Jump to content
Sign in to follow this  
Tadeoo

Szachy

Recommended Posts

Tadeoo    0

W tym temacie piszcie wszystko co jest związane z szachami. Co zrobić aby w Łańcucie ta dyscyplina zaczęła się profesjanalnie rozwijać ?

Masz jakiś pomysł ? - pisz

Grasz profesjonalnie lub amatorsko ? - pisz

"Mówi się, że życie jest zbyt krótkie, by je poświęcić szachom. Ale to już wina życia, a nie szachów"

W. E. Napier

Falkhor    63

Tadeoo, Witaj na Forum :)

Fajnie, ze ktoś postawił topic o szachach. ja się łapię to ewidentnych amatorów. A to dlatego, że jesli gram, to raczej okazjonalnie, przypadkowo. W sensie - by z kims ciekawie spędzić czas i przy okazji jeszcze coś nie coś poćwiczyć szare komórki.

Dla mnei osobiście szachy to piękna gra - nie za trudna, i nie za łatwa. Poziom trudności wynosi tyle, ile wnoszą sami gracze :) poza tym to tylko decha z 64 polami, połowa czarnych, połowa białych /chociaz różne są wersje, ale myśl ta sama :D ) nooo i figury :)

Strategia :D To jest to! :D Pewnie teraz dokopałby mi każdy gimnazjalista :P ba, nawet człek z podstawówki :) bo już zapomniałem nawet, jak roszadę się robi... Ale jednak ga jest bardzo ciekawa.

Co zrobić aby w Łańcucie ta dyscyplina zaczęła się profesjanalnie rozwijać ?

Przede wszystkim więcej spotkań. O konkursach szachowych słyszy się rzadko w naszym mieście... jeszcze mniej się widzi...

Rozpowszechnienie tej gry... Nie widzi się raczej ludzi z szachownicą pod pachą, idących do parku... nie chciałbym tu nikogo obrażac, ale wg mnie 'szaszki' :D to miły dodatek do rozmowy przy piwku :) A każdym łykiem każdy kolejny ruch robi się co raz ciekawszy :)

Może... wystawa na temat szachów?

Ta gra ma wiele ciekawostek, historii, anegdot, a nawet... mrocznych tajemnic i legend :):P Dlaczego by tego nie wykorzystac, aby przyciągnąć młodzież, przylepioną do beznadziejnych gier komputerowych?

Bo ważną cechą takich włąsnie szachów, realnych jest to, że raczej nie gramy z Deep Blue, tylko... z żywym człowiekiem :)

Tadeoo    0
Przede wszystkim więcej spotkań. O konkursach szachowych słyszy się rzadko w naszym mieście...

Spotkania odbywają się w każdy wtorek i czwartek w MDKu o godz. 17-tej. Niestety nie przychodzi na nie zbyt wiele osób. Czas to zmienić. Wzywam zatem wszystkich chętnych do pojedynków przy desce. Turnieje będą jeśli tylko będzie zainteresowanie tą dyscypliną.

Nie widzi się raczej ludzi z szachownicą pod pachą, idących do parku... nie chciałbym tu nikogo obrażac, ale wg mnie 'szaszki' to miły dodatek do rozmowy przy piwku A każdym łykiem każdy kolejny ruch robi się co raz ciekawszy

A może by tak zorganizować :569: turniej o beczkę piwa??? Może w parku???

Co Wy na to??? :564:

Falkhor    63

Tadeoo, jakby była runda o beczkę piwa, to by przyszły tłumy takie, jak na 650 lecie miasta :D :D :P :P

Aaaa ja np. nie wiedziałem, zę co wtorek są takie spotkania... może jesteście zbyt hermetyczni i ludzie się boją? :) dodaję to z uśmiechem, ale jednak cos w tym może być :P

Falkhor    63

Street Fighter, Niom, masz rację, w to się możesz bawić sam :D

Turniej o beczkę PIWA... Hmmm... no to odpadała by dzieci i młodzież. ALE gdyby były dwie kategorie - np. dla młodych - Worek słodyczy :D a dla dorosłych beka piwa. To już lepsza myśl. ALE trzeba by pomyślec o zabezpieczeniu imprezy przez polciję - Beczka piwa = tłum amatorów tego trunku :P :P

Tadeoo    0

Beczka PIWA - oczywiście tylko dla dorosłych.

Dla dzieci można zrobić inny turniej i w innym czasie. Tam gdzie alkohol nie może być dzieci. :562:

Trzeba by jeszcze znaleźć sponsora na tę bękę, ale gdyby rzeczywiście przyszły tłumy chętnych to nawet małe wpisowe załatwiłoby sprawę. A potem można by było skonsumować zawartość nawet w większym gronie :564: gdyby mistrz miał taki gest. Napewno nie byłoby no.

Nad miejscem zmagań można się zastanowić.

Park - w przypadku ładnej pogody ewentualnie jakiś lokal np. Millenium.

Proponuję system szwajcarski, 7 rund, tempo 15 minut dla zawodnika. :D

[ Dodano: 2007-01-13, 11:48 ]

Może ma ktoś jakieś materiały historyczne na temat szachów w Łańcucie?? Będę wdzięczny za pomoc.

Narazie wiem tylko że na rynku był pokaz żywych szachów w latach 70-tych, zorganizowany z okazji Finału Ogólnopolskiego o "Złotą Wieżę". Tuniej był rozgrywany na sali balowej naszego zamku.

W 1937 roku odbyły się I Mistrzostwa Łańcuta:

PRZEGLĄD SZACHOWY WTEDY NAPISAŁ:

"Mistrzostwo miasta Łańcut na rok 1937:

1.Bilik

2.Silberman

3.Pelc

4-5.Szymański

Wiener

6.Trompeter

7.Kret

8.Gotlieb

Zwyciezcy otrzymali 4 nagrody gotówkowe 20, 12, 10 i 8 zł. Pozatym wszyscy uczestnicy turnieju głównego, otrzymali artystyczne dyplomy szachowe. Wskutek tego turnieju życie szachowe w Łańcucie bardzo się ożywiło, tak ze nawet obecnie przy wspaniałej pogodzie Świetlica Zw. Rezerwistów jest szczelnie wypełniona szachistami i stanowi teren jednego z najbardziej ruchliwych ośrodków życia kulturalnego i towarzyskiego w Łańcucie.

Przegląd Szachowy nr.7, 15 czerwiec 1937 - Lwów"

Falkhor    63

Tadeoo, wow... gratuluję źródeł! :)

Jakby to byłą beka piwa, to trzeba by brać po duwage na prawdę dużo uczestników ;) I ze tak powiem - sporo amatorów :D Dlatego racja, dobra uwaga o braku dzieciaków. Dwa - sponsor... myśle, że ktoś na pewno by się znalazł, nawet sam Pub Millenium.

to jest całkiem całkiem do zrobienia. NFM wyśle reportera jakby co :) :)

Tadeoo    0

Oki!

W takim razie startujemy :569:

Wszyscy chętni niech się zgłaszają. Na treningi zapraszam do MDK-u.

Szczegóły zostaną podane wkrótce :)

Ja ogłaszam wśród znajomych szachistów i ruszam z szukaniem sponsora.

maciej    32
ruszam z szukaniem sponsora.

A co dokladniej sponsor musi zrobic? Bo mysle ze NFM może dołączyc do akcji i pomoc.

Szczegoly prosze na pw :)

Tadeoo    0

Cieszę się że pomysł się spodobał. Czekam na chętnych.

:569: Przypominam! Dzisiaj godzina 17-ta - pierwszy trening. MDK wejście przez holl przed kinem. Zapraszam.

Falkhor    63

Oki, postaramy sie tam kogoś wysłać. Pooozdrawiam i udanego sparingu zycze :)

[ Dodano: 2007-01-16, 18:09 ]

Uzupełnienie :P NFM nie rzuca słów na wiatr :P Błyskawicznie zleciło reporterowi wykonanie zdjęć i oto już Forumowicze mają dokłądny rzut okiem na sytuację :P Dodatkowo neidługo Tadeo zapewne umeiści tu pewną informację o duużej imprezei szachowej, póki co - popatrzcie sobie na fotki i zadajnei sobie pytanie - dlaczego gram w głupiego sapera, jak mógłbym pójśc pograć z kimś w szachy? :D

Pozdrawiam.

Zuziaaa    0

no no no :P

widze reporterzy sie sprawdzaja :P

wydaje mi sie ze zorganizowanie takiego turnieju jest dobrym pomyslem :D zawsze mozna podzielic na stopnie zaawansowania, a moze i "niedoswiadczeni" czyli ja np :) mogliby sie nauczyc ? :)

pozdrawiam i jestem chetna - w sumie to takie turnieje mam "pod nosem" i nic nie wiem :P

Tadeoo    0
a moze i "niedoswiadczeni" czyli ja np mogliby sie nauczyc ?

