Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Archanioł (Archangel)

Recommended Posts

Falkhor    63

Archanioł

 

 

Scenariusz - Dick Clement, Ian La Frenais

Reżyseria - Jon Jones

Gatunek: Thriller polityczny/Sensacja

Kraj/Rok Produkcji: Wielka Brytania, 2005

W rolach głównych: Daniel Craig, Yekaterina Rednikova

 

 

Fabuła - Czy 4 dni wystarczy, aby włądzę w Rosji objął... syn Stalina? W całe zamieszanie uwikłał się badacz rosyjskiej historii Fluke Kelso, który po jednym ze swoich wykładów zostaje zaczepiony przez podstarzałego jegomościa tweirdzącego, że tak na prawdę to Pan Wykłądowca nic nie wie... Okazuje się, że ów starszy pan był żołnierzem pracującym w najbliższym otoczeniu Stalina, a po jego śmierci zakopał na terenie posesji Berii pamiętnik wodza. I o ten cały pamiętnik się rozchodzi - jak wiele rzeczy może skrywać? I co z synem krwawego tyrana...?

 

Wrażenia - Film z gatunku political fiction z dużym dodatkiem akcji. patrzymy na trochę inna Rosję niż tą, którą widzimy patrząc na Putina. Kraj domaga się powrotu 'dawnej włądzy', ludziom jest xle a w wielu meiszkaniach ściany zdobią obrazy Stalina. W sumie oglądając film (dwuczęściowy, 2 x 60 minut), zaskakuje wiesc o tym, że to niezależny badacz ma być narzędziem powrotu potomka Stalina do władzy w Rosji. jak wielu byłych agentów i szefów służb bezpeiczeństwa chce ustawić nowego Stalina, by powrócic do władzy. Pieniądze stają sie mniej istotne, bo chodzi o ową władzę. Umierają za nią ludzie, akcje przeprowadza wojsko - wszystki w imię powrotu wspaniałego komunizmu.

 

Film ma klimat, można się poczuć jak główny bohater - kapitalistyczny naukowiec zapada się w komunistyczny świat ludzi prostych i nawet serdecznych, ale żyjących w cieniu wielkiego Stalina.

 

Jak już wspomniałem - gdyby film miał być rzegadany, byłby nudny. Pomysł jest ok, realizacja też na wysokim poziomie. Aktorzy są na prawdę ok, nawet syn Stalina - bardzo do swojego ojca podobny. Wkrada się tu trochę mitów, jaki to Stalin był uczuciowy, ale jednocześnie umacnia się wizerunek tyrana, despoty, mordercy. Wg mie film wart oglądnięcia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×