Jump to content
Sign in to follow this  
Gothka =)

"Sto lat samotności" Gabriel Garcíia Márquez

Recommended Posts

Gothka =)    0
Sto lat samotności (hiszp.: Cien a?os de soledad) to powieść . Opublikowana po hiszpańsku w roku 1967, a po polsku w roku 1974. Stanowi ona szczytowe osiągnięcie realizmu magicznego.

Książka jest uważana powszechnie za arcydzieło. Metaforycznie opisuje ona całą historię Kolumbii. Obejmuje 100 lat życia w małym miasteczku Macondo, którego realia oparte były, jak napisał sam Marquez, na autentycznych doświadczeniach autora.

Bardzo ogólne streszczenie fabuły

W powieści przedstawione jest sto lat z dziejów fikcyjnej miejscowości Macondo oraz rodziny Buendía. W narracji przeplatają się w typowy dla realizmu magicznego sposób elementy rzeczywiste z elementami świata wyobraźni.

Kolejno przedstawiona jest tutaj ewolucja miejscowości. Najpierw mamy do czynienia z zapomnianą wioską, w której ludzie nie mają świadomości istnienia wielkiego zewnętrznego świata. Z czasem do miejscowości dociera chrześcijaństwo, potem handel, Kościół, instytucje państwa. Macondo w miarę rozwoju przekształca się w miasto, ale też zaczynają docierać do niego wojny i społeczne przewroty.

Wspomniany rozwój stanowi tło dla zdarzeń codziennych, które często mają nadprzyrodzony charakter.

Sto lat samotności to opowieść o ludziach, którzy zostali na siłę skolonizowani i przez to oderwani od swoich korzeni; o ludziach, którzy żyją w samotności pozbawieni przynależności do konkretnej kultury, nie potrafiący określić jednoznacznych wartości. To książka o samotności wywołanej przez utratę swojej tradycji i rodzimej kultury.

Źródło: Vikipedia

Przeczytałam tą książkę tylko jeden raz, ale mam ochotę do niej wrócić. :P Jest to jedna z tych książek, które na długo zapadły mi w pamięci. Jest to saga, obejmuje trzy czy cztery pokolenia rodziny Buendía. Rodzinka jest nietuzinkowa, a to co przeżywają jest absurdalne, zaskakujące i komiczne, choć powagi też nie brakuje. Jest magia, miłość, rodzina, samotność i CZAS.

Przeczytajcie. Nic nie tracicie :)

Guest mala.em   
Guest mala.em

Podpisuję się obiema rękami - książka tak mi się spodobała, że z rozpędu i na fali fascynacji przeczytałam większość dostępnych w miejskiej bibliotece dzieł z działu "literatura iberoamerykańska" :)

Aczkolwiek nie są to książki z gatunku "łatwe, lekkie i przyjemne", często dość "zakręcone" stylistycznie i fabularnie, więc nie każdemu przypadną do gustu :)

chi    0

100 lat samotności rzeczywiście warto przeczytać, chociaż ja bym w twórczości Marqueza przede wsyzstkim wyróżniła "Miłość w czasach zarazy", według mnie jedna z najlepszych opowieści o miłości. Po prostu "jednym tchem", polecam!

chi    0

hej

Gothka, przeczytaj koniecznie :( A z latynoamerykańskiej polecam jeszcze krótki ale świetny "Tunel" Ernesto Sabato, bardzo specyficzne ujęcie "zakochania" połączone z obsesją artysty i ludzką samotnością od której nie da się uciec...

pozdrawiam

Gothka =)    0

chi, widzę, że wiesz jakie klimaty mnie interesują ;D Bardzo mnie cieszy, że polecasz mi książki warte przeczytania ;D Dziękuję Ci ;D

Gothka =)    0

To że coś mi się podoba to nie znaczy, że każdemu musi się podobać. Jednak skąd będziesz wiedział czy Ci się podoba czy nie, jeśli nawet do tej książki nie zajrzysz? ;)

rudzia    0

Książka jest naprawdę watra przeczytania. W sumie skonczyłam ja już chwile tamu, ale jakoś nie miałam czasu sie odezwać :P Nawet ciężko mi sie z nią rozstać :P cały czas jest w plecaku i wszedzie ze mną jeździ mimo, że juz przeczytana ;) Polecam bardzo gorąco :D Może ktoś chce podyskutować na temat tej ksiązki??

Jeżli ktos przeczytał to niech mi powie jaki frgamnet podobał mu się najbardziej;) Mnie osobiście podobała się koncówa. Była bardzo fajna i zrobiła na mnie duże wrażenia. Sama fabuła powieści jest genialna, a tekst jest bardzo bardzo dobry :D

Padlinka    0

a mnie 100lat ... nie zachwyca tak barzdo . przeczytalam poniewaz slyszalam mnostwo dobrych komentarzy na tematej ksiazki . jak dla mne latwo sie w niej pogubic , w niektorych momentach ktore sie powtarzaja jest az nuidzaca . owszem ciekawe , choc godniejsza polecenia jest ksiazka tego samego autora " rzecz o moich smutych kurwach " duzo lepsza

rudzia    0
godniejsza polecenia jest ksiazka tego samego autora " rzecz o moich smutych kurwach " duzo lepsza

Skoro tak mówisz, to może warto byłoby się wybrać do biblioteki i to wypozyczyć :P W sumie to już nie mam co czytać :) Ale jeżeli to będzie tak dobre jak 100 lat samotności to warto naprawdę warto :)

Czyżby autobiograficzna?

Skąd Ci to przyszło do głowy ??

Padlinka    0

szczerze watpie :P mysle tez ze nie da rady jej wyporzyczyc w bibliotece poniewaz ksiazka zostala wydana calkiem nie dawno . ale ma zachecajaca cene 20zł w empiku