Jump to content
Sign in to follow this  
michas

Żądamy WF bez ocen!

Recommended Posts

Falkhor    63

Okura - Opisuję to tak, jak ja sam jeszcze w LO widziałem plus obserwacje całkiem niedawne. Jest siłka, jest wyjazd na basen, jest sala gimnastyczna a czasem nawet nauczyciel z pomysłem na fajne zajęcia - nic to, WF jest skreślany i wrzucany do szuflady 'strata czasu'.

Rydz    0

A czy spotkał się ktoś z ocenami za zachowanie ?, bo w Albigowej w szkole podstawowej za 5 punktów minusowych stawiają jedynkę. Według mnie to oceniana powinna być wiedza a nie zachowanie !!! .Ciekawe , czy to wymysł tej szkoły ?, bo w szkole w Handzlówce tak nie jest.

bisia    7

Pięć punktów minusowych równa się jedynka z czego? Na zmianę to z przyrody, to z matmy? Czy jakiś odrębny regulamin ustala te "premie"?

Oceny z zachowania a oceny z nauki konkretnych przedmiotów to dwie różne rzeczy. Przede wszystkim dziwię się rodzicom, jeśli jeszcze nie interweniowali w tej sprawie. ;)

darekielb    13

A czy spotkał się ktoś z ocenami za zachowanie ?, bo w Albigowej w szkole podstawowej za 5 punktów minusowych stawiają jedynkę. Według mnie to oceniana powinna być wiedza a nie zachowanie !!! .

Jeśli ktoś nie potrafi się zachować w czasie zdobywania wiedzy, to może i dobrze, że jest za to rozliczany ;)

W szkole obowiązują pewne prawa, których należy przestrzegać.

Zastanawia mnie jedynie, gdzie ta ocena jest zapisywana i jak liczona jest ocena końcowa :D

coliborn    3

Głosy aby nie było ocen z WF są co najmniej dziwne - no bo jak to zaargumentować? Nie każdy jest sportowcem, nie i każdy ma zdolności sportowe! Ale nie każdy ma zdolności matematyczne więc może ocena z matmy też nie obowiązkowa, tak samo jak z polskiego itp.

A może po prostu zrozumieć, że ludzie mają różne zdolności i orzeł z matematyki może mieć dst. z wf-u bo akurat do tego zdolności nie ma. Wszak talenty humanistyczne czy matematyczne nie muszą iść w parze ze zdolnościami sportowymi, plastycznymi czy muzycznymi.

bisia    7

A czy spotkał się ktoś z ocenami za zachowanie ?, bo w Albigowej w szkole podstawowej za 5 punktów minusowych stawiają jedynkę. Według mnie to oceniana powinna być wiedza a nie zachowanie !!! .

Jeśli ktoś nie potrafi się zachować w czasie zdobywania wiedzy, to może i dobrze, że jest za to rozliczany :D

W szkole obowiązują pewne prawa, których należy przestrzegać.

Zastanawia mnie jedynie, gdzie ta ocena jest zapisywana i jak liczona jest ocena końcowa :)

Rozliczany niech będzie jak najbardziej, ale absolutnie nie tak, że dłubie w nosie na matematyce, to pała z tego przedmiotu, czy jak kopnie kolegę na biologii, a na polskim wystawi język, to też ocena z przedmiotu. Ocena z zachowania jest rzeczą odrębną i na świadectwie też ją się osobno uwzględnia.

Wszystko, co dotyczy danego przedmiotu reguluje podstawa programowa, a ta z kolei decyduje, co ma się znaleźć w programie nauczania - kryteria ocen, wymagania egzaminacyjne itd.

Moda na punkty dodatnie i ujemne panuje w podstawówkach i gimnazjach. I jest to dość dobra metoda. Idealna na pewno nie jest, ale zbieranie tych punktów przez cały semestr nakreśla nauczycielowi zachowanie ucznia. Zaczyna się z określoną liczbą punktów, która gwarantuje dobrą ocenę z zachowania, a potem albo się punkty pomnaża, albo traci. Osobny regulamin decyduje o tym, ile punktów przysługuje za konkretne zachowania (dobre bądź złe) i ile punktów trzeba uzbierać na daną ocenę. Sprawiedliwe i proste. W gimnazjum nr 1 wychowawcy najczęściej przyklejali osobny zeszyt do okładki na końcu dziennika. ;)

Falkhor    63

O ile ja pamiętam - na testy z ujemnymi punktami mówiło się 'maklerskie' ;) Niektórzy potrafili nabić sobie tyle minusów, że już w połowie semestru dalsza nauka nie miała sensu, bo nie było tylu sprawdzianów, by odrobić straty :D

Coliborn - Na studiach funkcjonuje pojęcie zaliczenia - jakoś nie trzeba mieć ani 3 ani 5 tylko ZAL by czymś się wykazać. No, chociażby... sprytem :)

darekielb    13

Rozliczany niech będzie jak najbardziej, ale absolutnie nie tak, że dłubie w nosie na matematyce, to pała z tego przedmiotu, czy jak kopnie kolegę na biologii, a na polskim wystawi język, to też ocena z przedmiotu. Ocena z zachowania jest rzeczą odrębną i na świadectwie też ją się osobno uwzględnia.

Właśnie nie wiem, gdzie ta ocena jest wpisywana w opisanym przypadku.

Jeśli jest wpisywana jako ocena z przedmiotu, na którym się rozrabiało, to należy zwrócić się z tym do dyrekcji szkoły.

Jeśli ocena wpisana jest w miejscu ocen z zachowania, to popieram takie rozwiązanie.

Podstawy programowe i całą resztę znam ze względu na wykształcenie ;)

Rydz    0

Wczoraj byłam na zebraniu w szkole i wiem trochę więcej na ten temat.W sposób punktowy jest oceniane tylko zachowanie. Jest tak, że każdy uczeń na start dostaje 150 punktów i albo je później traci przez swoje nie zawsze dobre postępowanie,albo je zyskuje poprzez np. chodzenie na dodatkowe zajęcia, zbieranie zużytych baterii i plastikowych nakrętek. Za nakrętki nie wiem jak naliczane są punkty ale za 4 szt. R6 (paluszki) jest 1 punkt. Wiem , że czasami dzieci zbierają te baterie za wszelką cenę, żeby zdobywać te punkty i potrafią nawet je kraść, co zdarzyło się u mojej koleżanki w domu ,która przyłapała kolegę swojego syna na kradzieży .Tak jak z wszystkim są dobre i złe strony takiej punktowej oceny zachowania.

bisia    7

Wczoraj byłam na zebraniu w szkole i wiem trochę więcej na ten temat.W sposób punktowy jest oceniane tylko zachowanie. Jest tak, że każdy uczeń na start dostaje 150 punktów i albo je później traci przez swoje nie zawsze dobre postępowanie,albo je zyskuje poprzez np. chodzenie na dodatkowe zajęcia, zbieranie zużytych baterii i plastikowych nakrętek. Za nakrętki nie wiem jak naliczane są punkty ale za 4 szt. R6 (paluszki) jest 1 punkt. Wiem , że czasami dzieci zbierają te baterie za wszelką cenę, żeby zdobywać te punkty i potrafią nawet je kraść, co zdarzyło się u mojej koleżanki w domu ,która przyłapała kolegę swojego syna na kradzieży .Tak jak z wszystkim są dobre i złe strony takiej punktowej oceny zachowania.

No dobrze, ale wcześniej pisałaś, że 5 punktów minusowych = jedynka, więc jak w końcu jest? Są te oceny za zachowanie czy same punkty?

System punktowego oceniania zachowania ma - jak wszystko - plusy i minusy, ale jest dość sensowny.

Za największą wadę w niektórych szkołach można uznać chyba jedynie zachwiane proporcje jeśli chodzi o punkty ujemne i dodatnie ;) Czasami wystarczy jakaś mała głupota, by stracić np. 10 punktów, a potem jak przyjdzie je odrobić, to już trzeba się namęczyć. No ale jakiś aspekt wychowawczy w tym jest :)

Za moich czasów na plus oceniane były też wystąpienia w akademiach, robienie gazetek, dyżury w szatni czy udział w konkursach. Z kolei za największą głupotę uważałam w podstawówce karę minus trzech lub pięciu punktów (nie pamiętam dokładnie) za jednorazowy brak przy sobie dzienniczka ucznia! :D Szczególnie jeden matematyk tego pilnował i jak dostałam z odpowiedzi piątkę, to chciał ją wpisać w dzienniczek, którego akurat nie miałam przy sobie. No i się wnerwiłam przez te punkty ujemne. :D Co jak co, ale piątek przed rodzicami to się raczej nie ukrywa ;)

GuRuMU    0

oceny z wf-u powinny zostać, w szkole ocenianie powinny być wszystkie zdolności uczniów a nie tylko te które pasują im na świadectwach...