Jump to content
Sign in to follow this  
Hyginus

Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego

Recommended Posts

Qmar    0

Tomaszu wiec mam pytanie ile kosztuje srednio uzbrojenie (bez ciecia kosztow - chodzi o zdrowie i bezpieczenstwo :D ) takiego woja ktorego Wy sami odtwarzacie :P

z tym wikingiem dobrze myslalem :) lubie sredniwoiecze zastanawiam sie nad jakims bractwem ;p

Falkhor    63

Qmar, Hmmmm... To moze zrobimy takie bractwo wikingów w Łańcucie? :( :( :( Mnie takie nordyckie ziomy odpowiadają... I te wierzenia i wogóle... nawet chętnie by się cżłowiek pouczył teog i owego :( Nooo i moglibysmy się naparzać po znajomości :( :(

Qmar    0

tak Falkhor ostrobrody i qmar kłujący z norwegii :P

Nie wiem Falk czy by zakladanie tego w taka mala ilosc osob mialo sens ;p juz wole dolaczyc do istniejacego bractwa ;p chyba zebys sie wszystkim zajał ;p

Falkhor    63

Q

Zbroja? :)

Propozycja zbroi

Mieczyk

ewentualnie zamiast mieczyka

Toporek

do zamiany z elementami zbroi ewentualnie :P

Kask :D

oraz takie coś hmmm... dekoracyjnego :D

Zbroja do kościoła :D

Ewentualnie jeszcze, ostro tnąc po kosztach... koztem obrony - cały zestaw - miecz, zbroja, hełm... i magiczne światła :D

Komplet wojownika :)

:)

Hyginus    0

Powitać po przerwie.

Co do Wikingów i inych "wczesnych" - w rzeszowie jest np. drużyna Słowian i Wikingów Dzikie Kły, którzy bawią się w takie klimaty.

I fakt, wczesne Średniowiecze jest ciekawe, a w ogóle legenda Wikingów robi swoje... Mnie do odtwarzania póxniejszych dziejów skłoniło m.in. możliwe uzbrojenie ochronne.

Ja mogę walczyć w rękawicach płytowych (z segmentów stalowych), które chronią rewelacyjnie. Wcześni - przyjmuje się, że walczyli bez osłon dłoni, stosuje się obecnie rękawice skórzane, czasem z doszytymi płytkami utwardzonej, grubej skóry. Ale i tak połamane palce to codzienność. Podobnie stawy: na łokciach, kolanach czy nadgarstkach mam stal. Wcześni - często tylko kilka warstw przeszytej tkaniny. Po strzale dunem (taki toporek na długim trzonku, masakrator zaiste, tarcze kruszy jak dziecko gofra) w kolano niektórzy już nie pobiegają... Zresztą sam mam zjechany lewy łokieć po jednym z treningów bez osłon, i dość awaryjne kolano (też lewe:). Po pokazówce bez osłon rąk dla TVP pęknięta kość prawego przedramienia, itp. Jak już pisałem: zabawa jest fajna, ale trzeba rozsądnie...

Co do kosztów: właściwie nie ma górnej granicy.Np. porządna zbroja mediolańska (późny gotyk, pełna płyta, pełno ozdób, dodatkówz brązu etc.) może kosztować 30 000 zł. Tylko troche szkoda w tym walczyć..

Można założyć, że za ok. 1/10 takiej sumy można się uzbroić na tyle, by stanąć do boju.

Np. na przełom XIV/XV wieku: hełm ok. 450 zł, przeszywka ok. 200, naręczaki i bigwanty (ręce i nogi) to ok. 350 i 450 zł, rękawice ok. 350, naramienniki ok. 200, miecz ok. 450 (wystarczający do walki), tarcza ok. 150, płaty czy kirys (na tułów) ok. 400.

U wczesnego np. mniej pójdzie na rękawice czy naręczaki, ale sporo kosztować będzie lamelka czy inna wczesna osłona ciała.

[ Dodano: 2007-05-21, 22:00 ]

Witam ponownie. Już po turnieju w Odrzykoniu. Pogoda była pod psem, ale nie przeszkodziło nam to w przygotowaniu widowiska historycznego, które zachwyciło przybyłych. Niedawno w Kalejdoskopie TVP3 Rzeszów można było zobaczyć reportaż z naszego turnieju, a na naszej stronie www.zakon.rzeszow.pl można obejrzeć zdjęcia z Odrzykonia.

Co istotne - turniej ten był o tyle wyjątkowy, że w całości zrealizowany wyłącznie przez nasz Zakon - w sile komturii krośnieńskiej, rzeszowskiej, łańcuckiej, krakowskiej i wrocławskiej. W naszych szeregach znalazło się już tyle wspaniałych ludzi, iż stało się możliwe "obstawienie" bez pomocy innych grup rycerskich dwudniowej, dużej imprezy. Nie muszę chyba dodawać, że wrażenia po wspólnym turnieju wśród przyjaciół są niezapomniane... Zapraszamy do nas chętnych, którzy też chcą posmakować takiej przygody!

A oto kilka fotek na zachętę:

IMG_4209.jpg

IMG_4243.jpg

IMG_4351.jpg

IMG_4355.jpg

IMG_4367.jpg

IMG_4401.jpg

IMG_4552.jpg

IMG_4624.jpg

Widzę Hyginusie, że czytasz w moich myślach gdyż właśnie miałem te zdjęcia zamieszczać. Ale za to pozwolę sobie zamieścić zdjęcia z innego pokazu.

29 kwietnia daliśmy pokaz na stadionie Stali Rzeszów. W ciągu dwóch dni zmobilizowały się siły komturii rzeszowskiej, łańcuckiej, krośnieńskiej i krakowskiej, aby dać ponad godzinny pokaz przed meczem żużlowym Marma - Unia. Wkrótce na stronie Zakonu www.zakon.rzeszow.pl więcej zdjęć i relacja z pokazu.

I ja dołączam się do zaproszenia w nasze szeregi.

IMG_3842.jpg

IMG_3867.jpg

IMG_3871.jpg

IMG_3909.jpg

IMG_3936.jpg

IMG_3987.jpg

IMG_4086.jpg

IMG_4096.jpg

Falkhor    63

No no :) Nie ma co, niezłe sceny :D

Hmmm... Tak jakoś mi się skojarzyło - w tych zbrojach i z takim sprzętem bylibyście świetną siłą prewencji np. na zamieszki kibiców :P Ale oczywiście - oby nie :P

No i te ognie :D

Falkhor - na Stali było prewencji tyle, że ho-ho. I muszę Ci powiedzieć, że nawet mieli do nas jakieś ą ę, bo chcieliśmy zbierać myto za przejazd drogą na której staliśmy... Coś tam mówili, że to tylko oni mogą, bo jakaś umowa z rządem... Dziwni jacyś ;P Ale fakt faktem, że w co bardziej szalonym łebku rodziła się myśl sparingu z panami z prewencji :P Co do zamieszek z kibicami to naprawdę życzmy im, żeby nigdy nie mieli okazji wypróbowania na własnej skorze solidnej formacji rycerskiej.

Qmar - my? Przekabacili? Sama przyszła, sama chciała :D I bardzo dobrze zrobiła. My ją jedynie w tej decyzji utwierdzamy.

Falkhor    63

Mariusz Prawy,

Co do zamieszek z kibicami to naprawdę życzmy im, żeby nigdy nie mieli okazji wypróbowania na własnej skorze solidnej formacji rycerskiej.

Też im tego życzę, ale jak czasem widzi się te burdy, to przydałby im się taki łomot od Was, hehe :D Lecz fakt... miecz solidny to nie policyjna pała...

Też zauważyłem tę nauczycielkę :D:P

Noooo Qmar zapraszam na spotkanie :!: Matury się bądź co bądź prawie skończyły. Dowiesz się co i jak z łukami itd. W komturii mamy już 3 łuki, ale im więcej tym lepiej. A Ty Padlinka się nie mądrzyj ;P ;P ;P Liczę, że przyjdziesz i w ten piątek - jeżeli tylko sala będzie - tańczymy.

A tak przy okazji - na sprawy komturii mamy nadal inny temat:

http://forum.lancut.org/topics59/komtur ... 428,15.htm

Żeby nie było, że offtopujemy :P

okimaxim    0

ech kurcze fajne fajne :P byłam na jednej próbie ^^ i zaraz po mojej ostatniej maturze, tj. 1 czerwca jęsli mnie nie wyrzucicie przyjde jeszcze raz ;) i jak mnie jeszcze nie będziecie mieli dość - jeszcze raz, i nie daj Boże jeszcze raz ^^ =D :lol-sweat: niech sie jeszcze ktoś zapisze bo tak mi łyso samej chodzić :lol-sweat:

Qmar    0

OKM przyjdz do mnie pierw to pojde tam zyrknąc :P tylko uprzedz mnie o wizycie ;p zebym wiedzial i byl w domu ;)

okimaxim    0

no to sie nastaw na 1 czerwca koło 17.50 :P (bo z tego co pamiętam spotkania są o 18) albo jak mi sie uda to i w ten piątek - 25.05 ;) też koło tej godzinki ale to sie okaże czy 25 czy 1 bo to nie ode mnie zależy

Zapraszam i w piątek 25 maja i 1 czerwca, i w ogóle w (prawie) kazdy piątek :P Ale z jednym drobnym zastrzeżeniem - spotkania zaczynają się o 17.30. Po 18 jest trening taneczny i tylko taneczny - sprawy Zakonu i komturii nie są wtedy omawiane.

Okimaxim nie bój się nic. Musiała byś bardzo, ale to bardzo podpaść, żeby ktoś Cię wyrzucił. Pozatym nie znasz nasz wszystkich ]:-) I sama u nas nie będziesz. W końcu komturia liczy sobie te 12 osób.

Padlinka    0

ja nie rozumiem czym sie te topiki roznia co ??

Qmar medo ale ja juz swoje 1 co prawda pseudo ale spotkanie zaliczylam :P i pewnie tez sie zajzy

Anna Dayl    0

Hm. :D Oto malutkie podsumowanie z tegorocznej Boguchwały :P

bog-001.jpg

Oto Saszko Wężopysk, Magnus Dominus Zakonu, rozpoczyna rozpoczynanie turnieju :P, razem z panem Hyginusem (Minusculus Dominus Zakonu), Lupusem de la Scazą, komturem Krakowa, Chorążym, panem Bartoszem, oraz komturem Krosna - Morkulfem.

bog-002.jpg

W tym roku dotarli do nas także ludzie z Dalekiego Wschodu - tutaj Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej.

bog-003.jpg

Turniej bojowy późnych - Sławomir z Drużyny Trzech Archaniołów walczy z jednym z ludzi z Opolskiego Bractwa Rycerskiego.

bog-004.jpg

Rycerzom zmęczenie dało się we znaki...

bog-005.jpg

Nie zabrakło ciekawych konkurencji... Tutaj przeciąganie liny, w zabłoconych szrankach. Ubaw, poza samymi uczestnikami, miała także publiczność...

bog-006.jpg

Jedną z konkurencji, którą chwalili sobie uczestnicy Turnieju, były zawody łucznicze...

bog-007.jpg

A tu już zapasy... W błotku :P... Zapasy zapasami, ale oni chyba po prostu chcieli mieć gładką skórę :P

bog-008.jpg

Odbył się także niezapomniany pokaz katowski.

bog-009.jpg

Łucznicy przygotowują się do obrony murów.

bog-010.jpg

Narada obrony przed wielką bitwą.

bog-011.jpg

Do ataku!

bog-012.jpg

Po bitwie był czas także i na tańce.

[Ze względu na nieprzyjemne sceny klęski braci atakującej, oszczędzimy forumowiczom tego widoku... :)]

bog-013.jpg

bog-014.jpg

Nie mogło zabraknąć także fireshow!

Wszystkie zamieszczone tutaj zdjęcia zostały zrobione przez naszego Zakonnego Fotografa Mariusza Prawego :)

Falkhor    63

Suuuuuuuuuper FOTKI :P A imprezka - jak widac dzięki fotkom - musiała byc rewelacyjna :D

Anna Dayl, Dzięki wielkie za fotki i słowna relację z wydarzenia :P

rudzia    0

wywaliste zdjęcia. Imprezka musiałą się ładnie kręcić :D kurcze...tyle się dzieje,...szkoda, że nie mogę być w kiku miejscach na raz :P :hihi: