Jump to content
Sign in to follow this  
michas

Żądamy WF bez ocen!

Recommended Posts

michas    0

chyba dobry dział wybrałem

WF powinien być zachętą do ruchu, a nie nudnym zestawem ćwiczeń premiowanych oceną. Zdejmijmy gimnastykę z cenzurek. Tylko to pozwoli nam poprawić zły stan zdrowia młodzieży.(...)

Wraz z początkiem roku szkolnego powraca narastający w ostatnich latach problem niechęci do lekcji wychowania fizycznego. Filip, warszawski gimnazjalista, nienawidzi tego przedmiotu, bo ocena z WF zaniża mu średnią w granicach szóstki. Za uczestnictwo w lekcjach i noszenie stroju dostaje na koniec roku czwórkę i jest to jedyna czwórka na jego świadectwie. Ćwiczyć nienawidzi, bo koledzy drwią z jego słabej kondycji fizycznej.

Majka rozpoczynająca w tym roku naukę w krakowskim liceum drży na myśl o nowym wuefiście. Podobno jest byłym sportowcem, bardzo wymagającym, a ona, lekko przy kości, raczej nie należy do sportowych orłów. Od początku wakacji błaga więc rodziców, by załatwili jej całoroczne zwolnienie z lekcji WF.(...)

Ilu uczniów w Polsce nie chodzi na zajęcia wychowania fizycznego, nie wiadomo. Ministerstwo Edukacji takich statystyk nie prowadzi. Na szczęście dane z własnej inicjatywy zbierają niektóre kuratoria i ośrodki zdrowia. I wynika z nich, że sytuacja wygląda źle. W Krakowie w ubiegłym roku stałe zwolnienia miało 10% młodzieży ponadgimnazjalnej, czyli 15 tysięcy uczniów. Podobnie jest w Gdańsku i Łodzi, gdzie w ogóle nie ćwiczy 10% uczniów. W trójmiejskich liceach i technikach problem dotyczy 40% dziewcząt. Kuratorzy, dyrektorzy i nauczyciele nie mają złudzeń – zwolnienia z WF to już zjawisko nagminne.

Załatwienie takiego świstka papieru jest dziecinnie proste. Powodem może być nawet uczulenie na kurz. Lekarze najczęściej wypisują zwolnienia trzymiesięczne, przedłużane kilkakrotnie w ciągu roku. Krótkoterminowe masowo podpisywane są przez rodziców. Problemu nie dostrzega jednak Ministerstwo Edukacji, które sprawuje kontrolę nad lekcjami wychowania fizycznego. O narastającym zjawisku opuszczania lekcji WF nikt – ani z ekipy byłego ministra edukacji Romana Giertycha, ani obecnego Ryszarda Legutki – nie chciał z nami rozmawiać. Jedyna w tej dziedzinie inicjatywa ministerstwa w tym rządzie to propozycja Romana Giertycha zastąpienia jednej godziny wychowania fizycznego historią. Nie przeszła. Od 2003 roku wprowadzana jest bowiem stopniowo (najpierw w podstawówkach, potem w gimnazjach) czwarta godzina lekcyjna WF.

Ta dodatkowa godzina przy obecnym stanie sprawności fizycznej uczniów, ich niechęci do uczestnictwa w lekcjach WF i sposobie prowadzenia zajęć przynosi przeciwny skutek – komentuje Mirosław Kaczmarek, dyrektor Zespołu Badań i Analiz w Biurze Rzecznika Praw Dziecka.

Dwa lata temu przeprowadził internetową ankietę wzorowaną na ankiecie francuskiego rzecznika praw dziecka dotyczącą problemów uczniowskich w szkole. Z pięciu tysięcy nadesłanych opinii stworzono ranking spraw najbardziej uprzykrzających życie w szkole. Oprócz poniżania przez nauczycieli i lizusostwa samorządu szkolnego ku zaskoczeniu ankietujących uczniowie najczęściej sygnalizowali kłopoty z lekcjami wychowania fizycznego. Jedna z wypowiedzi zaczynająca się od słów: „Nie chcę chodzić na lekcje WF”, dała tytuł olbrzymiej grupie skarg uczniowskich na ten przedmiot. Wpisów było blisko 1200. Na ich podstawie Biuro Rzecznika Praw Dziecka przygotowało raport. Do dziś jednak nikt w ministerstwie nie zwrócił na niego uwagi.

cały artykul na

http://media.wp.pl/kat,37976,wid,9154484,wiadomosc.html?rfbawp=1188879494.411&ticaid=1466e

co Wy o tym sądzicie??czy sprawnnosc fizyczna ucznia powinno sie oceniac ?? bo moim zdaniem chyba nie ,raczej sie powinno zachecac uczniów do brania udziału w lekcji wf a jednak oceny niektórych uczniów tych mniej sprawnych ruchowo zniiechecaja?? ja bym obstawał za wf bez ocen ??

Falkhor    63

michas, Uważam, że i Religia i WF powinien się liczyć do średniej. Dlaczego? Bo oba przedmioty tak na prawdę to spawa indywidualna. Na WFie można się na prawdę dobrze bawić. Jeden uczeń wyciśnie 50 razy sztangę 80kg, inny - jej nie podniesie. Dlatego za przeproszeniem - czy WUEFIŚCI to banda leni?

Ćwiczenia MUSZĄ być dopasowane indywidualnei do każdego. Mnei nie obchodzi, że wuefista jest byłym sportowcem. Kicham na to - moje dizecko w przyszłości ma chodzić na WF chętnie. A on - jak ma jakieś marzenia o kadrze koszykarzy, to niech szuka wśród tych, co się kozem interesują.

Majka rozpoczynająca w tym roku naukę w krakowskim liceum drży na myśl o nowym wuefiście. Podobno jest byłym sportowcem, bardzo wymagającym, a ona, lekko przy kości, raczej nie należy do sportowych orłów. Od początku wakacji błaga więc rodziców, by załatwili jej całoroczne zwolnienie z lekcji WF.(...)

Takich sytuacji jest tysiące. W mojej podstawówce ez tak było - otyłe dzieciaki musiały wyprwać z siebie flaki, by załapać się na 3.

WF powinien być przynajmniej raz dziennie.

iwcia    2
czy sprawnnosc fizyczna ucznia powinno sie oceniac ??

Moim zdanie tak, moze nie bardzo rygorystycznie bo wiadomo jedno dziecko ma wieksze inne mniejsze zdolnosci. Mysle ze gdyby z wf-u ocen nie bylo to pojawilo by sie baaaaaaaaardzo duzo zwolnien, ucieczek i wagarow z tego przemiotu. Oceny ktore dzieci dostaja sa w jakims stopniu mobilizacja i zacheceniem do cwiczen i ruchu. No i tez fakt ze na lekcji wf, nauczyciele czesto przymykaja oko na wiele spraw i niedociagniec sprawnosciowych.

terelka    1
czy sprawnnosc fizyczna ucznia powinno sie oceniac ??

Oczywiście! Inaczej nikt by nie przejmował się tym przedmiotem, a jest on BARDZO ważny, bo kształtuje sprawność dziecka, wady postawy itp. Ruch jest podstawą.

Wiem, że są wf-iści którzy rzucą tylko piłkę i już ich nie ma na sali, albo nawet nie umieją nauczyć dzieci czegokolwiek, ALE są też tacy, którzy naprawdę chcą te dzieci czegoś nauczyć, i poświęcają wiele godzin na to, również organizując kółka pozalekcyjne.

Demonesssa    0

nie mozna jednak ciagle oceniac tak samo grubaska i sportowca z jednej klasy. Dobra moze smarkacz sam sobie winien =D ze za bardzo lubi snikersy ale to obowiazek nauczyciela ocenic jego wyczyny na miare jego mozliwosci.

wf musi byc w szkole!!!! XP

iwcia    2
nie mozna jednak ciagle oceniac tak samo grubaska i sportowca z jednej klasy.

Jasne ze niemozna, trzeba dobierac oceny do mozliwosci, zaangazowania i staran dziecka. Konieczne jest wystawianie ocen, gdyby z wf-u nie bylo ocen to daje glowe ze zostalo by bardzo malo dzieci ktore bez zwolnien lekarskich.

Demonesssa    0

iwcia, ja cie rozumiem ale chyba wiekszosc wuefistow nie :/ jak grubasek zrobi 5 pompek i malo mu leb nie peknie to znaczy ze zrobil maks swoich mozliwosci. sportsmen wybiegany i wybasenowany zrobi 200 pompek. no to przecierz nie mozna ich tak samo ocenic prawda?

wuefisci to leniwcy - ja nie spotkalam takiego co by sie przejmowal swoja robota.

dlatego to by dla nich bylo za easy - trzeba im przykrecic srube. a oceny z WF powinny sie liczyc do sredniej na 100%!

iwcia    2
no to przecierz nie mozna ich tak samo ocenic prawda?

Jasne ze tak! Kazde dziecko zasluguje zeby bylo oceniane indywidualnie.

wuefisci to leniwcy - ja nie spotkalam takiego co by sie przejmowal swoja robota.

Czasami tak ;) czasami nie :) zalezy czy z powolania czy z przypadku :P wiadomo ze praca wuefisty nieco rozni sie od pracy matematyka czy chemika, zawsze mozna dac pilke na 45 minut :D i robta co chceta :)

Znam tez takich wuefistow ktorzy chca cos zrobic fajnego i nowego, jakos dzieci zaintersowac i to sie chwali.

Falkhor    63

Ciekaw jestem, kto tak wogóle żąda tych WFów bez ocen... Śmiem podejrzewać, że może są to sami wuefiści? jak mówi Iwcia, można rzucić dziecikom balona i niech robią, co chcą. Ale zrobić zajęcia hmmm... kreatywnie, z werwą, to już się trzeba trochę poświęcić...

michas    0

nio dobra ,dobra ale jak jest taki nauczyciel który sprawnosc fizyczna ocenia bardzo rygorystycznie,i np.wysportowany uczen bedzie miał u niego piatke aa uczen który ma np.nadwage która nie musi byc koniecznie spowodowana przez snickersy moze to bvyc choroba bedzie mial dwóje, a np.ci chłopcy tak samo lubia sport tylkoo ze ten ma wieksze predyspozycje,sa tacy nauczyciele kórzy nie patrza na nic tylko ile pompek zrobisz to ich tylko interesuje i nie obchodzi ich czemu ty nie mozesz zrobic wiecej czy jestes chory czy co ci tam dolega,i takiemu dziecku jest przykró i tu moga sie brac potem ucieczki z wf,zwolnienia itp.i wtedy taki dzieciaczek juz wogóle przestanie sie ruszac , a i przypomina mi sie tu jeden nauczyciel wf który potrafil zrozumiec osoby które nie moga zrobic np.30 pompek czy 50 brzuszków,mówil rób ile możesz nic na siłe,takie podejscie to rozumiem a nie stoi nad dzieciaczkiem gosc z gwizdkiem i tylko liczy zebys nie opuscil zadnego powturzenia

terelka    1
nie stoi nad dzieciaczkiem gosc z gwizdkiem i tylko liczy zebys nie opuscil zadnego powturzenia

Nigdy, w całej mojej edukacji nie spotkałam się z takim podejściem. pamiętam tylko, że 1 nauczyciel uczył nas serwować, a sam nie umiał :P

aa uczen który ma np.nadwage która nie musi byc koniecznie spowodowana przez snickersy moze to bvyc choroba bedzie mial dwóje, a np.ci chłopcy tak samo lubia sport tylkoo ze ten ma wieksze predyspozycje

Myślę, że o predyspozycjach nie można tutaj mówić, bo ja np. mogę powiedzieć to samo co do innych przedmiotów, dlaczego ten co ma predyspozycje do matematyki ma 5 a ten co nie ma , ma 2 ? Nie ma nic za darmo.

Tak samo jest z weufem może troche inaczej, ale nauczciel nie może postawić 5 komuś, kto nie jest sprawny bardzo dobrze, i nie zaliczy testu sprawnościowego. Napewno powinien podejść do takiej osoby indywidualnie i nie dawać takiej osoby 2 jak widzi że się stara i jej bardzo zależy/

iwcia    2
Myślę, że o predyspozycjach nie można tutaj mówić, bo ja np. mogę powiedzieć to samo co do innych przedmiotów, dlaczego ten co ma predyspozycje do matematyki ma 5 a ten co nie ma , ma 2

Dokładanie hehe, rownie dobrze mozna to porownac z muzyka :P jedno dziecko ma zdolnosci, sluch wiec zawsze bedzie lepsze od tego ktoro sluchu niema :D ale takie dziecko wtedy trzeba odpowiednio ocenic, bo przeciez to nie dziecka wina, takie sie urodzilo. Trzeba to zaakceptowac, ze nikt nie bedzie alfa i omega we wszystkich dziedzinach :)

Chlopiec ktory ma nadwage i kiepsko radzi sobie na wfie moze doskonale spelniac sie w innych dziedzinach, a to napewno zostanie zauwazone i docenione.

terelka    1
Chlopiec ktory ma nadwage i kiepsko radzi sobie na wfie moze doskonale spelniac sie w innych dziedzinach, a to napewno zostanie zauwazone i docenione.

No własnie! :)

Ja np. nie mam za gorsz talentu plastycznego :lol-sweat: nawet raz usłyszałam od pani w podstawówce, że buletlka namalowana przeze mnie jest szkaradna :D Jako dziecko się, tym przejęłam... naszczęscie byłam dobra w innych dziedzinach :P

Więc nie można oskarżać tylko nauczycieli wuefu, bo to też tyczy się też INNYCH przedmiotów i innych nauczycieli...

[ Dodano: 2007-09-04, 15:08 ]

To tak jakbym żądała muzyki bez ocen, bo nie mam do tego predyspozycji :lol-sweat: nawet fajny pomysł =D

Kuru    0

Uważam, ze sama idea WF w szkole jest poroniona. Jak można wymagać od kogoś wysiłku fizycznego w ramach czasu szkolnego ?

To jest p****ane !

To tak jak z oceną z religii wliczaną do średniej :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy:

terelka    1
Uważam, ze sama idea WF w szkole jest poroniona. Jak można wymagać od kogoś wysiłku fizycznego w ramach czasu szkolnego ?

Po prostu - DLA ZDROWIA! Teraz masa dzieci godzinami spędza czas przy kompie a to niestety nie wpływa dobrze na ich zdrowie, kształtują się wady postawy itp, a wf ma wzmacniać ich mięśnie.

O zgrozo nawet pełnoletni studenci muszą uczęszczać na WF...

Tylko 1 rok niestety =D I tak ten wf wygląda tak - macie piłkę i grajcie :D Wszysyc mają 5 za chodzenie ;)

Kuru    0

Po prostu - DLA ZDROWIA! Teraz masa dzieci godzinami spędza czas przy kompie a to niestety nie wpływa dobrze na ich zdrowie, kształtują się wady postawy itp, a wf ma wzmacniać ich mięśnie.

Widzę, że niektórzy nie rozumieją, że szkoła nie jest DLA ZDROWIA ale do NAUKI !

terelka    1
Widzę, że niektórzy nie rozumieją, że szkoła nie jest DLA ZDROWIA ale do NAUKI !

