Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

KAWA - Mała-czarna, Duży Szatan, Cappucciono, Espresso...?

Recommended Posts

Falkhor    63

Kawa... charakterystyczny zapach, unoszący się nad zmielonymi, plaonymi ziarnami, zalanymi wrzątkiem... Zastrzyk pobudzającej kofeiny w poniedziałek, o 6.00 nad ranem, przed wyjściem do pracy. Ratunek studentów, muza prawników, miłość nocnego stróża :)

A jak to było na początku? :)

Owoce kawy wykorzystywane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Spożywano je gotowane z dodatkiem masła i soli, lecz nie uprawiano, tylko zbierano ze stanowisk naturalnych. Przypuszczalnie w XIII lub XIV w. przywiezione zostały przez kupców arabskich do Jemenu, który do dziś dostarcza najdroższej kawy. Prawdopodobnie tam opracowano metodę preparowania nasion przez prażenie i wytwarzanie z nich napoju, który Beduini rozpowszechnili w całej Arabii. Z odkryciem kawy wiążą się dwie legendy. Pierwsza przypisuje związane z tym zasługi sufiemu Shaikh ash-Shadhilemu. Miał on w czasie swojej wędrówki po Afryce przypadkiem natrafić na stado wyjątkowo pobudzonych kóz. Z ciekawości spróbował zjadanych przez nie owoców, poznając ich niezwykły wpływ na organizm człowieka. Druga, bardzo podobna historia jako odkrywcę podaje etiopskiego pasterza o imieniu Kaldi.

Źródło i znacznie więcej ciekawych rzeczy o kawie - Wikipedia.PL

No tak. Ja np. kawy nie cierpię - poza zbożową, ale z tego wyśmieją mnie fanatycy czarnego napoju, ze to nie kawa. Co mnie to :) Fakt jest taki, że kawa w codziennym życiu Polaka pojawia się barrrrrdzo, ale to bardzo często. w pracy, w szkole, w domu... Aby się obudzić, aby nei zasnąć, albo... dla zwykłej przyjemności.

Kawa ma wiele rodzajów, wiele źródeł pochodzenia i wiele sposobów przygotowania. Wynika z tego bogactwo smaków i konsystencji, gdyż kawa kawie nierówna :) Niektórzy słodzą, nie słodzą, dodają mleczka, smietanki... Kto wie, co jeszcze :)

Jakie jest Wasze podejście do kawy?

Czy ona mocno uzależnia?

Jaką lubicie najbardziej, macie może swoją ulubioną firmę /nie sądze, by ktoś kupował kawę prosto z Jemenu :(/

Może jakiś przepis... na kawę? :)

Pozdrawiam kawoszy :) I herbaciarzy. Aaaa wszystkich pozdrawiam :)

Cerberion    0

ja tam za tym nei przepadam za kawa ogolnie ale powiem, ze sa takie dni a zwlaszcza poranki i pozne wieczory, kiedy nie da sie bez tego zyc.

ja parze normalnie, tzn nie wiem jak to sie nazywa, po turecku? w sensie dwie lyzki kawy do szklanki, wrzatek i jazda, mozna pic. cukier do tego nigdy smietanki i jakies mleczka.

przyznam ze kawe pijam rzadko - wole czaj.

pozdr

terelka    1
Jakie jest Wasze podejście do kawy?

Pijam w czasie sesji szczegolnie oraz gdy jestem padnieta a wiem, ze musze cos jeszcze zrobic :/

Czy ona mocno uzależnia?

Tak :D Odczulam to po sesji szczegolnie, kiedy juz niemusialam jej pic, ale chodzilam senna caly dzien i musialam :/ Ale minelo :P Bo juz niemusze codziennie pic, jak jestem zmeczona to spie godzinke i nie truje sie kawa :P

Jaką lubicie najbardziej, macie może swoją ulubioną firmę /nie sądze, by ktoś kupował kawę prosto z Jemenu :P /

Nescafe :P rozpuszczalna :D To moja ulubiona.

Może jakiś przepis... na kawę? :D

1,5 łyzeczki kawy Nescafe, 2 kostki cukry i mleko :D

Falkhor    63

Ja kawy kiedyś próbowałem, zachęcało mnie kilka osób i w sumie tylko cappucino jeszcze jakoś pachnie i smakuje tak hymmm... trochę jak ciastko kawowe :P Ale mnie od kawy odrzuca. Po stokroć wolę herbatę. Jesli mam dokładnie opisać - w kawie najbardziej ble wydają mi się fusy :P a potem... smak.

Co do uzależnienia - to prawda... jak się przez miesiąc aplikuje dawki kofeiny i organizm ładnie na tym jedzie, to potem ciężko przejśc na mineralkę :P

terelka    1
w kawie najbardziej ble wydają mi się fusy

Dlatego jest kawa rozpuszczalna - bez fusow :P :P :P

jak się przez miesiąc aplikuje dawki kofeiny i organizm ładnie na tym jedzie, to potem ciężko przejśc na mineralkę :P

Racja ciezko - ale wszystko jest mozliwe :D

Danka28    1

O ludzie! Jak ja uwielbiam kawe! Reszta moglaby nie istnieć! Ograniczam się tylko ze względu na jej szkodliwość! Rano obowiązkowo- w łazience, na pralce(jeśli trzeba szybko sie do pracy wybrac)- w czarnym kubku! Nie inna! Nesca z mlekiem, absolutnie bez cukru (zabija smak-mam odruch wymiotny!)! Po pracy w ulubionej szklance z metalowym uchem! Przy czytaniu forum... mniam! W wakacje- przed domem rodziców-w piżamce! To rytuały, bez których ciężko się obejść!!!!

