Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Apocalypto

Recommended Posts

Falkhor    63

Źródło - Doza Kultury O2

Autor - Wojciech Zembaty.

 

Historyczne kino akcji. Łapa Jaguara, młody myśliwy z leśnego plemienia, wiedzie proste i szczęśliwe życie. Pewnej nocy na jego wioskę napadają lepiej zorganizowani i bardziej zaawansowani cywilizacyjnie przybysze. Następuje tytułowa apokalipsa. Łapa Jaguara dostaje się do niewoli, ale przedtem udaje mu się ukryć żonę i synka w głębokiej rozpadlinie. Najeźdźcy prowadzą jeńców do kamiennego miasta. Przeznaczeniem niewolników jest śmierć w krwawym rytuale, mającym zapewnić pomyślne plony. Ale Łapa Jaguara wcale nie zamierza umierać...

 

Apocalypto nie jest może głębokim traktatem historiozoficznym, ale z pewnością jest sugestywną podróżą w czasie i w przestrzeni. Kamienną cywilizację amerykańską, która łączy cechy kultur Majów i Azteków, oglądamy oczami zszokowanego obcego.

 

Inscenizacja kultury prekolumbijskiej jest w tym filmie staranna, ale dowolna. Na ekranie pojawiają się motywy z różnych miejsc i epok. Bohaterowie porozumiewają się w języku Majów, ale ich krwawe rytuały to raczej późniejsza kultura Azteków, najbardziej krwiożerczego z meksykańskich ludów.

 

O tym filmie było dośc głośno dopiero niedługo przed jego premierą... z przyczyn powiedzmy - różnych.

 

Nie da się ukryć, że oglądając galerię zdjęć z filmu oraz z planu - hmmm... Robi wrażenie dokładność detali, postacie, itd. Odrzucać może zapowiadana ilośc krwi i przemocy. To jednak w filmie nigdy złe nie jest. Większe smutki i kaca moralnego może wywołać 'Hotel Rwanda'... Gdy przemoc w filmie jest ukazana jako skutek, logiczny wynik jakiegos działania i nie jest obrazem samym dla siebie (np. Hostel), to... jest ok.

 

Hmmm... Apocalypto zobacze bardzo chętnie.

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

Prosze nie robić offtopa... :P

 

Widze, że Pro i Q mają dostep do przepremierowych pokazów, ale mnie to osobiście jakoś nie imponuje KIEDY oglądne film, ważne jednak, abym trafił na DOBRY film :P Dlatego...

 

Qmar, Czekam na recenzję :) Dokładną :P Albo chociaż o jakies lepsze przecieki, nie takie zdawkowe, tylko takie wiesz, konkretne :) Czy po prostu warto :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
zegfryd    0

Mnie nie zachwycił, ale nie żałuję że oglądnąłem. Film brutalny, jeśli ktoś lubi oglądać zbliżenia jak ktoś dostaje strzałą w głowę, lub serce wycinają to polecam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qmar    0
jeśli ktoś lubi oglądać zbliżenia jak ktoś dostaje strzałą w głowę, lub serce wycinają to polecam

Tak lubie takze jak komus odcinaja jakas konczyne lub jak ktos dostaje toporem tudzież mieczem w glowe :D - wogole lubie filmy gdzie sie naparzaja na miecze, topory, halabardy, strzelają sie z łuków itd :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Padlinka    0

ok ja tez takie filmy lubie ale troszke jest zbyt brutalny [ dla mnie ] widzialam fragmenty najkrwawszych scen i nie zabieram sie za ogladanie . Przeciez dobry film to nie rzeznia

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

Padlinka, Rzeźnia może i nie, ale w sumie... tak to kiedyś wyglądało. Rozprucie kogoś halabardą nie należało do najbardziej poetyckich sposobów oddania życia. Siepanie majzlami także nie sprowadzało błyskawicznej i euforycznej smierci. Ech.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×