Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Polak przed TV = idiota?

Recommended Posts

Falkhor    63
Obraz jaki wyłania się z rozmowy "Gazety Wyborczej" z psychologiem mediów dr Lucyną Kirwil jest bardzo niepokojący. Okazuje się, że polscy telewidzowie nie rozumieją od 65 do 75% informacji podawanych w TV, a politykę traktują jak kolejny serial w TV. Może to świadczyć o tym, że polski widz wciąż nie przystosował się do życia w mediokracji i błądzi w natłoku informacji. Dr Kirwil powiedziała:

(...)

Trudno ocenić, czy problemem jest nieprzystosowanie do życia w społeczeństwie informacyjnym, czy też ogłupiające działanie telewizji, która buduje swój przekaz na pojedynczych, wyrwanych z kontekstu zdaniach. Przed wydaniem miażdżącego werdyktu na temat intelektualnej kondycji polskiego telewidza, warto też sprawdzić podobne statystyki w innych krajach.

Źródło - http://www.pardon.pl/artykul/6373/polac ... od_idiotow

 

Nie należę do osób, które oglądają TV często. Sporadycznie. należę do tych, którzy oglądają wtedy, gdy chcą 8) Wychodzi mniej więcej pół godziny dziennie. Bo są i takie dni lub kilka dni z rzędu, gdzie TV po prostu nie włączam.

 

Tyle tylko, że niestety - rozumiem, co do mnie mówią i często na głos skrytykuję jakiś news, postawę dziennikarza albo język użyty w przekazie. Często wyłapuję scenki będące marnym naśladownictwem 'dramatic newsów' ze stacji zachodnich. Wielokrotne masło maślane.

 

Przekaz TV przegrywa u mnie z przekazem internetowym. I nawet nie, żeby w VIDEO. W necie filtruję sobie to sam, wyszukuję wiadomości w kilku źródłach, czytam komentarze. Dlatego może ten sondaż i praca pani doktor skupiły się na tych osobach, które faktycznie oglądają TV w sposób całkowicie bierny. Nieaktywny. Wyłączony z krytycyzmu.

 

Można jednak trochę obronić Polaka - media tłuką informacje taśmowo, ze sporym tempem. Nie ma analiz - od tego są programy lecące w paśmie Morfeusza. Komentarze dwóch stron albo experta niezależnego - bardzo rzadkie. Z resztą - TVp jest proX, TVN proY, Polsat ProZ. Nie wiem, czy jest jakiś program (Teleexpress z racji okrojonej formy czasowej wydaje się maksymalnie dziennikarski), który podaje informacje stanowiące o kontekście sprawy (a jak wiemy - człowiek żyje kontekstem :D ).

 

Co Wy na to?? 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×