levi    0

ja tak z założenia kawy nie pijam :zly2: poprostu mi nie za bardzo smaqje :zly2:

ale jak już mam się skusić to tylko espresso - mocna, pachnąca, stawiająca na nogi :030: ale jak dla mnie to ta 'używka' może nie istnieć :P

Qmar    0

nie pijam tego syfu nie dosc ze smak nie zabardzo (chociaz mozna sie przyzwyczaic) to powoduje impotencje czy cóś a tego mi nie trzeba :P

levi    0
to powoduje impotencje czy cóś a tego mi nie trzeba :P

taaaak?? :zdziw: heh to dobrze, że pije może raz na miesiąc :030:

ale tak serio to o wiele bardziej wolę się napić herbatki :030: albo jeszcze lepiej - mleczka heh :043:

okimaxim    0

a ja przepadam za kawą :D o ile nie spodziewam sie pewnego gościa który kawy nie lubi :P to pijam ją codziennie mniej więcej o tej porze :D a lubie... rozpuszczalną z jednej łyżeczki, Prime, ze śmietanką... mmmmmmmmmm... dużą ilością śmietanki :D

Falkhor    63

Danka28,

Przy czytaniu forum... mniam!

:D

Qmar, ja tam kawy nie pijam, ale że powoduje impotencję? Jeśli tak, to piwo również. I herbata. I woda prosto z kranu :P

grzenio    0

Dzień bez kawy to dzień stracony

Najlepsza czarna i gorzka. Mmmnnniam. A już szczyt szczęścia jeśli zrobiona w ekspresie ciśnieniowym.

Największy zawód kawowy - kawa mrożona. Brrrrrr :553: paskudztwo, jak można tak zbeszcześcić kawę.

ziomalka    0

Najlepsza kawa - z expressu zdecydowanie plus mleko no i obowiązkowo cukier ;)

Najczęstsza kawa - rozpuszczalna niestety, ale też mit Milch und Zucker :P

Najgorsza kawa - wszystkie są pyszne, ale obowiązkowo muszą zawierać mleko,cukier niekoniecznie, bo np taka kawa z rumem czy tez z syropem migałowym lub marcepanowym - pyszna sprawa :P:D :D

michas    0

kawa to jeden wielki syf i sie tego wogóle nie czepiam raz chyba zdazyło mi sie ze wypiłem i wiecej tego nie zrobie :P

Falkhor    63

ziomalka,

kawa z rumem czy tez z syropem migałowym lub marcepanowym - pyszna sprawa

Nono... zabrzmiało co najmniej intrygująco... :)

grzenio,

Największy zawód kawowy - kawa mrożona

Hmmmm... podobne zdanie mam na temat... mrożonej HERBATY... Wolę mrożoną wodę :P:)

Gothka =)    0

Nie jestem miłośniczką kawy po turecku, ale zdarza się, że czasem piję - tylko w wyjątkowych sytuacjach - ogólnie jej nie cierpię. :/ Jeśli już to wolę rozpuszczalną z ekspresu koniecznie z mlekiem. Przepadam też za kawą zbożową i cappuccino :]

Mrożona? :no:

Guest mala.em   
Guest mala.em

o tak, jak już ktoś wspomniał, dzień bez kawy to dzień stracony :P

i sama nie wiem czy to rytuał czy już uzależnienie, ale po prostu MUSZĘ zacząć dzień od kawy i to koniecznie rozpuszczalnej z mlekiem :) po cześci chyba dlatego, że jestem niestety niskociśnieniowcem i jak rano nie dostanę tego swojego "kofeinowego kopniaka" to cały dzień jestem nie do życia...

staram się jednak pić tylko tę jedną poranną filiżankę - no chyba, że jest lato, to wtedy nie pogardzę i w ciągu dnia kawką mrożoną (ach, ten smak frappuccino! jak otworzą w Polsce Starbucksa to będę chyba stała klientką :P )

ale poza kawą uwielbiam też zieloną i czerwoną herbatę, więc chyba nie jest ze mną tak źle :P

typ    0

kawy prawie w ogóle nie pijam, a jak sie zdarzy to z mlekiem i jedną łyżeczką cukru :P

ale za to bez herbaty obejść się nie mogę !! a herbata przecież też zawiera kofeinę =D

SunShine    0

A ja piję kawusie często, przeważnie rozpuszczalna z mleczkiem :P cappuccino lub z taka z ubita smietanką posypaną wiórkami czekoladowymi z rumem :P mmm :P

levi    0
A ja piję kawusie często, przeważnie rozpuszczalna z mleczkiem :P cappuccino lub z taka z ubita smietanką posypaną wiórkami czekoladowymi z rumem :P mmm :P

z tego zestawu to ja co najwyżej moge rum zlizywać :clap: :thumbup: heh

a tak na temat to ja nigdy kawy nie piję...jakoś nigdy mi nie smakowała i jak narazie nie mam zamiaru wchodzić w ten bądz co bądz ale 'nałóg' :sugoi:

levi    0
heh z kąd chcesz zlizywać

SunShine a czy ja wiem :lmao: jakoś bym sobie poradził :hihi: wiesz...człowiek w potrzebie ma ciekawee pomysły :lol-above:

levi    0
słomka się nada

ooo i widzisz SunShine zawsze się da :hihi: - dla chcącego nic trudnego :lol-above:

a zatem zróbmy tak: ty wessasz kawusie a ja się zajmę rumrm :lmao: wydaje mi się, że to uczciwe... :lol-sweat: