Jump to content
Sign in to follow this  
levi

Władza kościelna a władza państwowa

Recommended Posts

levi    0

Ostatnio dość często słyszy się nt powiązań kościoła z polityką i różne komentarze na ten temat. Jakie jest wasze zdanie: czy kościół powinien mieć 'wpływ' na politykę czy nie :?: Jak sytuacja wygląda obecnie :?:

I nareszcie: czy należy budować państwo na wartościach religijnych czy kategorycznie się od nich odcinać :?:

Kuru    0
Jak sytuacja wygląda obecnie

Ciut nie na temat, ale pokazuje "rozdział" kościoła od państwa..:

O tym, że co najmniej zmierzamy do państwa

wyznaniowego świadczą następujące zjawiska:

1. Scalenie w jedno uroczystości państwowych z

obrzędami religijnymi.

2. Oficjalny udział w obrzędach religijnych

przedstawicieli władz.

3. Prawna ochrona tzw wartości

chrześcijańskich.

4. Uprzywilejowanie kościoła jako instytucji w

zakresie odzyskiwania dóbr materialnych oraz

podatków.

5. Faktyczne uprzywilejowanie księży - np. jak

Rydzyk obraził prezydenta to nie było znamion

czyny przestępczego, a jak to zrobił jakiś

pijaczek to go szukała cała policja.

6. Czołobitność funkcjonariuszy administracji

państwowej i samorządowej wobec kleru przy

różnych okazjach wywołana przeświadczeniem

popartym praktyką, że taka postawa służy

karierze. (a jak było/jest w Łańcucie ?)

7. Indoktrynacja religijna młodzieży w szkołach

publicznych i wprowadzanie rozwiązań

wymuszających jak najszerszy udział uczniów w

różnorodnych formach tej indoktrynacji.

8. Posługiwanie się przez przedstawicieli władz

argumentacją religijną w omawianiu bądź

rozstrzyganiu spraw doczesnych - przykład

wypowiedzi ministrów edukacji w sprawie

ewolucji.

9. Wprowadzanie rozwiązań prawnych

wymuszających przestrzeganie zasad religii -

zakaz handlu w święta (jeszcze nie wprowadzone), nakaz poszanowania

poglądów i symboli religijnych, karanie za czyny

oburzające katolików - przykład to kara dla

człowieka, który stworzył portal z

możliwością spowiadania sie.

10. Faktyczny wpływ kleru na kształt osobowy

organów władzy - przykład Rydzyk i jego media i

ich wpływ na wybór pewnych ludzi na posłów.

Kuru    0
że jesteś za tym aby kościół miał wpływ na politykę

Przeciwnie. Sądzę, że kościół powinien się ograniczac tylko do sfery prywatnej. Nie mieszajmy wiary z polityką...

Guest Bake   
Guest Bake

wczoraj na kazaniu w Wysokiej ksiądz przesadził, mówił o radiu maryja, mówił że żydzi chcą go zniszczyć... szok. Ja do kościoła będe chodził od święta. Mam dość tej szopki.

terelka    1

U mnie kiedyś na kazaniu ksiądz mówił z wyrzutami o tym, jak naród Polski mógł wybrać ateistę aż na dwie kadencje... :eek: i inne polityczne wstawki...

Wg mnie Kościół nie powienien mieć żadnego wpływu na politykę... to są dwie rożne sfery...

Kuru    0
U mnie kiedyś na kazaniu ksiądz mówił z wyrzutami o tym, jak naród Polski mógł wybrać ateistę aż na dwie kadencje... :eek: i inne polityczne wstawki...

Jasne, jak już wybierać prezydenta to musi to być wierzący... a najlepiej niech będzie to od razu biskup XP

Widać, że niektórzy duchowni mają nieźle nap.....olone we łbach

levi    0

hmmm zgadzam się z wami :!: w konstytucji mamy zagwarantowane: kościół i państwo to oddzielne instytucje...

...ale czy obecnie się to zatarło :?: hmmm może troszkę - ale błędnym stwierdzeniem jest, że kościół wpływa na politykę :!: wydaje mi się, że poprostu nasza polityka w większym stopniu utożsami się z wiarą...czy to coś złego :?: NIE - bo czy jest coś złego w budowaniu instytucji państwowej na wartościach chrześcijańskich :?: :?: :?:

Kuru    0
NIE - bo czy jest coś złego w budowaniu instytucji państwowej na wartościach chrześcijańskich

To, że nie każdy wyznaje takie "wartości chrześcijańskie"; na przykład sprawa pracy w niedziele... Niektórzy z rządu powołują (jak mniemam) się na przykazania religijne chcieliby zakazać pracy w niedziele :o (tak to widzę)

[ Dodano: 2007-09-17, 15:08 ]

Nie róbmy z Polski drugiego Watykanu/Iranu

levi    0

Kuru,

Niektórzy z rządu powołują (jak mniemam) się na przykazania religijne chcieliby zakazać pracy w niedziele

fakt, niektóre święta zostały uznane za wolne od pracy...i stało się coś złego z tego powodu :?:

noooo może poza tym, że np w Boże Ciało, pan Kowalski nie może skoczyć do sklepu po browara.

Nie róbmy z Polski drugiego Watykanu/Iranu

nikt tu niczego nie kreuje :!: Polska jest w większości państwem chrześcijańskim i dlatego opiera się na tych wartościach...

...owszem - na pierwszym miejscu państwo (prawo, społeczeństwo...).

ziomalka    0
co nam dał chrzescijanizm?

A teraz daje nadzije, wiarę i miłość, przekonanie, że jeszcze może nam się zyć lepiej, otuche w chwilach zwątpienia, uśmiech w chwilach radości i ufność w lepsze czasy ... :o

Guest Bake   
Guest Bake

to może niektórym. Ja do wiary w Boga nie potrzebuje ani czarnych ani kościołów.

daje nadzije, wiarę i miłość, przekonanie, że jeszcze może nam się zyć lepiej, otuche w chwilach zwątpienia, uśmiech w chwilach radości i ufność w lepsze czasy ...

napewno to czuły "czarownice" palone na stosie w imie miłosiernego Boga

Falkhor    63

Rozdział państwa od kościołą możliwy byłby tylko i wyłącznie w państwie rządzonym przez ateistów. Którzy musieliby oczywiście zezwalać na kulty religijne, ale ściśle wyodrębnić administrację państwową od sfery wyznaniowej.

Państwo wyznaniowe stwarza wiele problemów natury etycznej. Ciężko bowiem mówić o PRAWIE w takim państwie, skoro praktycznie równości wobec prawa nie będzie. Z drugiej strony - państwa wyznaniowe są znacznie trudniejsze do zniszczenia niż państwa hmmm... bez wyznań urzędowych? :o

levi    0

Bake,

co nam dał chrzescijanizm? NIC tylko śmierć zniszczenie nienawiść

ja ci tylko przypomne, że w przeszłości wiele państw/mocarstw starało się stworzyć państwo bez Boga - nawet w naszej RP...i co z tego wynikło :?: pamiętasz :?: =D

Falk, tu w moim przekonaniu nie chodzi o to, aby tworzyć urząd państwa w ścisłości z kościołem, ale raczej budować państwo na doktrynie kościoła - na tradycji, przekonaniach i wierze...

Kuru    0
ja ci tylko przypomne, że w przeszłości wiele państw/mocarstw starało się stworzyć państwo bez Boga - nawet w naszej RP...i co z tego wynikło :?: pamiętasz

Hmmm... czyli rozumowanie następujące: państwo bez boga = chaos i bieda ?

Dziwne, w Japonii chyba mnisi Shinto nie mieszają się do polityki a jakoś kraj kwitnie XP

levi    0

Kuru, a czy ktoś tu mówi o mieszaniu się władzy kościelnej do polityki :?: :o ja wspomniałem o budowaniu państwa na chrześcijańskich tfuuu religijnych zasadach...

Kuru    0
ja wspomniałem o budowaniu państwa na chrześcijańskich tfuuu religijnych zasadach...

A jak sądzisz... czy na takich wartościach buduje swój kraj Japonia/Chiny ? Nie sądzę...

levi    0

nooo Chiny to chyba nie jest najlepszy przykład :hihi: - chyba wiesz dlaczego :?: :!:

a co do Japoni, to ona jakoś nigdy nie miała jakiś wielkich religijnych i mocnych korzeni w religii, więc sam nei wiem =D

a od kiedy pamiętam - Polska była krajem ściśle związanym z religią - i mam nadzieję, że tak pozostanie...

Kuru    0
a od kiedy pamiętam - Polska była krajem ściśle związanym z religią - i mam nadzieję, że tak pozostanie...

Od 966 roku, jak pamiętam z Historii...

levi    0

Kuru,

Od 966 roku, jak pamiętam z Historii...

więc sam widzisz xD

najlepszym przykładem na naszą religijność był okres PRLu - władza chciała stworzyć państwo bez Boga i wiary, ale jakoś im się nie udało xD

Kuru    0
władza chciała stworzyć państwo bez Boga i wiary, ale jakoś im się nie udało

Zakazany owoc smakuje lepiej; kusi bardziej :o

A tutaj nie chodzi o niszczenie wiary, tylko oddzielenie od polityki :o

levi    0

Kuru,

A tutaj nie chodzi o niszczenie wiary, tylko oddzielenie od polityki

ale przecież kościół nie jest połączony z polityką - taki zapis jest nawet w konstytucji :!: