Jump to content
Sign in to follow this  
terelka

Żałoba narodowa

Recommended Posts

Falkhor    63

To na pewno tragedia. Ale czy powód do żałoby narodowej?

Katastrofy zdarzają się na całym świecie, jednak bodaj tylko w Polsce mają wydźwięk społeczny. Coraz częściej można odnieść wrażenie, że władza naznacza żałobę narodową z przyzwyczajenia i na wszelki wypadek. Coś, co winno mieć znaczenie wyjątkowe, łatwo się dewaluuje, jeśli stosowane jest co chwila.

Źródło - http://www.pardon.pl/artykul/3782/przeciw_zalobie_znowu

Qmar    0
Żałoba narodowa - żałoba ogłaszana przez władze państwowe po śmierci wybitnej osobowości (najczęściej związanej z krajem jej ogłoszenia) lub z powodu wielkiej katastrofy. Może być ogłaszana na skutek tragicznych wydarzeń w kraju, w którym ją zarządzono, ale także jako rodzaj hołdu złożonego ofiarom podobnych zdarzeń (zamach, katastrofa naturalna lub inna) poza granicami państwa. Na czas jej trwania odwołuje się zazwyczaj imprezy masowe i widowiska rozrywkowe (koncerty, rozgrywki sportowe), zaleca się także powściągliwość w zachowaniu oraz zmianę programów telewizyjnych (ograniczenie emisji programów rozrywkowych, komedii).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Żałoba_narodowa

co tu duzo pisac

wg mnie załoba to jak najbardziej właściwa decyzja...

...pezet, ciekawy jestem, czy mówiłbyś tak samo, gdyby w tej katastrofie zginął np twój ojciec, znajomy, przyjaciel :?: :!:

Osobiście nie chciałbym, aby taka tragedia rozstała rozwleczona na cały kraj. Przeżycie tego jest sprawą osobistą, a nie problemem narodu.

jakby nie patrzec załoba w tym przypadku jest uzasadniona tym ze zgineli najwyzsi rangą wojskiwi lotnictwa polskiego (mieli m.in. stopnie generałow i majorów - z radiu slyszalem)
Zgadzam się z Q - nie zginęli zwykli ludzie, a ci, którzy reprezentująnasz kraj w świecie, ludzie na wysokich stanowiskach.

I co z tego? Czy ranga stanowi o tym jak się człowieka "traktuje"? Dla mnie żołnierzami, który reprezentują nasz kraj, są Ci którzy giną w wojnie w Afganistanie i Iraku. Ale gdy oni giną nikt żałoby nie wprowadza. Przy okazji zapytam jak mam rozumieć stwierdzenie "nie zginęli zwykli ludzie". To mamy jakiś podział?

Bake - popieram. Na polskich drogach ginie pewnie około 20 osób dziennie. Do tego pewnie koło setki odnosi rany. I co? Kilka razy do roku ktoś uwzględni ich w statystykach. O żałobie pewnie nikt nie myśli (poza bliskimi tych ludzi).

Falkhor - ciekawy artykuł. Opisuje to o czym media jak zwykle nie mówią.

I teraz coś od siebie. Wprowadzenie żałoby narodowej jest jak zwykle przejawem populizmu i hipokryzji ze strony polityków. Każdy teraz będzie chciał pokazać jak bardzo jest czuły na krzywdę innych ludzi. Nic tak dobrze nie robi na słupki poparcia.

A ludzie w głównej mierze to zaczną teraz liczyć straty z powodu żałoby. Bo już pojawiają się artykuły o tym co zrobić z zaplanowanymi imprezami, studniówkami, zawodami itp.

pezet    0

na poprzednich stronach wywiazała się dyskusja czy aby przypadkiem żałoba narodowa nie straci na randze. i owszem jest to poniekąd prawda. patrzice, dowiadujemy się ze Puchar Świata w Zakopanem jednak się odbędzie, podobnie mistrzostwa europy Ice Racing w Sanoku. zapewne zaplanowane studniówki na ten weekend równiez się odbędą - bo bez sensu byłoby je odwoływać szczerze powiedziawszy, masa kasy, czasu i przygotowań poszłaby spać. dlatego jak widzicie, mimo tej żałoby narodowej owe imprezy sie odbęda i to poniekąd jest to obniżenie jej rangi. co chwile jej ogłaszanie wcale nie jest takei dobre jabkby się mogło wydawać. to jest odwieczny problem takich tragedii, czy lepiej taki szum medialny i tak dalej czy podejść cicho do sprawy. dzis żałoba to raczej taka polityczna i medialna szarpanina gdzie niewiele jest współczucia i prawdy. odnosze wrażenie że Polska polubiłą żałoby narodowe. żałobna Rzeczpospolita się stałą. a media chętnie to sprzedają.

