Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

WinXP SP3 - Dobija Vistę, uświetnia XPka??

Recommended Posts

Falkhor    63
Testy wykazały, że podczas obsługi pakietu biurowego Microsoft Office wydajność Windowsa XP SP3 w porównaniu do drugiego Service Pack’a, wzrosła o 10%. Był on także prawie dwukrotnie szybszy od najnowszego dziecka Microsoftu, Windows Vista.

Źródło - Onet.pl: Service Pack 3 przyśpieszy Windows XP

Nooonono :D Powiem tak - jak zainstalowałem SP2 do swojego WinXP Home na laptopie, to najpierw długo zeszło, zanim się wszystko poinstalowało, a potem długo trwało, zanim serwer MS stwierdził, że jednak mam legalnego Windowsa (no bo akurat mam). Gdy już się wszystko poukładało - faktycznie, system chodził 'gładziej'.

Jeżeli jeszcze SP3 ma usprawnić znowu Windę o te kilka-kilkanascie procent i uczynić ją jeszcze stabilniejszą, to nie ma mowy, bym myślał o Viście. Raczej hasta la vista, vista.

pezet    0

na razie nie ma co zaprzątac sobie głowy Vistą, chyba że chce sie korzystać z interfejsu Aero. jak nie, nie ma po co efekt bez Aero podobny jak w Xp. zmienić powinno w przyszłym roku wydanie Fiji czyli service packa do Vista. póki co systemu nie ma co uaktualniać bo 64 bitowe systemy nie powodują żadnej poprawy wydajnosci (prócz kilku programów do zastosowań profesjonalnych) oraz są bardzo kłopotliwe, wiele sterowników sypie się pod takimi systemami. wiem bo miałem i wróciłem do 32 bitowego. w przyszłosci owszem Vista będzie mieć ciekawe zastosowania. z tego co się przyjrzałem ciekawym rozwiązaniem będzie Bit Locker który pozwala na szyfrowanie partycji ktory może być wykorzystany w topologiach tpm. z ciekawszych rzeczy nowa sieć p2p zwana Avalanche, obsługa nowych nośników danych hd-dvd oraz blu-ray i jeszcze masa innych zastosowań. obecnie nie mają jednak te opcje funkcjonalności, ale spokojnie w niedługim czasie powinno sie to zmienić. jeszcze jakiś czas i Xp zostanie wyparty przez Viste. nie zgodze sie rownież że Xp jest szybszy od Visty, nawet z sp3. przy odpowiednim dosprzetowieniu V działa o kilkanaście - kilkadziescia procent szybciej. tylko własnie minus tego systemu to duże wymagania sprzętowe.

Falkhor    63

pezet,

nie zgodze sie rownież że Xp jest szybszy od Visty, nawet z sp3. przy odpowiednim dosprzetowieniu V działa o kilkanaście - kilkadziescia procent szybciej. tylko własnie minus tego systemu to duże wymagania sprzętowe.

To trochę tak, jak porównywanie gier tylko ze względu na grafikę :o Co nowa gra, to nowa karta by się zdała... Dlatego ja mam sobie takiego nie cudnego procka, ale p4 2,4gh i 1gb ramu. karta graficzna 128mega, dyski pojemne... I ixpek chodzi wyśmienicie. Vista u kolegi na lepszym sprzęcie się futrała.

wiele sterowników sypie się

Anoooo właśnie. Win XP w sumie uciągnie więszośc driverów z 98 - przynajmniej tych niezbyt wymyślnych. Inne to już obowiazek producentów hardware'u, by user nie płakał, bo driver się w wiście sypie :/

Dlatego tak, jak mówisz - na wistę zdecydowanie za wcześnie, bo moim skromnym zdaniem to ona jeszcze nie jest dobrze wytestowana i jakby co, to pewnie to jest jakas póxna beta, ale nie wersja odpicowana. WinXp z SP3 już jest na rzeczy :o

pezet    0
To trochę tak, jak porównywanie gier tylko ze względu na grafikę :) Co nowa gra, to nowa karta by się zdała... Dlatego ja mam sobie takiego nie cudnego procka, ale p4 2,4gh i 1gb ramu. karta graficzna 128mega, dyski pojemne... I ixpek chodzi wyśmienicie. Vista u kolegi na lepszym sprzęcie się futrała.

no niby tak, ale za jakiś czas wejdą takie innowacje techniczne jak choćby wspomniane przeze mnie wcześniej nowe nośniki danych blu-ray i hd-dvd, oprócz tego funkcje indeksowania plików, nowe narzędzia wymagajace wsparcia High Definition, obsługa Side Show, Sidebar, interfejs Aero i wiele wiele innych, więc kazdy kto będzie chciał pójść z duchem czasu będzie zmuszony zaopatrzyć się w Vistę i prawdopodobnie też usprawnić swój sprzęt. co prawda wymagania są jakie są (przy domyślnym trybie aero karta m.in. 512 MB RAM z możliwością przepustowości 1 GB/s, pixel shader 2.0), ale w przyszlości i ten sprzęt który wymaga Visty wyprze obecne pecety użytkowników.

Anoooo właśnie. Win XP w sumie uciągnie więszośc driverów z 98 - przynajmniej tych niezbyt wymyślnych. Inne to już obowiazek producentów hardware'u, by user nie płakał, bo driver się w wiście sypie :/

choć wypada jeszcze poczekać do SP3 do Visty to już postęp mimo wszystko z tym jest. wersja Enterprise była juz dość mocno poprawiona, to wersja Ultimate poszła jeszcze bardziej do przodu. ale to dalej nie to. najlepiej używać systemu 32-bitowego albo czekać na fiji czyli service packa. no albo na całkiem nowego Windowsa heh. mianowicie Windows Seven (ciekawe czy nazwa jeszcze ulegnie zmiane). premiera gdzieś w 2010 roku. sam jestem ciekaw cóż to nowego stworzy Microsoft działający już bez Billa Gatesa.

Falkhor    63

pezet,

wersja Enterprise była juz dość mocno poprawiona, to wersja Ultimate poszła jeszcze bardziej do przodu

Nie suzkałem aż TAK głęboko i nie boję się przyznać - nie kombinowałem z takimi wersjami :) Ot, mam po prostu wina xp legala... i zn iego korzystam :D i jestem BARDZO zadowolony :P

nowe nośniki danych blu-ray i hd-dvd

Hmmm... a sa jakies przeskzody, by.. Xp obsługiwał te formaty?

Windows Seven

heh P) No to mnie zaciekawiłeś :P;) :nerd: A cóż to? :)

Falkhor    63

DjMateoooo, O windzie i linuxie już jest temat na Forum. Powiem tyle - zależy, do CZEGO go potrzebujesz :P

Swoją drogą - oficjalnie umarł Autopatcher. A wielka szkoda - bo była to 'preselekcjonowana' zbiórka poprawek... 'All in 1'. Ale MS nie mógł tego przełknąć :D

pezet    0
Hmmm... a sa jakies przeskzody, by.. Xp obsługiwał te formaty?

do blu-ray potrzebny osobny napęd obsługujący ten typ nośnika. ale własnie rzecz w tym że te stacje obsługuje tylko Vista. póki co nie ma żadnych driverów czy plug-in-ów żeby można było je odpalić na Xp albo na innym windowsie. to przypomina analogie do tego że np w 98 nie można na 'sucho' odpalić pendrive czy mp3. bez odpowiednich sterowników jest to niemożliwe na tamtym systemie. podobnie ma się rzecz z Xp i blu-ray tylko rzecz w tym że żadna wtyczka na razie nie powstała żeby można było korzystać w środowisko xp z blu-ray.

