Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

05.11.2006 - Obelisk dla Leopolda Lisa-Kuli

Recommended Posts

Falkhor    63

Źródło: Gmina Łańcut LINK

 

5 listopada 2006 roku w Kosinie odbyła się uroczystość odsłonięcia obelisku upamietniającego miejsce urodzenia wielkiego rodaka Leopolda Lisa-Kuli w 110 rocznicę urodzin.

 

W programie uroczystości odbyły się:

 

Msza św. w kościele parafialnym w Kosinie,

Program słowno muzyczny

Przejazd pod obelisk upamiętniający urodzenie bohatera

Odsłonięcie obelisku

 

Kim był Leopold Lis-Kula?

 

Leopold Lis-Kula (11 listopada 1896, Kosina Dolna pod Rzeszowem - 7 marca 1919, Torczyn) - jeden z najbardziej utalentowanych polskich oficerów, posiadający stopień pułkownika.

 

Jego ojciec - Tomasz Kula - skromny urzędnik kolejowy, wywodził się ze starego rodu rycerskiego Kulów - Niemstów, zaś przodkiem matki, Elżbiety z Czaykowskich, był słynny pisarz i podróżnik, Sadyk Pasza - Michał Czaykowski.

 

W roku 1917 odmówiwszy złożenia przysięgi wierności władzom austriackim został internowany. Po oficjalnym rozwiązaniu Legionów (jako poddany austriacki) znalazł się na froncie włoskim. Po powrocie do Polski w roku 1918 zajął się tworzeniem polskich sił zbrojnych za frontem wschodnim. W wieku 22 lat został pierwszym Komendantem Placu P.O.W. w Kijowie. Prowadził tam walki dywersyjne. W Legionach polskich rosła jego legenda. Był ulubieńcem Józefa Piłsudskiego, uzdolnionym dowódcą, niezwykle odważnym żołnierzem. Powierzano mu najtrudniejsze odcinki walki m.in. na Ukrainie. Na przełomie 1918-1919 brał udział w odsieczy Lwowa przeciwko wojskom ukraińskim. Na froncie ukraińskim odbył szereg zwycięskich bitew co zadecydowało o nominacji na podpułkownika. Nocą z 6 na 7 marca 1919 roku przeprowadził na czele polskich żołnierzy atak na zajęte przez ukraińskich nacjonalistów, zamieszkane w większości przez Polaków, miasteczko Torczyn. Po zdobyciu Torczyna został ciężko ranny. Ranny 7 marca 1919 roku - po kilku godzinach zmarł z upływu krwi w wieku 22 lat. Był jednym z najbardziej utalentowanych polskich oficerów. Pośmiertnie mianowany pułkownikiem i odznaczony krzyżem Orderu Virtuti Militari. Jego pogrzeb w Rzeszowie stał się wielką manifestacją patriotyczną. Pułkownik Leopold Lis-Kula został pochowany na cmentarzu na Pobitnem.

 

Źródło cytatów oraz więcej informacji o dzielnym Pułkowniku - w Wikipedii: Wikipedia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×