Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Apocalypto

Recommended Posts

Falkhor    63

Źródło - Doza Kultury O2

Autor - Wojciech Zembaty.

Historyczne kino akcji. Łapa Jaguara, młody myśliwy z leśnego plemienia, wiedzie proste i szczęśliwe życie. Pewnej nocy na jego wioskę napadają lepiej zorganizowani i bardziej zaawansowani cywilizacyjnie przybysze. Następuje tytułowa apokalipsa. Łapa Jaguara dostaje się do niewoli, ale przedtem udaje mu się ukryć żonę i synka w głębokiej rozpadlinie. Najeźdźcy prowadzą jeńców do kamiennego miasta. Przeznaczeniem niewolników jest śmierć w krwawym rytuale, mającym zapewnić pomyślne plony. Ale Łapa Jaguara wcale nie zamierza umierać...

Apocalypto nie jest może głębokim traktatem historiozoficznym, ale z pewnością jest sugestywną podróżą w czasie i w przestrzeni. Kamienną cywilizację amerykańską, która łączy cechy kultur Majów i Azteków, oglądamy oczami zszokowanego obcego.

Inscenizacja kultury prekolumbijskiej jest w tym filmie staranna, ale dowolna. Na ekranie pojawiają się motywy z różnych miejsc i epok. Bohaterowie porozumiewają się w języku Majów, ale ich krwawe rytuały to raczej późniejsza kultura Azteków, najbardziej krwiożerczego z meksykańskich ludów.

O tym filmie było dośc głośno dopiero niedługo przed jego premierą... z przyczyn powiedzmy - różnych.

Nie da się ukryć, że oglądając galerię zdjęć z filmu oraz z planu - hmmm... Robi wrażenie dokładność detali, postacie, itd. Odrzucać może zapowiadana ilośc krwi i przemocy. To jednak w filmie nigdy złe nie jest. Większe smutki i kaca moralnego może wywołać 'Hotel Rwanda'... Gdy przemoc w filmie jest ukazana jako skutek, logiczny wynik jakiegos działania i nie jest obrazem samym dla siebie (np. Hostel), to... jest ok.

Hmmm... Apocalypto zobacze bardzo chętnie.

Pozdrawiam.

Falkhor    63

Prosze nie robić offtopa... :P

Widze, że Pro i Q mają dostep do przepremierowych pokazów, ale mnie to osobiście jakoś nie imponuje KIEDY oglądne film, ważne jednak, abym trafił na DOBRY film :P Dlatego...

Qmar, Czekam na recenzję :) Dokładną :P Albo chociaż o jakies lepsze przecieki, nie takie zdawkowe, tylko takie wiesz, konkretne :) Czy po prostu warto :)

zegfryd    0

Mnie nie zachwycił, ale nie żałuję że oglądnąłem. Film brutalny, jeśli ktoś lubi oglądać zbliżenia jak ktoś dostaje strzałą w głowę, lub serce wycinają to polecam.

Qmar    0
jeśli ktoś lubi oglądać zbliżenia jak ktoś dostaje strzałą w głowę, lub serce wycinają to polecam

Tak lubie takze jak komus odcinaja jakas konczyne lub jak ktos dostaje toporem tudzież mieczem w glowe :D - wogole lubie filmy gdzie sie naparzaja na miecze, topory, halabardy, strzelają sie z łuków itd :P

Padlinka    0

ok ja tez takie filmy lubie ale troszke jest zbyt brutalny [ dla mnie ] widzialam fragmenty najkrwawszych scen i nie zabieram sie za ogladanie . Przeciez dobry film to nie rzeznia

Falkhor    63

Padlinka, Rzeźnia może i nie, ale w sumie... tak to kiedyś wyglądało. Rozprucie kogoś halabardą nie należało do najbardziej poetyckich sposobów oddania życia. Siepanie majzlami także nie sprowadzało błyskawicznej i euforycznej smierci. Ech.