Jump to content
Sign in to follow this  
Gothka =)

Wisława Szymborska "DWUKROPEK"

Recommended Posts

Gothka =)    0

Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie zaprasza na spotkanie z Wisławą Szymborską ;)

Spotkanie odbędzie się 13 czerwca [środa] o godzinie 17:00 w sali wystawowej biblioteki i dotyczyć będzie głównie jej najnowszego zbioru wierszy pt. "Dwukropek" :)

Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych ;D

[Wstęp wolny :) ]

DWUKROPEK - nowy tomik poezji Wisławy Szymborskiej - to drugi zbiór jej wierszy, wydany po otrzymaniu literackiej nagrody Nobla w 1996 roku. Trzy lata temu ukazał się tomik >>> CHWILA. W sumie Wisława Szymborska opublikowała niewiele ponad 300 wierszy. W DWUKROPKU znajduje się około dwudziestu wierszy - większość była już publikowana w prasie. Krytyk literacki Tadeusz Nyczek uważa, iż mimo coraz bardziej obecnego motywu przemijania i refleksji dotyczącej śmierci - nie jest to tom pesymistyczny.

Co sugeruje dwukropek? Przykuwa do siebie roztargnioną myśl, zapowiada, że zaraz pojawi się to, co najistotniejsze. Daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa niejako obiecując, że to, co ważne, najważniejsze słowa i rzeczy, myśli i znaczenia zostaną skrupulatnie wyliczone.

Z DWUKROPKIEM Wisławy Szymborskiej jest inaczej.

Wszystko, co najważniejsze, pojawia się przed nim: to, że nie ma większego znaczenia dla świata, czy się jest, czy się nie jest. Czy jest się tym, kim się jest, czy właśnie kimś innym. Czy wszystkim rządzi ślepy przypadek, czy nieznośnie precyzyjny determinizm. Obecność i nieobecność są światu doskonale obojętne, a indywidualność i poszczególność różnych istnień niewiele dla niego znaczy. Ową poszczególność i niepowtarzalność ocalić może jedynie poezja. O tym właśnie mówi DWUKROPEK. O chwilowości, zdarzeniowości, przemijalności, perspektywiczności i o tym, że największe znaczenie ma niejednoznaczność, bo jednoznaczność jest nieodwołalnie śmiercią poezji. Jej życie i żywioł to wielość sensów, wiele sposobów na mówienie o sobie i o świecie, nieustające stawianie znaków zapytania. Dwukropek pojawia się dopiero na końcu. To miejsce na odpowiedź świata. To milczenie, które jest jego jedyną odpowiedzią.

Na pierwszej stronie okładki wykorzystano motywy z rysunku Johanna Wolfganga Goethego.

W 2006 roku >>> DWUKROPEK uzyskał nominację do >>> NAGRODY NIKE 2006.

Żródło: Kultura polska

Falkhor    63

:sweet: :wow: hehe, no proszę proszę, kogo to się udało zaprosić :P

Ktoś się wybiera? bo ja w ten dzień mam imieniny babci :/

Gothka =)    0

W każdym razie ja idę, bo w ogóle nie mogę zrozumieć jej poezji. ^^" Liczę na to, że po spotkaniu będzie mi ją łatwiej rozumieć. :sweet:

Rudzia, może poszłabyś ze mną? :D

rudzia    0

jasne :P ide ide chocbym nie wiem jak była padnieta ide...chocby się waliło i paliło ide :) na mnie możesz liczyc bo ide :P :rotfl:

Falkhor    63

rudzia, Tyle razy mówisz, ze idziesz, że coś tak czuję, że chyba nie pójdziesz :P

Weźcie aparat :P

rudzia    0

pojde chopcbym miała isc na naogach do Łancuta :P mam prace i koncze ok 14-15 ale nawet jak bym miała umrzec to pojde :P

jak Gothka nie wiezmie aparatu to ja zabiore ze soba :)

Falkhor    63

rudzia, Hehe :D Nie no, w sumie oceniam, że Twoje zycie to ciut za wysoka cena jak na taką impreze, ale jeśli aparat wexmiesz, to będe po prostu wdzięczny :) Z resztą jak w przypadku Gothki - zawsze mogą wpaśc Ci do kieszeni jakieś dodatkowe enefemy za ciekawą relację z imprezki. Na pół z Gothką :)

rudzia    0

moje zycie nie jest aż tak cenne więc nie ma sie kim przejmowac krótko mówiac ^_^:P postaram się wziąc ten aparat :D a co do enefemów to jak cos wpadnie to bedzie miło a jak nie to przeciez nic sie nie stanie...ja to robie przede wszytkim dla siebie i tak torche dla was;p jak ktos będzie chętny to przeciez może z nami isc ;)

rudzia    0

to bardzo się cieszę, że masz ochotę z nami iśc :P Mam nadzieje, że zdarzysz i się z nami zabierzesz :D będę trzymac za Ciebie kciuki :)

Danka28    1

Coś mi tu nie pasowało i zadzwoniłam do biblioteki. Okazuje się, że żadnej Szymborskiej nie ma! Klub dyskusyjny będzie omawiał jej poezję, ale autorki nie będzie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dobrze, że mnie tknęło..... a szkoda że taka nierzetelna informacja się pojawiła, bo się napaliłam!!!!

Gothka =)    0

Danka28, widziałam plakat przy drzwiach do biblioteki.

Nic z tego nie rozumiem :D Przecież na spotkanie Klubu nie zapraszaliby plakatami :o :?:

Falkhor    63

Padlinka, Nic się nie dzieje :D Trzeba pcozkeac na kogoś, kto jednak tam dziś był i coś widział, bo ja dopiero niedawno wróciłem do Łańcuta, więc tez nic nie wiem :/

Gothka =)    0

Danka28 napisała:

Coś mi tu nie pasowało i zadzwoniłam do biblioteki. Okazuje się, że żadnej Szymborskiej nie ma! Klub dyskusyjny będzie omawiał jej poezję, ale autorki nie będzie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dobrze, że mnie tknęło..... a szkoda że taka nierzetelna informacja się pojawiła, bo się napaliłam!!!!

Danka28 dzięki za czujność. To moja wina. Źle zrozumiałam. Przepraszam, że Was wprowadziłam w błąd :P

rudzia    0

hmm...nie martw się bo wcale nie było tak źle. Koniec końców ja tam wylądowałam i powiem szczerze, że się nie nudziłam. Spotkanie było nawet interesujące :P Czytałysmy wiersze Szyborskiej z tego właśnie tomika. Każda z pań opowiadała o swoich przeczuciach przemysleniach i wrażaniach towarzyszących jej podczas czytania wiersza. Na początku byłam troche zestresowana. Szerze mówiąc czułam się głupio ale szybko sie przestawiłam na właściwe tory :D Ogólnie byłam bardzo zadowolona, że się poświeciłam i tam pojechałam

Przepraszam, że tak późno to pisze ale truskawki dały mi nie źle w kosc i czasem nie mam siły się nawet do kompa ruszyc a co dopiero coś napisac :)