Jest do nauki ;) Na wf też się człowiek uczy przecież. Przydatne to będzie np osobie która idzie na AWF, wiem, że nie wszyscy pójdą, ale ja też nie poszłam na fizyke, a fizyki się uczyć musiałam :/

Dobra, zrezygnujmy z wf!!! Skoro wady postawy i zdrowie nie są ważne.

iwcia    2

Musisz bardzo nie lubic Wf ;) to widac w Twoich wypowiedziach. WF jest w szkole także po to aby troszke oderwac sie od scislych czy humanistycznych przedmiotow. Dzieciom czy mlodziezy potrzeba wyjsc przynajmniej raz na dzien na powietrze czy na spacer, dziewczynki moze zainteresowac niekoniecznie gra w pilke ale np aerobik :D tenis stolowy czy jeszcze co innego, i wcale nie musi to byc meczace.

Oczywiscie glownie jest dla nauki, ale nie tylko, jest tez dla rozrywki, rozwijania zaintersowan, poznawania ludzi, nawiazywania znajomosci no i tez moim zdaniem dla zdrowia.

Falkhor    63

Szkoła ma nie tylko uczyć tabelek i wzorów i zasad ortografii ;) Ruch to przecież podsatwa naszego bytu. poza tym lekcje WF są o tyle ważne, że to dzięki nim można wykryć u dzieli wiele wad i odpowiednio wczesnie im zapobiec. Pomyślałes o tym, Kuru?

SunShine    0

Oczywiscie nie powinno być ocen! Ja chętnie pograłabym sobie w siatkę lub pobiegała czy poćwiczyła... A co mnie odstraszyło? OCENY! Nie ćwiczyłam na wf'ie od 4 lat, nie wszyscy są tak samo sprawni. Zaczeło się w gimnazjum bo miałam kobiete co mnie meczyła i nie chiała przepuścić z klasy do klasy. Co to ma być? Same 6stki i piątki a miałabym nie przejść do następnej klasy bo mam 1 z wf'u?! A zalezało mi na świadectwie końcowym. Ale wczesniej miałam dobre oceny ;)

Kuru    0
zieciom czy mlodziezy potrzeba wyjsc przynajmniej raz na dzien na powietrze czy na spacer, dziewczynki moze zainteresowac niekoniecznie gra w pilke ale np aerobik :D tenis stolowy czy jeszcze co innego, i wcale nie musi to byc meczace.

Róbcie to po szkole...

poza tym lekcje WF są o tyle ważne, że to dzięki nim można wykryć u dzieli wiele wad i odpowiednio wczesnie im zapobiec. Pomyślałes o tym, Kuru

Od tego są badania lekarskie, również przeprowadzane w szkołach ;)

Falkhor    63

SunShine,

A co mnie odstraszyło? OCENY! Nie ćwiczyłam na wf'ie od 4 lat, nie wszyscy są tak samo sprawni.

Zatem śmiem twierdzić, że nie odstraszyły Cie oceny, tylko brak uczciwego systemu ich przydzielania. Gdybyś dostałą za swój słuszny wysiłek 5, to by Ci się podobało.

Kuru,

O

d tego są badania lekarskie, również przeprowadzane w szkołach

niestety - niektóre schorzenia są na tyl eutajone, że ujawnią się dopiero na WFie... Dlatego wuefiści posaidają wiedzę z zakresu anatomii/fizjologii, by wiedziec, co się z uczniem dzieje na WFie.

Kuru, nawet Japończycy/Chińczycy wprowadzili w ciągu dnia pracy godzinę zajęc ruchowych...

Kuru    0
Dlatego wuefiści posaidają wiedzę z zakresu anatomii/fizjologii, by wiedziec, co się z uczniem dzieje na WFie.

Tak.. na pewno... :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

terelka    1

Kuru,

Tak.. napewno... :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

No wiedzą :D Przecież na studiach mają takie przedmioty, więc niewiem skąd ten śmiech ;)