Jump to content
Sign in to follow this  
zegfryd

Spyware już wchodzi na telefony

Recommended Posts

zegfryd    0
Wśród szkodników mobilnych pojawił się pierwszy program szpiegowski (spyware) przeznaczony dla systemu operacyjnego Symbian. Oznacza to, że cyberprzestępcy nie chcą już niszczyć naszych telefonów. Chcą kraść cenne dane i zarabiać na tym - uważają specjaliści z McAfee.

 

Wykryty program szpiegowski stanowi połączenie dostępnego w sprzedaży oprogramowania do monitorowania telefonów - SymbOS/Mobispy.A - z koniem trojańskim SymbOS/MultiDropper.CG. Po zainstalowaniu się na telefonie, program spyware zapisuje przychodzące i wychodzące wiadomości SMS. Ponadto śledzi numery telefonów z jakimi łączy sie użytkownik urządzenia.

 

Zebrane informacje są wysyłane na serwer i tam czekają na odebranie przez osobę, która zakupiła licencję na SymbOS/Mobispy.A. Takie osoby otrzymują specjalne konto i mogą wygodnie śledzić co dzieje się na monitorowanych urządzeniach.

 

Oprogramowanie SymbOS/Mobispy.A posiada licencję jedynie na jeden telefon. Mówiąc inaczej - za pomocą jednego konta można otrzymywać dane tylko z jednego telefonu. Specjaliści z McAfee domyślają się więc, że twórca trojana, który ułatwia przedostanie się programu na telefon, nie dystrybuuje szkodnika sam, ale w jakiś sposób "wypożycza" go użytkownikom SymbOS/Mobispy.A. Jedno jest pewne - da się na tym zarobić.

 

Dodajmy, że samo oprogramowanie służące do monitorowania telefonów pojawiło się w sprzedaży osiem miesięcy temu. Specjaliści z McAfee właściwie spodziewali się, że prędzej czy później ktoś połączy je ze złośliwym programem, aby stworzyć narzędzie szpiegowskie. Teraz już wiemy, że te domysły były słuszne.

Źródło

 

I jak tu sie nie cieszyc z telefonu za 1zł :) Symbian coraz bardziej mi sie podoba, może by się coś programować nauczył? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

zegfryd, Hmmm... Na naukę nigdy nie jest za późno :)

 

Szczerze - to rozwój wirusów/trojanów'/keyloggerów i wszystkiego tego typu szkodników - był do przewidzenia. Ba... był koniecznością :) W końcu internetowi przestępcy działają na procesach komunikacji międzyludzkiej, a telefony z wypasionym - czytaj multidziurawym - orpogramowaniem są dzisiaj kopalnią złota. Potwierdzenia lub polecenia zapłaty, hasła, kody... Cos mi się wydaje, że stare, dobre ceglane telefony z antenką będą cieszyć się popularnością wśród biznesmanów :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×