Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Dom z drewna, dom z bali - kto taki chce?

Recommended Posts

Falkhor    63

Często widywałem sotatnio, sunać po róznych maistach Polski - piekne konstrukcje z drewnianych bali. Zajazdy, motele, domy prywatne, małe lub większe chałupki. Przykładowo, na drodze do stolicy, jest taki zajazd Krokus. Albo Makowe Pole. Duże drewniane domy imprezowe. W środku przestronne izby, duże piece z kominkiem. Niep[owtarzalny klimat. Domy rodzinne? Ależ owszem. Różnorakie konstrukcje, pełen wypas mozliwości.

d89c0c2f15eb41d2med.jpg

Dom Pod Jedlami to nie tylko arcydzieło stylu zakopiańskiego stworzonego na przełomie XIX i XX w. przez Stanisława Witkiewicza. Jego bryła wyraźnie nawiązuje do stylu królowej Anny i przypomina najlepsze przykłady - jak Leyes Wood w Anglii czy Sherman House w USA Fot. RADOSLAW KURZAJ

Źródło - http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,4858904.html

Inne:

http://www.baza-firm.com/foto/dom34.jpg

http://ecoportal.com.pl/images/stories/ ... bali_d.jpg

;)

Czy ktoś chciałby miec kiedyś taki drewniany dom?

Czy widzicie go tylko jako formę letniskową?

Opłaca się?

darekielb    13

ja mieszkam w domu drewnianym, ale wnętrze jest standardowe. Dom już swoje przetrwał, bo ma ponad 100 lat :P. Domki drewniane mają swój klimat i są cieplejsze od murowanych ;) o kwestii natury chyba nie trzeba nic mówić. Ogólnie chciałbym mieć w przyszłości drewniany domek z bali (z zewnątrz same bale) bez żadnych obić itd. Chyba się już przyzwyczaiłem do takiego domu, ale bardzo mi się podobają takie :P Czy się opłaca? hmm to jest spora inwestycja, ale budowanie każdego domu sporo kosztuje, a najdroższe jest wykończenie. Domu się nie stawia na kilka lat także nie można określić czy się opłaca czy też nie. Skoro nasz domek przetrwał ponad 100 lat to i nowy tyle wytrzyma, (jeśli jest tylko dobrze wykonany) a tyle nikt z nas nie pożyje na tym świecie ;P bynajmniej od momentu, kiedy sobie wybudujemy dom :)

Jeżyk    43

Ja również wychowałem się w drewnianym domu, znam jego uroki. Ma swoisty mikroklimat i jest ciepły (bez styropianu) Pochodzę z Husowa, więc zainteresowanych zapraszam do odwiedzenia chaty Jana Raka, z 1720 roku, husowskiego poety i pisarza. Stoi do dzisiaj i ma się dobrze (remont oczywiście był robiony, ale tylko remont)

c99c86cf52d5a4ccm.jpg

Megg    9

Drewniany domek ma to coś :) jest taki uroczy i pachnący i zawsze mi się kojarzy z domem gdzie mieszka cała rodzina z babcią i dziadziem ;)

Guest Mongol   
Guest Mongol

Korniko-termito-filom i wyłudzaczom odszkodowań za pożary mówimy stanowcze NIE! :D

Jak dom to cegła, ewentualnie beton zbrojony stalą.

Na wyżynie - aby powódź nie zalała.

Z dala od wysokich drzew - aby nic na łeb nie spadło.

Nie na zboczu - aby osuwisko błota i kamieni nie narobiło kuku.

danny    15

W soninie jest firma co robi domy z bali. Mam nawet gdzieś na płycie ich projekty. Mysle że będzie to coraz bardziej popularne, bo eko jest coraz bardziej popularne :D

Falkhor    63

Heh... domek z drewna... korniki, grzyb i przesychanie drewna :D Jest trochę zmór, no ale co tam, w końcu z takich domów wyrosło 90% naszego społeczeństwa :D Ale dziwi to, że np. w Szwecji i tak najwięcej domów to jednak konstrukcja drewniana, przynajmniej tak mi mówił kuzyn, który tam juz chyba z 5 lat robi w budowlance i sam się na początku dziwił, że to wolno budować 8)

Qmar    0

buduje sie buduje

kiedys ludzie mieszkali w jaskiniach i zyjemy dzis jakos

tylko najbardziej smieszą mnie hasła typu ze domy takie sa ekologiczne ?!

