Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Yamato (Otoko-tachi no Yamato)

Recommended Posts

Falkhor    63

Yamato (Otoko-tachi no Yamato)

 

Reżyseria: Junya Sato

Scenariusz: Junya Sato

Gatunek: Wojenny/Dramat

Kraj/Rok Produkcji - Japonia, 2005.

W rolach głównych: Takashi Sorimachi, Shido Nakamura, Y? Aoi, Junichi Haruta i inni.

Zwiastun - KLIK aby ogladnąć (WMV - UWAGA - na stronie TwichFilm do wyboru także zwiastun w HD)

 

Fabuła - Heh, tutaj wyjkątkowo zacznę od... Wikipedii :) ALE UPRZEDZAM - przeczytanie całości wpisu z Wikipedii to spoiler...

 

Yamato to japoński okręt klasy pancernik. Wraz z bliźniaczym "Musashi", były to największe pancerniki wszech czasów. Nazwa pancernika jest głęboko zakorzeniona w kulturze japońskiej i ma wiele różnych znaczeń. Służyło na nim 3000 żołnierzy (kadetów jak i oficerów).

 

Początkowo zamierzano wybudować pięć okrętów tego typu. Określane były jako "niezatapialne od ognia artyleryjskiego superpancerniki". Miały być przeciwwagą dla amerykańskiej Floty Pacyfiku. "Yamato" był budowany według obowiązującej w tamtym czasie we flocie japońskiej zasady, że okręty cesarskie muszą być szybsze i mieć lepsze parametry niż ich odpowiedniki we flotach państw zachodnich. Budowa tych okrętów stała w jawnej sprzeczności i naruszała postanowienia traktatu waszyngtońskiego z 1922 jak i konferencji londyńskiej z 1936 roku.

 

Amerykanie nie mogliby jednak skutecznie odpowiedzieć na to wyzwanie nawet, gdyby dowiedzieli się o budowie tych kolosów. Mieliby przed sobą dylemat: czy wybudować mniejsze okręty w większej ilości, które w bezpośrednim boju mogłyby nie dać pojedynczo rady w walce z pancernikami japońskimi, czy też zbudować okręty o podobnej wielkości i parametrach bojowych. To drugie rozwiązanie miało wadę: niemożliwe byłoby szybkie przemieszczanie okrętów z Atlantyku na Pacyfik i odwrotnie, gdyż śluzy Kanału Panamskiego w tamtym czasie umożliwiały przepuszczanie okrętów o maksymalnej wyporności 60 000 ton.

Źródło - Wikipedia PL (nie czytaj, jeżeli nie chcesz popsuć sobie oglądania filmu!)

 

Hmmm... miłośnikom filmów wojennych tyle powinno wystarczyć :) Tym, którzy jednak jeszcze nie pobiegli, spieszę z krótkim streszczeniem. Owiany głęboką tajemnicą pancernik 'Yamato' ma być niezatapialną... klęską dla kapitalistycznego, imperialnego agresora - USA. 3000 marynarzy, potężne uzbrojenie, znakomita konstrukcja. Głównych bohaterów mamy tutaj dwóch - tytułowy okręt oraz jego załogę. Żołnierze amerykańscy są tłem, nie ma zbytnich aluzji politycznych (tylko odwzorowanie ówczesnych realiów, ale bez przesady na szczęście).

 

Efekty i muzyka/dźwięk są bardzo dobrych lotów. Nie ma co ukrywać, że jest to film japoński i ma specyficzną azjatycką nutę, co wg mnie nie jest wadą, świadczy tylko o tym, że... jest to produkt oryginalny, regionalny. Wady... Poza kilkoma scenami emocjonalnymi - nie stwierdziłem :)

 

Miłośnikom wojennej akcji szczerze polecam. Jak zwykle, film do wzięcia na Ottona z Pilczy :) /ja tylko tam pożyczam :)/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×