Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Mechaniczna Pomarańcza (Clockwork Orange)

Recommended Posts

Falkhor    63

Mechaniczna Pomarańcza

Scenariusz i Reżyseria - Stanley Kubrick

Gatunek: Dramat psychologiczny/SF

Kraj/Rok Produkcji: Wielka Brytania, 1971

W rolach głównych: Malcolm McDowell

Fabuła - Subkultura - Ludzie ubrani w jeden strój, ciężkie buty, meloniki i... pomysły, jak dawać upust swojej chorej wyobraźni... niszczyć, bic, gwałcić i zabijać... Wszystko poparte muzyką Ludwiga Van, alkoholowym napojem prawie mlecznym i... dwulicowością. W końcu jednak przywódca (15latek Alex) owej makabrycznej grupki pada ofiarą swoich podwładnych - wystawiają go policji... Zostaje pojmany, przesłuchany i trafia na kilkanaście lat do więzenia. Szybko boahter stwierdza, że mu się tam nie podoba. Zaczyna chętnie uczestniczyc we mszy, pomagać księdzu, wykazuje dobre sprawowanie... i w pewnej chwili dowiaduje się o możliwości wyjścia z więzienia za... miesiąc. Zgłasza się na ochotnika, cokolwiek by to miało nie być... A są to... testy oparte na chemio- i psycho-terapii. Więcej mówić może nie będe... bo od tego na prawdę jest ten film.

Wrażenia - Od razu powiem, ze film jest zdecydowanie dla ludzi powyżej 18 roku życia. Z tego tylko powodu, że... już za czasów swego powstania został zabroniony prawie we wszystkich krajach europejskich. Sama książka autorstwa Anthonego Burgessa stała się obiektem ostrej cenzury. w filmie jest mnóstwo scen przemocy i gwałtu, pokazane bez jakichś dodatków, bardzo naturalistycznie. samo obciążenie psychiczne - może nie tyle osoby głównego bohatera, tylko do bezsilności systemu prawa, zepsucia osób, które w sumie mają pomagać (np. nauczyciel Alexa). Więzienie - tylko pogarsza sprawę, a rewelacyjny pomysł z terapią - to próbo siłowego, mechanicznego warunkowania odruchów, sztucznej kontroli człowieka przez człowieka.

Film trudny, wulgarny i brutalny. Ale rzeczywisty. Przejmująco rzeczywisty. Znakomita rola M. McDowella. Jako głównego bohatera/narratora. Sam film oceniam na 5+ w szkolnej skali ocen.

Poooooooooooozdrawiam.

Demonesssa    0
już za czasów swego powstania został zabroniony prawie we wszystkich krajach europejskich. Sama książka autorstwa Anthonego Burgessa stała się obiektem ostrej cenzury.

jednego wlasciciela wypozyczalni ktory pozyczal ten film w jakims francuskim miasteczku chcieli pobic :o

film mocny nei dla ludzi ktorzy nie kumaja co to jest przemoc - albo uwazaja ze przemoc zawsze rodzi przemoc. niekiedy tylko ona jest wyjsciem metoda sposobem - problem to jest jak dla kogos staje sie celem.

Guest Ahab   
Guest Ahab
Znakomita rola M. McDowella.

A jak sądzicie... kogo Ahab ma w avatarze :o ?

Falkhor    63

Ahab, A oglądałes ten film? :) McDowell ogólnie zawsze moze zagrać jakiegoś popaprańca, ma unikatową fizjonomię :o I obłędne ślepia :) :)

Demonesssa,

film mocny nei dla ludzi ktorzy nie kumaja co to jest przemoc - albo uwazaja ze przemoc zawsze rodzi przemoc. niekiedy tylko ona jest wyjsciem metoda sposobem - problem to jest jak dla kogos staje sie celem.

Też tak uważam - bo film na prawdę jest 'ciężki' - przemawia przede wszystkim obrazem i słowem. Niektóre filmy starają się teraz tylko obrazem albo np. muzyką :) 'Mechaniczna' to taka psychodelka :)

Guest Ahab   
Guest Ahab
Ahab, A oglądałes ten film?

Nie ale zaraz zakupie na alledrogo :o

Już czekam :)

Demonesssa    0

Ahab, tez widze ze masz glownego bohatera Pomaranczy w awatarze ale w tym filmie to on jest dosc mlody bardzo mlody w koncu gra 17latka chyba :o:) :) sadze ze bedziesz zadowolny z zakupu. potem opisz swoje wrazenia :shy: :shy: :shy:

Guest Ahab   
Guest Ahab

No z tego co wyczytałem Mechaniczna pomarańcza ma już ponad 30 lat... te fotosy co mam w avatarze są z 1994 roku... sądzę, że jeżeli chodzi o większą ilość aktorów (mężczyzn) jest jak z winem - z wiekiem lepsza klasa...

Zgadzam się z Falkiem co do jego oczu... takie jakby psychopaty/szaleńca ;)

potem opisz swoje wrazenia

Mam nadzieję, że się nie rozczaruję... niestety czytałem recenzję, i wiem o co chodzi w filmie i jak się kończy... :/

Demonesssa    0

Ahab, ja tez czytalam recenzje bo nie znam falkhora i wole zweryfikowac jego opis filmu ale poki co opisal go calkiem trafnie wiec te obledne oczy Dowella dadza tam o sobie znac :shy:

Guest Ahab   
Guest Ahab

Jestem "po" filmie...

Spodziewałem się więcej, ale i tak film uważam za bardzo dobry. Widać wyspiarze jak chcą to potrafią dobry film nakręcić :P

Falkhor    63

Ahab, hehe, też uważałem, że można byłoby to jeszcze trochę 'dopicować', ale efekt końcowy na długo zostaje w pamięci. Film jak na swoje lata na prawdę dobry :P Fajnie, że Ci się spodobał.