Tak ale:

-ile na to idzie drewna (ktore przeciez gdzies rosło w postaci drzew)

-zakonserwowanie takiego bala jednego pochłania pelno chemikaliów (co tez musiało ładnie zanieczyscic srodowisko podczas produkcji tego a i pozniej mucha nie siada - odrazu pewnie ginie)

- taki dom tez ma swoją wytrzymałosc wiekową po jakims czasie trzeba wymienic/wybudowac nowy....

drewniane to moga byc rozne elelmenty w domu - podłoga, schody, poddasze - tak wtedy jest super ale dzis juz całe domy to poprostu taki trend ktory minie i wejdzie moda na glinianaki i kazdy bedzie kopał dziure w ziemi i lepił ją gliną......

darekielb    13

- taki dom tez ma swoją wytrzymałosc wiekową po jakims czasie trzeba wymienic/wybudowac nowy....

i bardzo dobrze, bo inaczej wszyscy byśmy mieszkali w staaaarych domach i nie byłoby już miejsca na nowe :D

Swoją drogą kleje, zaprawy, ocieplenia do domków murowanych są pewnie bardziej ekologiczne :D ale to nie czas na spory nad wyższością zimy nad latem :D

Falkhor    63

Q - Niektóre drewniane domy nie widziały chemikaliów na oczy, ich mieszkańcy dożywali 100 lat i ich dzieci nie wiedziały, co to rak i te domy dalej stoją więc tak o tych chemikaliach to za duże uproszczenie :D 8)

Domy murowane również mogą być nieźle dopakowane chemicznie. Chociażby zwykła farba do ścian - niektórzy, co zaoszczędzili na niej i pokupili tanie syfy - latami mogą wdychać prawdziwy SYF.

Qmar    0

Falk ja nie mowie ze domy murowane z farba są lepsze

Co do domów budowanych kiedys o ktorych z pewnościa pisałes to tak one nie widziały tego. Domy ktorte buduje sie dzisija zapuszcza sie takimi syfami i nie mają wiele wspolnego z budownictwem tcyh starych 100 lat temu.

Falkhor    63

Q - Ano fakt. Dawniej dom drewniany to nie była prosta sprawa. Trzeba było szukać fachowca a nawet wielu fachowców i tak w niejednej wsi co dom, to inna technologia. I u Józka chata stoi, a u Tadka leży. Niedaleko mojego dziadka jest chata, która ma już dobrze co najmniej setkę i jest li tylko z drewna, strzechę zmieniono na dachówkę, która teraz już kwitnie mchem. Ale poza wypadniętymi 8) oknami i stanem zamkniętym (brak właściciela) - jest ok. Bliżej mojego drugiego domu - stoją dwa duże budynki, jeden z drewna, drugi z cegły. Trzeci - wielka stodoła - spłonął. Ten z drewna ma jakieś 70 lat i się trzyma, z cegły - dach się załamał (drewniany). Znowuż w pewnej kurnej chacie w okolicach Szczawnicy :D - chata ma ze 120 lat i jest jak dzwon :D

W tym wszystkim widać rożne style składania domów, rożne metody konserwacji przed kornikiem i pleśnią (wilgocią), różne pomysły na dobrze grzanie domu, wytrzymałość (chociażby na wiatr i śnieg).

Patrząc teraz na te szybkie domki z bali - trzeba poszukać dobrej firmy, która może będzie więcej kosztować, ale zbuduje DOM.

Jeżyk    43

Ja znałem takiego zduna (fachowiec od pieców kaflowych) co mówił że przed wojną to była glina super, a teraz jej jakość jest zupełnie beznadziejna. Ale to co mówi Svirus to się zgadzam. Kiedyś nie pozyskiwano żywicy z rosnących drzew iglastych, a dziś to się robi . Może to mieć wpływ na jakość drewna które staje się bardziej podatne na zagrzybienie, korniki i inne pasożyty

Falkhor    63

Jeżyk - Chodzi nawet o 'hodowlę' drzew. Obecnie takie bale są rzadsze w gęstości niż takie drzewo, co samo rośnie 70-80 lat 8) Korzystając z odpowiednich nawozów można szybko osiągnąć wymaganą wielkość drzewa. Może nie w rok, ale do tego dokładają się tez warunki atmosferyczne, zanieczyszczenie...

Jeżyk    43

Zupełnie się z Tobą zgadzam Falku. To chyba coś takiego jak żywność modyfikowana genetycznie, której produkcja nastawiona jest na szybki efekt finansowy. Inne walory się nie liczą, no może jeszcze ładny dorodny wygląd. Podobne jest z produkcją (celowo pomijam słowo hodowlą) drzew. Ale jest to cena za rozwój wiedzy i umiejętność jej wykorzystania we wszystkich sferach życia, czasami ze szkodą dla nas samych.

Ricia    0

Domy z bal mi się nie podobają jednak aranżacja z wykorzystaniem drewna na ścianach jak najbardziej Tu  http://zmieniamymiasto.pl/ widziałam fajny artykuł właśnie o rozwiązaniach z użyciem drewna.Mnie osobiście drewno na ścianach czy to w naturalnej wersji czy też jako fototapeta bardzo się podoba.