Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Jaskinia (The Cave / Prime Evil)

Recommended Posts

Falkhor    63

Jaskinia (The Cave / Prime Evil)

Reżyseria: Bruce Hunt

Scenariusz: Michael Steinberg, Tegan West

Gatunek: Przygoda/SF/Horror

Kraj/Rok Produkcji - US, 2005.

W rolach głównych: Cole Hauser, Morris Chestnut, Eddie Cibrian, Rick Ravanello, Marcel Iures

Zwiastun - KLIK aby ogladnąć (QuickTime)

Fabuła - Grupa prawdopodobnie najlepszych na świecie nurków otrzymuje kolejne zadanie - penetrację podwodnego układu jaskiń. Przyjmują owo zadanie entuzjastycznie, gdyż już na początku dowiadują się o pewnym ewenemencie - jaskinia ma szansę być jedną z najdłuższych na świecie. Cóż trzeba takim entuzjastom? Nic więcej. Błyskawicznie zjawiają się na miejscu (KARPATY!), wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt i z nieprzeciętną pewnością siebie ruszają penetrować niezbadane podziemia zalane wodą. Czy jednak aby na pewno nikt tam przed nimi nie dotarł? A jeśli dotarł, to co mogło się z nim stać w podziemnym świecie, który chowa w sobie mroczną tajemnicę Templariuszy?

Wrażenia - Jakbym sam przed oglądnięciem filmu przeczytał to, co napisałem powyżej - to pewnie miałbym ogromne oczekiwania względem tego tytułu :P Hehe :) Ale spokojnie. Film trzeba przyjmować w takich kategoria, jak jego gatunek – film przygodowy zaprawiony odrobiną fikcji naukowej z liczniejszymi elementami horroru. Nadmieniam jednak, że jest to horror produkcji amerykańskiej, więc europejskich wyrafinowanych dziwactw nie ma się co spodziewać.

Wg mnie największym atutem tego filmu są zdjęcia i ‘scenografia’ – można dosłownie odczuć to, co bohater, gdy na ekranie przeciska się przez ciasną szczelinę między skalnymi blokami i to jeszcze pod wodą. Tam, gdzie nie ma światła latarki, panuje ciemność. Robi wrażenie również pomysłowość samych scenerii – ogromne podziemne jaskinie, kręte tunele, stalaktyty/stalagmity/stalagnaty plus… owo coś, co może przynieść naszym bohaterom śmierć, chociaż nie do końca. Film będzie z pewnością gratką dla miłośników nurkowania, jak tez wspinaczki, bo jest pewien dość konkretny (i ciut przesadzony) motyw jej poświęcony. Scenerie w ogromnej części są autentyczne, film ma doskonały klimat podziemnej/podwodnej przygody. Nie jest to oczywiście ‘Wielki błękit’ czy nawet ‘Into the blue’ – bo film nie udaje innego, niż ma zamiar być.

W efekcie końcowym film miał świetny pomysł. Zrealizowano go w ok. 70%. Dlatego ocenę końcowa proponowałbym na poziomie… 4. nie jest to system maturalny oczywiście :) Gra aktorów jest hmmm… standardowa. Efekty – niektóre rewelacyjne, niewielka część pachnie amatorszczyzną, większość – poziom przyzwoity. Do tego jeszcze muzyka i dźwięk na dobrym poziomie, oraz mały plusik za zakończenie (w którym występuje TRABANT), który może kiedyś przyniesie kontynuację. Jeśli dopracowaną – to naprawdę dobrą.

PS. Wg mnie film jest znacznie lepszy od zejścia, przede wszystkim dlatego, że tutaj... pomysł jest nieco lepszy, a jakość zdjęć nieporównywalnie lepsza :P

Zuziaaa    0

ogladałam :P ale jak zwykle - nie cały i z poduszka na oczach :) przy moich skłonnosciach do klaustrofobi .... brrrrrr wrazenie faktycznie jest ... :)

ale obiecuje dokonczyc i skomentować pożadnie :P

Falkhor    63

Zuziaaa, Hehe :) Co prawda ja ten film oglądałem około godz. 23.00, ale mnie tak bardzo to on nie przerażał. Podobał mi się za to opisany wyżej klimacik i sama świadomość, że można jednak zrobić ciekawy film :) Na pewno nie uznaję go jednak za czas stracony.