Guest Bake   
Guest Bake

do tego, nie mogli jechac pociagiem?samochodem? tylko cały samolot na ich potrzeby za NASZE pieniądze. PARANOJA

darekielb    13

na poprzednich stronach wywiazała się dyskusja czy aby przypadkiem żałoba narodowa nie straci na randze. i owszem jest to poniekąd prawda. patrzice, dowiadujemy się ze Puchar Świata w Zakopanem jednak się odbędzie, podobnie mistrzostwa europy Ice Racing w Sanoku. zapewne zaplanowane studniówki na ten weekend równiez się odbędą - bo bez sensu byłoby je odwoływać szczerze powiedziawszy, masa kasy, czasu i przygotowań poszłaby spać. dlatego jak widzicie, mimo tej żałoby narodowej owe imprezy sie odbęda i to poniekąd jest to obniżenie jej rangi. co chwile jej ogłaszanie wcale nie jest takei dobre jabkby się mogło wydawać. to jest odwieczny problem takich tragedii, czy lepiej taki szum medialny i tak dalej czy podejść cicho do sprawy. dzis żałoba to raczej taka polityczna i medialna szarpanina gdzie niewiele jest współczucia i prawdy. odnosze wrażenie że Polska polubiłą żałoby narodowe. żałobna Rzeczpospolita się stałą. a media chętnie to sprzedają.

Popieram tą wypowiedź w stu procentach, bo taka jest prawda.

Studniówki były zaplanowane już dawno, zamówione było żarcie, picie, zarezerwowane sale itd. i ludzi nie stać na to żeby odwołać taką impreze i stracić pieniądze już na to wylożone, a co dopiero imprezy typu Puchar Swiata gdzie tam idzie około kilkaset tysięcy zł.

Ogólnie żałoba raczej jest zasadna bo szkoda ludzi którzy zginęli, ale prezydent chyba nie zwrócił uwagi na już zaplanowane imprezy których jest sporo w całym kraju.

Ogólnie mówiąc cała ta akcja jest zbyt nagłośniona, co napewno nie pomaga rodzinom ofiar słysząc i widząc na każdym kroku co się stało.

Kiwi    0

Tak szczerze to ja coraz mniej przejmuję się żałobami narodowymi. Wypadki się zdarzały, zdarzają i będą się zdarzać i nikt tego nie powstrzyma. Codziennie giną setki ludzi na świecie i jakoś nikt o tym specjalnie nie mówi. Nie powiem, że nie szkoda tych ludzi którzy się rozbili w samolocie, ale to tylko kilka procent zabitych tego dnia. Czyli żałoba powinna trwać non stop. To jest tylko pożywka dla mediów i dla polityków, którzy chcą się pokazać i udają, że się tym przejmują. :/

Niedługo może dojść do tego, że prezydent ogłosi żałobę jak mu zdechnie kot albo pies. Wiem, że niektórzy będą się oburzać moją wypowiedzią, ale ja tak naprawdę myślę. No i bardziej się przejęłam śmiercią mojego ulubionego aktora niż tą żałobą narodową.

PJU    2

A mnie szlag trafia, że w durnych mediach cały czas trąbią tylko o tym.

Zginęli ludzie, nieszczęśliwy wypadek, należy współczuć rodzinom ofiar - a nie komentować na okrągło!

A tak poza tym to od kiedy samoloty transportowe (a podobno są takie obciążone zaopatrując nasze bezsensowne misje pokojowe, tak dużo kosztuje ich utrzymanie i godzina lotu)są do tego żeby służyć jako taksówka do rozwożenia panów oficerów do domów!

Ekspresy kursują i do Krakowa i do Poznania.

Podobno wszyscy jesteśmy równi ale jak ja jadę na szkolenie lub w delegacje to nikogo nie interesuje jak tam dotrę (czasami nawet na drugi koniec Polski) - jestem rozliczany z każdej złotówki - bo przecież korzystam z funduszy budżetu państwa i muszę być oszczędny.

