Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Lorelei (The Witch Of The Pacific Ocean)

Recommended Posts

Falkhor    63

Yamato (Otoko-tachi no Yamato)

 

Reżyseria: Shinji Higuchi, Cellin Gluck

Scenariusz: Satoshi Suzuki, na podstawie powieści Harutoshi Fukui

Gatunek: Wojenny/Dramat/SF

Kraj/Rok Produkcji - Japonia, 2005.

W rolach głównych: Kôji Yakusho, Satoshi Tsumabuki, Toshirô Yanagiba, Yu Kashii i inni.

Zwiastun - KLIK aby ogladnąć

 

Fabuła - Nie jest to typowy wojenny film. Różni się od również tutaj recenzowanego Yamato. Yamato dotyczył pancernika, Lorelei - łodzi podwodnej. Podtytuł na pudełku z płytą mówi - ostatni U-Boot... Hmmm... Fabuła? Po uderzeniu dwóch bomb atomowych w Japonię, w morze wypływa podwodna łódź wyposażona w tajemniczą broń, mającą powstrzymać prawdopodobny trzeci zrzut amerykańskiej bomby atomowej...

 

Wrażenia - Jak już się wcześniej wygadałem - nie jest to bardzo typowy film wojenny. Nietypowy - nie znaczy zły. Jest tu sporo dramatyzmu, pytań o sens wojny i sens życia i tego, jak te dwie materie mogą się przenikać, czy wogóle powinny... Film oznaczylem także jako SF - z racji tajemniczej broni na pokładzie, której nie będę klasyfikował jako konwencjonalną. Dwa - w filmie czuć aurę jakiejś ponadnaturalności tego okrętu... podczas którego rejsu wypływają przede wszystkim myśli o tym, co by było, gdyby II WŚ miała zupełnie inny koniec?

 

Efekty... Dobre. Po prostu dobre, nie mogę powiedzieć ultra-wgniatające w fotel, ale... pasują do tego filmu. Muzyka na prawdę oryginalna, czasem jednak przerasta formą film. Ocena zalezy jednak od wrażliwości widza... Efekty dźwiękowe - poziom dobry.

 

Reasumując całość - film raczej nakłaniający do przemyśleń, w którym 'wojenność' zeszła nie na dalszy plan, ale po prostu nie jest tak silnie oddziaływująca na widza. Jeżeli nie jesteś przekonany - oglądnij Yamato lub - jezeli uwielbiasz łodzie podwodne :) - Das Boot. Lorelei ogólnie mozna by ocenić na dobrą 4 ale jednak z niewielkim minusem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×