanci, niczym w sensacyjnym filmie, wkroczyli do siedziby stowarzyszenia, przedstawili nakaz przeszukania i kazali wszystkim pracownikom wyłączyć telefony komórkowe oraz trzymać ręce przy sobie.

 

Rozpoczęła się kontrola, w efekcie której zarekwirowano dwa komputery, a także wytypowano dziewięciu użytkowników sieci, którzy udostępniali najwięcej plików. Po uzyskaniu adresów od pracowników stowarzyszenia, Policja udała się do prywatnych mieszkań. Przynajmniej kilku osobom zostały zarekwirowane komputery. Oprócz dziewięciu wytypowanych wcześniej użytkowników sprawdzane były także osoby z poza "czarnej listy". Jeżeli podejrzenia Policji się potwierdzą, właścicielom zabezpieczonych komputerów (w przypadku osób niepełnoletnich ich rodzicom) grozić będzie odpowiedzialność karna.

 

Wieść o policyjnej akcji błyskawicznie rozniosła się po Stalowej Woli. Jak to w podobnych przypadkach często bywa, informacje przerodziły się szybko w plotkę o prawdziwym antypirackim pogromie bo każdy coś "widział" albo "słyszał". Zaczęła się panika. Ludzie zaczęli masowo wymontowywać lub kasować dyski twarde, a następnie kupować legalne systemy Windows, pakiety biurowe Office, albo też instalować ich bezpłatne odpowiedniki.

 

Do sklepów komputerowych udali się nie tylko prywatni użytkownicy ale też właściciele lokalnych firm. W efekcie w sklepach komputerowych zabrakło... oryginalnych Windowsów. Piotr Malinowski z firmy komputerowej Solin powiedział lokalnej gazecie Echo Dnia, że w ciągu tylko jednego dnia sprzedał 10 sztuk legalnego systemu - tyle ile dotąd sprzedawał rocznie (!). Panika powoli mija. Na stronie Interblocku opublikowane zostały dziś porady dla użytkowników sieci na temat bezpłatnych alternatyw oprogramowania, a także źródeł pozyskiwania tańszej ale legalnej muzyki. Szkoda, że tak późno...

 

Patrząc na przypadek Stalowej Woli, nie można oprzeć się wrażeniu, że Policja zaczyna się porządnie brać za kontrolowanie nie tylko handlarzy pirackim oprogramowaniem ale i użytkowników wymieniających się nielegalnymi plikami w Internecie. Przypomnijmy, że w połowie b.m. wrocławska Policja zatrzymała 28-letniego mieszkańca Wrocławia, który za pośrednictwem serwera FTP udostępniał odpłatnie pirackie oprogramowanie, filmy i pliki muzyczne, czyniąc sobie z tego źródło zarobku.

 

W tym samym czasie policjanci Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie zatrzymali z kolei 19-letniego Michała J., studenta informatyki, który poprzez hub w sieci DC również udostępniał innym użytkownikom nielegalne pliki. W tym drugim przypadku, 19-latek robił to już nieodpłatnie, mimo to naruszał prawa autorskie i w świetle prawa jest paserem. Jak informuje Policja, obu grozi kara pozbawienia wolności odpowiednio do 5 i 2 lat. Równolegle zaś trwa zainicjowana przez ZPAV akcja wymierzona w użytkowników udostępniających nielegalnie pliki muzyczne, której przynajmniej drugi z przytoczonych powyżej przykładów był elementem.

 

Źródło

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

Heh. Tu chodzi przede wszystkim o to, ze to byłą sieć 800 komputerów. I co najgorsze - ktoś udostepnial dane bez posidania do nich praw i czesał za to KASĘ. A to jest już zupełnie chamskie. nielegalna jest sama wymiana danych tego typu, nawet nieodpłątnie, ale sami pomyslcie, że kradzież i jeszcze sprzedaż... Wtedy mamy do czynienia z poważnym przestępstwem gospodarczym. Użytkownik, który na przykład ściągnie program na lewo i go używa do własnych celów (np. nauki, rozrywki, itd.) też podlega karze, ale nie tak srogiej, jak osoby złapane 'na handlu'.

 

Nie dziwię się artystom, ale piractwo rośnie głównie z przyczyn finansowych, które stwarzają dystrybutorzy - gdyby ludzie faktycznie płacili za muzyke tyle, ile życzy sobei artysta, nie byłoby problemów z tym :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qmar    0

a na dąbrowkach robili podban akcje zainkasowali 8 kompw :) za nieelgalne oprogramowanie bo wylapywali kolesi co nielegalnie podpinalis ie pod neta innych :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zuziaaa    0
a na dąbrowkach robili podban akcje zainkasowali 8 kompw

jasne !!!!! ja tam mieszkam !!!!!!!!!! nie strasz mnie bo kompa wylacze :/ kiedy to bylo ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qmar    0

Hmm chwile temu juz sasiad mi mowil co ma informacje rozne czesto. Kilka kompow lapalo nielegalnie sygnal internetowy policja namierzyła tych ludzi i wpadli do domu skonfiskowali kompy za to i dodatkowe kary za wszystkei nielegalne oprogramowania. Przewalone:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qmar    0

Zuziaaa masz neta legalnie czy podpinasz sie nie legalnie ? jak legalnie nie ma sie co obawiac nie sadze zeby wpadli Ci do domu :) ile to bylo hmm z pol roku temu moze troszke dluzej

Share this post


Link to post
Share on other sites
anyhow    0

legalny widnows 300zł ;/ duzooooooooooo

słyszalem ze 1 plik muzy nielegalnej w sadzie kosztuje 3$ ........ x 20 tys....;/ słabo...;/ ile formata robic :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qmar    0

za kazda nielegalna mp3 ktorą znajda na Twoim komputerze zaplacisz 5zł wiec jak ja mam chwilowo 2500 okolo to zaplacilbym 12500zł - powodzenia :) czasem mysle zeby wiekszosc wywalic bo mi kumpel zgral ale nie slucham akurat niektórych :) zawsze mozna powiedziec ze jak masz jakiegos pirata to ze pozyczyles koledze i zgrales sobie plyte zeby gra Ci działa :) pozniej na drugi dzien idziesz i kupujesz/zalatwiasz oryginała :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

Prosimy nie namawiać innych do omijania prawa :) Temat już chyba wygasł, więc zamykamy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×