Ten lot nie był planowy, Ci Panowie nie zabrali się przy okazji bo samolot coś transportował. Ktoś władny nadużył przysługujących mu uprawnień, miał gdzieś koszty jakie ponosi z tego tytułu budżet państwa. No i sobie polecieli.

Cholera mnie bierze gdy widze takie przykłady niegospodarności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych (doliczając stratę samolotu, odszkodowania - to już pewnie będą miliony) - a dla zwykłych obywateli nie ma paru złotych na podwyżki.

Qmar    0

ostatnie zdanie PJU jest bardzo trafne i dobrze napisane popieram

ja bym tam ich pociągiem puscil dlugo by im nie zeszlo i by raczej mieli z tego korzysc

a mogli by juz przestac w mediach tego wspominac bo to nudne sie robi i napewno nie przyjemne dla rodzin ofiar

Falkhor    63

Wg mnie migawka w telewizji (znicz) były wystarczającym elementem przypominającym o tragedii. Dodam, że jak dla mnie - to za dużo jest niewiadomych, plotek i pogłosek i tym, co sie stało, kto z kim, kiedy, itepe. Skupiłem się na tym - zginęło wiele osób. I było mi przykro. Ale to moje włąsne przeżycia, były autentyczne - a odniosłem wrażenie, że 'państwo' (?) - i oczywiście MEDIA - usiłują zrobić tragedię obowiązkową dla wszystkich i stworzyć jakieś mamidło, że CAŁĄ Polska łączy się w bólu. Wyszło z tego fałszerstwo i na dodatek spadło znaczenie pojęcia 'żałoby narodowej'.

Guest Ahab   
Guest Ahab

Znowu żałoba...

I dziwić się, że każdy ma Polskę w d...ie skoro z byle "katastrofy" wprowadza się żałobę narodową.

Joy_ride    4

wystarczy że zdarzy się kilka samochodowych wypadków śmiertelnych w jednym dniu i też się powinno ogłaszać żałobę narodową :) powiedzmy taki jakiś długi weekend tylko o tym się nie mówi :)

górnik tak samo jak kierowca wie że istnieje niebezpieczeństwo wypadku!

pierwsza lepsza strona znaleziona w google

W 2007 roku na polskich drogach doszło do:

• 49 643 wypadków (wzrost w porównaniu do 2006 r. o 5,9 %);

Zginęło w nich 5 563 osób (wzrost o 6,1 %)'

• Obrażeń doznało 63 222 osób (wzrost o 6,9 %).

daje to średnio 15 osób dziennie :!!:

dodajmy jeszcze wypadki przy pracy na roli w fabrykach itp.

Żałoba narodowa powinna w Polsce trwać cały rok :!!:

seba    15

Tą żałobe prezydent wprowadził po tym jak pomyślał ,czyli w poniedziałek i wtorek ,czyli mecze w sobote i niedziele odbyły się normalnie i w środe też przejdzie kolejka,ta żałoba mi akurat nie przeszkadza.

Falkhor    63

Wg mnie żałoba narodowa stała się już czymś dalekim od sytuacji wyjątkowej... Co innego w Sejmie przerwać ciężka pracę posłów i ogłosić minutę ciszy. To jest również dobry i odpowiedni środek wyrażenia żalu i szacunku.

ada    0

Myślę, że nawet lepszy... Albo, żeby, tam na górze, zrzucili się na pomoc rodzinom. To byłby gest... Już sam fakt odciągnięcia żałoby narodowej tak, żeby nie przeszkadzała w zaplanowanej imprezie jest żałosny. Już lapiej w ogóle nie ogłaszać!

Falku, a tą ciężką pracę w Twoim poście, to bym w cudzysłów wzięła :D

Guest Bake   
Guest Bake

no i po ostatniej tragedii było ok, żałoba tylko w województwie, jakby był Kaczyński mielibyśmy pewno znowu 3 dni żałoby.

Falkhor    63

Ada - Myślę, że to określenie jest na tyle obce i zarazem dobrze rozumiane, że nie wymaga dodatkowych znaczków ;):P

Bake - Pewnie by tak było, czy słusznie? Ostatnimi czasy jakoś deklaracja żałoby narodowej straciła na wartości...