heh P) No to mnie zaciekawiłeś ;) ;) :nerd: A cóż to? ;)

ciężko jest na razie cokolwieik powiedzieć, bo mało informacji w ogóle na jego temat ujawniono, ale jakieś zdjęcia modułów jego pracy można już pooglądać: http://img156.imageshack.us/img156/1641/windowsviennascreenshotcb6.jpg; http://www.cnbeta.com/upimg/070802/Aoouch_141310.jpg; http://www.sebastian-lindner.com/karl-elg/bereiche/windows_vienna_modul.jpg; http://perfectwindows.files.wordpress.com/2007/10/vieena.jpg; http://img218.imageshack.us/img218/2144/mywindowsconceptbyalckolc2.png. jakieś przecieki sie jednak pojawiły. główny nacisk Seven bedzie wywierał przede wszystkim na korzystanie z tych samych danych przez wiele aplikacji, wzrost intuicyyjności interfejsu użytkownika, większe wykorzystanie technologii wirtualizacji albo narzędzia do samodzielnego rozwiązywania problemów. sam jestem ciekaw co to sie urodzi.

no a ja powiem tyle: Nie ma jak to linux ;]

rotfl. to czemu korzystasz z windowsa jak nie możesz go strawic ?

Swoją drogą - oficjalnie umarł Autopatcher. A wielka szkoda - bo była to 'preselekcjonowana' zbiórka poprawek...

no faktycznie szkoda. autopatcher to była porzadna rzecz sam zamiast ograniczać sie service packiem instalowałem zawsze zamaist tego autopatcher i fajnie hulało. skondensowana masa łat do wina. ostatni jest chyba z sierpnia tego roku zajmuje 350 MB ale sie opyla. jak ktoś nie ma to polecam sciagnąć i zainstalwoać. swoja drogą to wiadomo czemu microsoft zaczął sie pultać na autopatcher. jak zwykle $$$.

Falkhor    63

pezet, Kurcze, tak aptrzę na te skriny i nie wiem czemu, ale jakoś do mnie nie przemawiają... Kryształowo, kolorowo, pastelowo, ale co mi po tym? Mam wrażenie, że to idzie w stronę ładności, przyjemności, efektownej nowoczesności - ale czy będzie szło w parze FAKTYCZNIE z rozwojem możliwości systemu?

korzystanie z tych samych danych przez wiele aplikacji,

wzrost intuicyyjności interfejsu użytkownika,

Szczególnie te dwie frazy - pamieacie blue skriny podczas instalacji kolejnych wersji windowsów?? praktycznie ZAWSZE pisze to samo ;)

większe wykorzystanie technologii wirtualizacji

Ja chyba opatrznie rozumiem tę 'opcję' - co w TYM kontekście znaczy wirtualizowanie CZEGOŚ (czego?)

albo narzędzia do samodzielnego rozwiązywania problemów.

Wyslij raport do Microsoft? XP

pezet    0
Mam wrażenie, że to idzie w stronę ładności, przyjemności, efektownej nowoczesności - ale czy będzie szło w parze FAKTYCZNIE z rozwojem możliwości systemu?

jeśli chodzi o interfejs to w windowsie seven nie zobaczymy już tego oklepanego przycisku Start który ma zostać przez całkiem nowy. koniec też z rozróznieniem danych na znajdujące się na HDD i sieci. generalnie Seven będzie głównie tworzony z myślą o integracji z siecią. oprcz tego microsoft pracuje nad rozwojem technologii korzystania interfejsu usera za pomocą ruchów rąk.

Ja chyba opatrznie rozumiem tę 'opcję' - co w TYM kontekście znaczy wirtualizowanie CZEGOŚ (czego?)
to wykorzystanie takiej technologii dzięki której pojedynczy procesor moze prawcować jakby był kilkoma działającymi równolegle na jednej platformie. dzieki temu może wykonywać wiele procesów jednocześnie

Wyslij raport do Microsoft? XP

heh albo "jak samemu napisać łatkę do windowsa"

Falkhor    63

pezet,

microsoft pracuje nad rozwojem technologii korzystania interfejsu usera za pomocą ruchów rąk.

A'la Johnny Mnemonic? ;) I jakies tam nawiązanie do Wii?? Pewnie jeszcze sterowanie głosem, bo to też niezła technika, wiele upraszczająca.

Seven będzie głównie tworzony z myślą o integracji z siecią

Hmmm... To ja tak zapytam - są gry multiplayer, ale są i singleplayer - dla niektórych może istnienie sieci jest oczywiste, ale ja dobrze wiem, co to był 'alone desktop in the dark' i nie wiem, czy coś mnie przekona, że będzie można tak daleko pobeic w Sieć. Po rpostu wydaje mi się, że nei da się zrobic systemu takiego, aby całkowicie spoko radził sobie Z i BEZ dostępu do sieci. Poza tym - brak podziału na HDD i sieć... wydaje mi się jakiś CHAOS ;)

to wykorzystanie takiej technologii dzięki której pojedynczy procesor moze prawcować jakby był kilkoma działającymi równolegle na jednej platformie. dzieki temu może wykonywać wiele procesów jednocześnie

Yhym. Trochę się poplątałem, bo sądziłem, że to... że to więsze wykorzystanie pamięci a nie procesora... itd. XP XP XP no ale dzięki za wytłumaczenie ;)

"jak samemu napisać łatkę do windowsa"

czy to mi już słusznie pachnie rozwiązaniem... prolinuxowym? Albo raczej 'zlinuksowaciałym'??

Guest Bake   
Guest Bake

ja powiem tyle - coraz mneij sprzętu jest suportowana przez XP zeby w Toshibe L40 14 F zainstalowac WinXp, trzeba byo integrować sterowniki SATA z instalka XP do tego nie było sterowników do tego laptopa pod XP! Ja na szczęscie miałem już gotową paczke z neta ale goście musieli je ściągać z nawet japońskich stron, a było to możliwe bo dużo laptopów jest robionych na tym samym chipsecie.

Vista była by łatwiejsza ale raz: szkoda kasy dwa PO CO jak xp wymiata

Guest Guest   
Guest Guest

pyk ja mam Viste ,laptopka IntelPentium dual-core 1.7GHz majac na poczatku 1GB ramu nie powiem muliło pieknie czasami lecz dodawszy 2GB ramu VISTA chodzi PIEKNIe fakt faktem ze czasami jakis błąd wyskoczy,niestety nie wszystkie jeszcze programy sa zrobione pod VISTE...i tak mysle jeszcze rok i VISTA w miare bedzie stabilna :D

Kiwi    0

Mi WinXP się podoba i nie myślę zmieniac na Vistę. Zresztą na razie większość znajomych na nią narzeka, bo często się programy wieszają.

:/

pezet    0
A'la Johnny Mnemonic? :) I jakies tam nawiązanie do Wii?? Pewnie jeszcze sterowanie głosem, bo to też niezła technika, wiele upraszczająca.

pewnie będzie to miało coś z Wii. ale Wii to tylko konsola, a podejrzewam, że nowa technologia microsoftu będzie miała dużo szersze zastosowanie.

Hmmm... To ja tak zapytam - są gry multiplayer, ale są i singleplayer - dla niektórych może istnienie sieci jest oczywiste, ale ja dobrze wiem, co to był 'alone desktop in the dark' i nie wiem, czy coś mnie przekona, że będzie można tak daleko pobeic w Sieć. Po rpostu wydaje mi się, że nei da się zrobic systemu takiego, aby całkowicie spoko radził sobie Z i BEZ dostępu do sieci. Poza tym - brak podziału na HDD i sieć... wydaje mi się jakiś CHAOS

zależy co kto oczekuje. za 5 lat będziesz mógł wybrac co lepiej Ci odpowiada. bedizesz bardziej za integracją z siecią to nie będzie przeszkód zeby korzystać z Seven, jeśli będziesz wolał obecną formę komputeryzacji tyle, że z nowymi zastosowaniami to zostanie Vista.