Dokładnie o to chodzi. :) Każdy może się nauczyć. Nasze spotkania mają na celu naukę gry. :) Ponadto w klubie potrzebujemy bardzo pilnie kobiety. Taki jest wymóg Polskiego Związku Szachowego. W drużynie 6-cio osobowej musi być przynajmniej jedna kobieta. Więc tym bardziej zapraszam.

zawsze mozna podzielic na stopnie zaawansowania

W naszym :564: turnieju "PIWNYM" będzie również przygotowana nagroda dla najlepszej kobiety. :)

:569: Szczegóły wkrótce.

Falkhor    63

Hehe :) Kurcze, fajnie by było, jakby jakaś kobeita z naszego NFm odważyłą się spróbować. Postaralibysmy sie wtedy, jako Administracja, o jakiś dodatek motywacyjny :) :) Jeszcze troszkę czasu jest, więc zapraszamy wszystkie panie do zainteresowania się tym tematem :) :564:

Zuziaaa    0
Kurcze, fajnie by było, jakby jakaś kobeita z naszego NFm odważyłą się spróbować.

nie mowie nie :D wszystkiego w zyciu trzeba sprobowac :D tylko nie teraz oczywiscie - a po sesji :) no i pod warunkiem, ze nie tylko ja z NFM-u sie zglosze :) Falkhor co Ty na to ? :P

Falkhor    63

Hmmmm... widze potencjalną możliwość prawdopodobnnej współpracy :):P W sensie - dlaczego by nie? :D Tylko trzeba terminy dobrze poobczajać. Może ktoś jeszcze? :D

Tadeoo    0
Tylko trzeba terminy dobrze poobczajać.

Oki! Moja propozycja to niedziela 18 lutego 2007 r. godz. 11-sta.

Czekam na odpowiedź. Trzeba odpowiednio wcześniej zarezerwować lokal.

Falkhor    63

Hmmmmm... jeśli 18 lutego to niedziela i akurat wyjdzie mi wolna, to czemu nie> O ile jeszcze będzie to w Łańucie albo chociaż w zasięgu mojego roweru :) Noooo i jeszcze co na to Zuziaaa, najdzielniejsza z NFMowskich szachistek? :P

Pozdro :D

Tadeoo    0
O ile jeszcze będzie to w Łańucie albo chociaż w zasięgu mojego roweru

Przepraszam za brak szczegółów.

Będzie to oczywiście Millenium - Łańcut ul. Kościuszki 15

UWAGA!!! :569:

Wszyscy którzy czytają to forum a z racji wieku nie będą mogli brać udziału w rozgrywkach w Millenium proszeni są o zameldowanie się w dniu 19 lutego 2007 r. w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji o godz. do 9.45.

Odbędzie się tam turniej juniorów. Puchary i nagrody rzeczowe za zajęcie 3 pierwszych miejsc w 2 kategoriach wiekowych zapewnione.

Tadeoo    0

Troszkę czasu upłynęło, ale już wszystko załatwione :569:

I :564: Pianowy :564: Turniej Szachowy rusza :)

Termin: 18 lutego 2007 roku (niedziela) godzina 11-ta

Miejsce: Millenium ul. Kościuszki 15 (MDK)

Zapisy: Na forum lub na miejscu przed rozpoczęciem.

System rozgrywek - szwajcarski 7 rund tempo 15 min. na zawodnika

Wstęp: Tylko dla dorosłych

Wpisowe: 10 złotych

Nagrody: :)

I miejsce - 30 pianek

II miejsce - 20 pianek

III miejsce - 10 pianek

Dla kobiety - nagroda niespodzianka

:569:

Jest to pierwszy z serii 5 turniejów tego typu. Będzie prowadzona klasyfikacja łączna całego cyklu. Do wyniku zawodnika nie będzie zaliczany 1 najgorszy występ. Nagrodą główną w całym cyklu będzie - puchar i beczółka piany :)

Zapraszam do udziału:

anyhow    0

to ja Tadeo sie pisze :) nana :) jeszcze w prawidze nie mam 18stki :D ale juz za kilka dni :P wiec :D pierwsze piwo bd bardzoooooooooooooooo duzeeeeeeeeee :)