Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Labirynt Fauna

Recommended Posts

Falkhor    63
Ofelia, bohaterka filmu w reżyserii Guillermo del Toro, to dziewczynka uciekająca w świat wyobraźni przed okrucieństwem wojny. Jej ojczym kapitan Vidal to typowy przykład latynoskiego macho - despotyczny pan i władca, pozbawiony uczuć brutal, nieznoszący sprzeciwu i wymagający całkowitego posłuszeństwa. Jest dowódcą placówki na prowincji w czasie wojny domowej w Hiszpanii w 1944 roku. Mimo niebezpieczeństw sprowadza z miasta ciężarną żonę, bo chce, by syn (jest pewny, że będzie to syn) był przy ojcu.

 

Dla wrażliwej i zamkniętej w sobie dziewczynki taka zmiana miejsca i trybu życia jest trudna do zaakceptowania. Broniąc się przed zagubieniem w nowych warunkach, ucieka w świat alternatywny, pełen dobrych wróżek, czarów i magii. Do końca nie wiemy, czy to, co oglądamy jej oczami, istnieje naprawdę, czy jest tylko tworem imaginacji. Tym bardziej, że tytułowy labirynt w rzeczywistości istnieje i samą swoją obecnością porusza wyobraźnię.

 

(...)

 

Film obfituje w brutalne sceny, które mogą szokować nawet odpornych na wizualny szok widzów. Ale bajki zawsze były brutalne. Agresję, strach i nastrój narastającej grozy odnajdziemy w baśniach Andersena i braci Grimm. Warto się zastanowić, czy jest to film familijny, na który można wybrać się z dziećmi, czy raczej smutna bajka dla dorosłych. Dla dorosłych i o dorosłych.

Źródło - Doza Kultury o2.pl

 

Wow. Tk tylko mogę powiedzieć - krótkie WOW... bo dziwię się strasznie, że przegapiłem ten film i wzmianki o nim. Nie wiem, czy będzie rewelacyjny, bo pomysł, jak może cześc z Was powie, ma świetny. Trudny, ale świetny.

 

Nie mam zamiaru spodziewać się magicznych efektów specjalnych ani samych sław w tym filmie. po prostu moją uwagę skupił ten dośc skromny artykuł, ale wygląda na to, że chyba wiem, na co niedługo pójde do kina.

 

Pozdro :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×