czy to mi już słusznie pachnie rozwiązaniem... prolinuxowym? Albo raczej 'zlinuksowaciałym'??

to był taki raczej żarcik z mojej strony o tym pisaniu łatek do wina. microsoft z własnej woli nigdy zapewne nie udostępni bowiem kodu źródłowego.

główna bolączką visty jest to, że nie jest do końca dopracowana bo została wydana pod presją konsumentów która domagała się premiery, by była zgodna ze wcześniejszymi założeniami i terminem. gdyby jeszcze z rok wstrzymali sie z premierą i dopracowali kod źródłowy, ten wielopraktyczny problem byłby mniejszy.

Falkhor    63

pezet,

będzie to miało coś z Wii. ale Wii to tylko konsola

A nie sądzisz, ze kwestią czasu jest to, aby Wii stała się... rozrywkową konsolą z dostępem do 'tradycyjnych' usług Internetu? MS ma program i jakiś koncept informatyczny, Wii - techniczny i eeee.... wizjonerski? =]

zależy co kto oczekuje. za 5 lat będziesz mógł wybrac co lepiej Ci odpowiada.

Hmmm... wczesniej trochę namotalem. Chodzi mi o to, żeby Seven nie był takim programem, który NEI RADZI sobie po odcięciu od neta. Nie jest to jakiś lęk na wyrost, ale jeżeli w Seven będzie ciągłe sprawdzanie zgodności, legalności, wersji itp. /no coś takiego jak w IE 7 - sprawdzanie, czy strona www jest w indeksie stron bezpeicznych/. Teoretycznie taki bajer można wyłączyć, ale widac obaj dobrze wiemy, jak MS ceni swój kod źródłowy :)

główna bolączką visty jest to, że nie jest do końca dopracowana bo została wydana pod presją konsumentów

Też tak sądzę... Wydano po rpostu public beta :) I ludzie w to trzepią tak, że sam MS w swoich labach nie zrobi takiej roboty jak globalna wioska :)

pezet    0

witam po dłuższej nieobecności i sorry ze tak późno odpowiadam

A nie sądzisz, ze kwestią czasu jest to, aby Wii stała się... rozrywkową konsolą z dostępem do 'tradycyjnych' usług Internetu? MS ma program i jakiś koncept informatyczny, Wii - techniczny i eeee.... wizjonerski? =]

nie wydaje mi się zeby tak się stało. przynajmniej w jakimś niedługim odstępie czasowym. wydaje mi sie tak ponieważ to co oferuje i bedzie oferował microsoft będzie wystarczało przeciętnym użytkownikom internetu i pc.

Hmmm... wczesniej trochę namotalem. Chodzi mi o to, żeby Seven nie był takim programem, który NEI RADZI sobie po odcięciu od neta.

może nie będize to do końca tak, że windows seven nie będzie sobie radził po odcięciu neta, ale fakt faktem jego możliwości będą prawdopodobnie mocno ograniczone. widac to już teraz nawet po windowsie vista, który przy instalacji wymaga dostępu do neta.

Falkhor    63

pezet - Hehhh... no właśnie... Będzie brakować sterów - szukaj w necie. Serwis - w necie. Wszystko w necie. Nie jestem miłośnikiem oteorii spiskowej, ale popatrzmy na takiego WinME - wszystko dało się zrobić z dyskietki startowej i płytki instalacyjnej. Wszystko jeśli chodzi o przywrócenie systemu :D Dodatkowe drajwery - były dołaczane do urządzeń.

Wiem, że nie uciekniemy przed siecią, ale tworzenie systemu, który sobie bez niej nie poradzi... Wydaje mi się krokiem w tył.