Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Pierwsi komandosi Ojczyzny - Cichociemni

Recommended Posts

Falkhor    63

Źródło - Mówią Wieki / Onet.PL, 2007 -----KLIKNIJ----

Autor - Grzegorz Łakomski

Noc z 27 na 28 grudnia 1941 roku. W operacji lotniczej "Jacket" skakało ich sześciu: "Orawa", "Kotwicz", "Wania", "Amurat", "Buka" i "Celt". Nie mieli szczęścia. Pilot dokonał zrzutu aż 22 km od miejsca przeznaczenia. Zamiast w Generalnym Gubernatorstwie skoczkowie wylądowali na terenach wcielonych do Trzeciej Rzeszy. Zniesieni nad las, zawiśli na drzewach. Nieprzytomnego "Orawę", który uderzył o pień sosny, znaleźli dopiero nad ranem. Musieli się rozdzielić. "Kotwicz", "Wania", "Celt" i "Buka" zostali zatrzymani przez patrol Grenzschutzu i zaprowadzeni na posterunek. Pod lufami karabinów postawiono ich przy ścianie. Gdy niemiecki żołnierz podszedł do "Wani", aby go zrewidować, natychmiast otrzymał cios w szyję. Zatoczył się. Wytrenowani w szybkim dobywaniu broni skoczkowie zareagowali błyskawicznie.

Kiedyś pamietam, jak wciągnęły mnie 'Kamienie na szaniec'. 'Czterej pancerni i pies'... no i oczywiście Kapitan Kloss w 'Stawce więszej niż życie' oraz '17 mgnień wiosny'. Zawsze wierzyłem w to, że Polacy mieli swoich militarnych bohaterów... a potem się o nich uczyłem w szkole.

Bardzo ciekawy artykuł, polecam każdemu... Dobrze napisana, wciągająca opowieśc. Nie za długa, ale i nie za krótka :D

Szczus    63

to ja przytoczę coś jeszcze ;spośród 2 413 osób które się zgłosiły na szkolenie 606 ukończyło szkolenie 579 uznano za gotowe do przerzutu a do kraju trafiło 316 cichociemnych oraz 28 cywilnych kurierów . byli to zawodowcy którzy wzbudzali podziw nie tylko naszych rodaków(oczywiście mowie po wojnie bo w trakcie "nikt" o nich nie wiedział )ale tez aliantów.

Szczus    63

niektórzy uważają ze my przesadzamy z nasza narodowa walecznością i odwaga przytoczę fragment jak to opisuje jedn z angielskich pilotów 2 w.s. jest to oczywiście kropla w morzu ale strasznie mi się podobał opis

..: "...Przybyły polskie załogi i wykonywały razem z nami zadania w Polsce. Byli zdumiewająco wojowniczy. Obserwując Polaków, zwątpiłem w swoją własną agresywność. Latali, tak jak nakazywano na odprawie: przez Skagerrak, nad koniuszkiem Szwecji, nad Bornholmem. Potem, nad Polską, prowadzili nawigację według obozów jenieckich, ponieważ konwencja genewska nakazywała ich oświetlanie. Robili zrzuty aż po wschodniej stronie Wisły, to był kawał drogi do przelecenia, i wracali. Teraz Brytyjczycy: ci wracali właściwą drogą, tak jak nakazano im na odprawie; ale po powrocie byłeś bardzo zdziwiony, że Polacy wylądowali z godzinę przed tobą, ponieważ wracali przez środek Niemiec i nigdy nie zostawała im ani jedna kula. Uwolniwszy się od zrzuconych zasobników czy ludzi, lecieli postrzelać w Niemczech. I oczywiście samolot zostawał trafionyw wielu miejscach, a potem my musieliśmy go naprawiać. Ciężko było ich zdyscyplinować, byli trudni, ale nie mogłeś im nie pomóc i ich nie podziwiać. Musiałeś powiedzieć: "Słuchaj, jutro chcemy mieć ten samolot z powrotem, w dobrym stanie". Uśmiechali się, mogleś zakładać, że słyszeli i zrozumieli, ale odchodzili i znowu robili swoje. Ale byli wspaniałymi facetami. Polacy nie zawracali z drogi."

fragment książki "Tajna wojna"

Szczus    63

KatMajster - cieszy mnie to :) to przytoczę kilka cytatów jeszcze w;

Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych.

Napoleon Bonaparte

„Polacy są najbardziej inteligentnym narodem ze wszystkich, z którymi spotkali się Niemcy podczas tej wojny w Europie... Polacy według mojej opinii, oraz na podstawie obserwacji i meldunków z Generalnej Gubernii, są jedynym narodem w Europie, który łączy w sobie wysoką inteligencję z niesłychanym sprytem. Jest to najzdolniejszy naród w Europie, ponieważ żyjąc ciągle w niesłychanie trudnych warunkach politycznych, wyrobił w sobie wielki rozsądek życiowy, nigdzie niespotykany."

Adolf Hitler

Nigdy w dziejach wojen tak liczni nie zawdzięczali tak wiele tak nielicznym.

Winston Churchill

o Polakach walczących w Bitwie o Anglię w 1940 roku (chodzi o dywizjon 303,302 i innych Polskich pilotów oraz mechaników i cala obsługę Polska )

Niewiele jest zalet, których Polacy by nie mieli, i niewiele jest też wad, których umieliby się ustrzec.

Winston Churchill

W Polsce bije serce świata.

Norman Davies

ale wracając do tematu cichociemnych chciał bym dodać ze to byli sami ochotnicy którzy chcieli wrócić do kraju i tam prowadzić dalsza walkę nikt ich nie zmuszał

No ale wracając do

Falkhor    63

Miło to poczytać, chociaż przyznam, że patrząc na słowa Hitlera czy nawet Daviesa - czuć jakieś napięcie. Chociażby to serce - centrum starć pomiędzy zachodnią Europą a wielkim blokiem sowieckim. Czyli nie tylko jakiś romantyzm, ale przede wszystkim dramatyzm.